АЗЕРБАЙДЖАНСЬКА РСР

Клімат в різних районах Азербайджану – від помірно-теплого до континентальної печені і сухого. Кількість опадів в окремих районах різна.
Грунти про Кура-Араксинськой низовини – сероземные, лугово-сероземные, в предгірній зоне-светло- і червоно-коричневі. Майже всі грунти карбонатні і мають суглинний і глинистий механічний склад. На побережжі Каспійського моря під виноградники використовуються приморські піски.
У Нахічеваньській АССР виноградинки розташовані на пустинно-степових ясно-бурих щебенчатых і мелкоземистых грунтах.
Основний напрям виноробства Азербайджанській РСР – виробництво їдалень, міцних і десертних вин.
Найкрупніший виноробницький район республіки, що має найбільше промислове значення, розташований в долині р. Кури. Починаючись в Кировабада, він тягнеться до Ахстафи і далі на захід. Це – поливний район, що дає виноград для масового виробництва ординарних вин.
Основні сорти винограду, що виростають тут: білий Баян широчіні і червоний Тавквері. З них готують столові білі і червоні вина, а при пізньому зборі винограду – також міцні і десертні вина типа портвейну, Кагору та інші. Вина, що отримуються з сорту Баян широчіні в різних місцях Радянського Союзу, мають велику схожість, але грунти Азербайджану, на яких він виростає тут, експозиція виноградників, умови поливу – все це додає азербайджанському Баян ширею своєрідний відтінок. Найбільш вдалими по свіжості, легкості і гармонійності є вина з сорту Баян широчіні в районі Кировабада (Саділли), а також в Леніно і Акстафе. У гірських районах (сів. Баян) з цього сорту отримують легені, ароматні і досить свіжі шампанські виноматериалы.
У останніх районах Азербайджанської РСР з цього сорту виготовляє простіше і мало гармонійніше вино.
Сорт Тавквері дає добре забарвлене червоне столове вино, досить повне, з характерним сортовим ароматом. Кращі вина з сорту Тавквері отримують в Шамхорськом і Кировабадськом виноградарських районах.
Європейські сорти Піно сірий, Каберне, Мальбек, Мурведр, Семільон, Серсиаль та інші в невеликих кількостях виростають а радгоспах республіки, дають хороші виноматериалы, які зазвичай йдуть в купаж для підвищення якості вин. За сприятливих метеорологічних умов року хороші червоні вина отримують з сорту Сапераві в радгоспі «Алабашли».
Високої якості десертні вина отримують з сорту Ркацителі в радгоспах «Кара-чанах» і «Миль».
Особливу славу завоювали серед споживачів червоні десертні вина з Шемахинського і Кюрдамірського районів.
Що виростає на гірських схилах Шемахинського району сорт Матраца дає високоякісні столові вина. Вони гармонійні, м’які і бархатисті. З цього ж сорту в Шемахинськом районі отримують високої якості десертні вина типа Кагору.
У Кюрдамірськом районі з сорту Ширван-шахи виготовляють червоне десертне вино.
У Геокчайськом районі з місцевих сортів (переважно білих) отримують ординарні їдальні і міцні вина. Вина ці мають малу кислотність і прості по букету і смаку.
У Агдамськом районі з місцевих сортів винограду готують ординарні столові вина, досить свіжі і за якістю кращі, ніж в Геокчає.
Великий інтерес представляє сорт винограду Хиндогни з Нагорно-карабахской автономної області. Він дає хорошої якості столові вина з інтенсивним приємним букетом і червоні десертні вина типа Кагору.
У інших районах (Кахсхом, Астрахан-Базарськом, Дівічинськом районах і Нахічеваньській АССР) готують столові і міцні ординарні вина.

«Технологія вина» Українська мова

social position