Хвороби і шкідники винограду

Сильно зменшують кількість і знижують якість винограду грибні хвороби, з яких найбільше розповсюдження у всіх районах СРСР мають мілдью і оїдіум. При сильному розвитку мілдью і оїдіум вражають листя, ягоди і стебла, розривають шкірку ягід, проростають всередину їх, чому виноград починає гнити і сохнути.
При сильному розвитку оїдіума і мілдью, якщо не прийняти термінових мерів по лікуванню виноградних кущів, може загинути весь урожай. З ураженого мілдью і оїдіумом винограду виходить вино поганої якості.
Велику шкоду приносять і шкідники (комахи). Листовійка, виноградна пістрянка, виноградний кліщик і інші шкідники порушують нормальне дозрівання винограду, ушкоджують листя і ягоди, внаслідок чого виходить вино зниженої якості.
За несприятливих метеорологічних умов зрілий, виноград легко загниває і псується також під впливом мікроорганізмів.
Серед цвілевих грибків, що вражають виноград, є ботрітіс цинереа (Воtrytis сinerea), який за певних умов робить вельми сприятливий вплив на якість винограду і отримуваного з нього вина. Він заслужив серед винарів на назву благородного грибка.

конідії (мал. I).

Ботрітіс цинереа поселяється не тільки на ягодах, але і на інших частинах рослини і розповсюджується головним чином на тканинах шкірки ягоди, в м’якоть же проникають лише окремі нитки міцелія. На місцях появи ботрітіса шкірка спочатку жовтіє, потім приймає свинцевий відтінок, який надалі переходить в бурий. У міру розвитку ботрітіса ягода зморщується і незабаром з’являються зовнішні вегетативні частини грибка у вигляді сіро-попелястого пушку, що покриває уражені місця ягоди і що є пророслі назовні конідієносци. При розгляді під мікроскопом вони є подібністю розгалуженого дерева, вітки якого на кінцевих розгалуженнях несуть плоди овально-грушовидної форми – конідії (мал. I).
Шкірка, на якій поселяється ботрітіс (мал. 2), поступово відмирає і перестає захищати м’якоть від випаровування води, яке при теплій н сухій гонитві відбувається досить швидко. В результаті сок ягід концентрується. За сприятливих умов ягоди можуть втратити до 50% своєї ваги і перетворитися на родзинки. Роль ботрітіса не обмежується лише фізичним впливом на ягоду. Ботрітіс отримує з соку ягоди необхідні для свого живлення і дихання речовини: вуглеводи, кислоти, дубильні, азотисті і мінеральні речовини, кількість яких в ягоді при цьому поступово падає. Таким чином, в результаті життєвих процесів, що протікають в ботрітісе, склад соку різко міняється, що вельми сприятливо позначається на якості отримуваного з нього вина.
Для розвитку ботрітіса і його сприятливої дії на виноград необхідні певна температура і вологість, без яких грибок не розвивається. Ці умови вимагають відповідного клімату. Оскільки розвиток благородного грибка відбувається поволі, приблизно в перебіг іноді 2 місяців, збір винограду проїзвоїтся в декілька прийомів, причому кожного разу збирають кетяги або частини кетягів з достатньо розвиненим грибком. Число зборів в деякі роки досягає шести-восьми.
Зовсім інша картина спостерігається при розвитку ботрітіса на ягодах незрілих або пошкоджених унаслідок яких-небудь причин (градом, личинками листовійки). В цьому випадку ботрітіс викликає особливу хворобу винограду – сіру гнилизну, яка особливо сильний розвиток отримує в сиру погоду. Ягоди винограду при цьому покриваються вегетативними органами ботрітіса і іншої цвілі, створюючої сірий волокнистий покрив на гроздях, ослізняющийся під впливом дощивши. Виноград загниває, в короткий термін перетворюється на слизову оболонку гнилу масу темно-бурого кольору, абсолютно непридатну для переробки на вино. Мірою запобігання загибелі урожаю в даному випадку може бути тільки ранній збір при перших ознаках появи сіркою гнили.

«Технологія вина» Українська мова

social position