Десертні солодкі вина Середньої Азії

Десертні солодкі вина Середньої Азії

Виключно сприятливі для отримання високоцукристого винограду кліматичні і грунтові умови в республіках Середньої Азії дали можливість готувати тут оригінальні десертні вина високої якості.
Працюючи понад 25 років в Туркменській РСР, відомий винар А. І. Денісов створив прекрасні зразки десертних солодких вин з місцевих сортів винограду – білого Тербаш і чорного Кара узюм ашхабадський. Серед них особливо виділяються вина Тербаш (сп. 18% про., сах. 14%) і Ясман-салик (сп. 17% про., сах. 20%), що отримав золоту медаль на Міжнародній виставці вин в Югославії в 1955 р. Вина ці виготовляються з сорту Тербаш за кримською технологією десертних солодких вин.
Робота М. А. Ховренко із створення типів узбецьких вин, почата в 1929 грамів, і продовжена Буєверової, Туманянцем і Бурцевим, виявила ряд високих за якістю вин, які в даний час широко відомі радянському споживачеві.
Насамперед до цих вин слід віднести оригінальне марочне десертне вино «узбекистан». До цієї категорії вин відноситься також ряд десертних вин, що носять назву сортів винограду, з яких вони приготовані: Алеатнко, Буаки, Васарга, Юмалак, Джаус, Тагобі, Ркацителі десертне, а також Гуля-кандоз і Ширін. Всі ці вина мають зміст спирту близько 16% про. і цукру 16-25%.
Технологія приготування десертних солодких вин Узбецькою РСР різна. Такі вина, як Гуля-кандоз, муськати, Джаус готують за загальноприйнятою кримською технологією із застосуванням наполягання на мезге, перемішування, сульфітування і спиртування на початку бродіння. При виготовленні вин Буаки і Юмалак цукристість сусла підвищують додаванням вакуум-сусла. Червоні десертні солодкі вина, в цілях отримання хорошого забарвлення, наполягають на мезге, додаючи спирт. Так виготовляють Алеатіко, Каберне лікерне, Васаргу рожеву. Для отримання інтенсивного забарвлення вин з місцевих сортів Тагобі, Чарас і інших перед наполяганням на мезге частину (близько 25%) сусла-самопливу відбирають і використовують для приготування інших десертних вин.
Солодкі десертпиє вина узбекистану оригінальні і не схожі на інші вина цього типу. Загальний, властивий всім їм плодовий (айвовий) тон різко відрізняє їх від всіх інших вин і додає їм особливий характер.
Кращі віна-алеатіко, Гуля-кандоз, Ширін – готують в радгоспах Самаркандської, Намангана і Бухарської областей.Марочне вино Буаки готується в радгоспах в Самаркандської і Бухарської областей; кращі зразки вина даної марки отримують в Ташкентській області (на пунктах Паркент і Янгиюль). Ферганська область славиться марочним десертним вином Юмалак. Кашка-дарьінськая область – марками вина Васарга рожева, Карганзи і Сурхан-дарьінськая область – маркою Джаус.
Схожі по характеру і якості десертні вина виходять в Таджицькій РСР. Віна Рохат, Гончи, «Таджикистан», Джаус містять спирту 16-17% про. і цукру 18-20%.
Молоді райони виноробства, якими є Казахська і Киргизька РСР, ще недостатньо виявили свої можливості. Проте відомі нам вина – «Казахстан» (тип Кагору) з сорту Сапераві, десертне вино з сорту Ркацителі, а також Муськати рожевий і фіолетовий і Мускат угорський – є винами високої якості, що говорить про блискучі перспективи розвитку в Казахській РСР виноробства десертних вин.
У Киргизькій РСР отримують також прекрасні десертні вина з Муськатов рожевого і фіолетового. Тонкий аромат казанликськой троянди, властивий муськатам рожевому і фіолетовому в Казахській і Киргизькій РСР, ставить ці вина на перші місця серед десертних вин СРСР.

«Технологія вина» Українська мова

social position