ДРОБЛЕННЯ ВИНОГРАДУ І ВІДДІЛЕННЯ ОТ ЙОГО ГРЕБЕНІВ

ДРОБЛЕННЯ ВИНОГРАДУ І ВІДДІЛЕННЯ ОТ ЙОГО ГРЕБЕНІВ

Найбільш поширений спосіб розчавлювання винограду – переробка його на дробарках, дробарках з гребневідділювачами (див. мал. 11) або на еграпомпах (див. мал. 14). Останні є агрегатом, що складається з дробарки, гребневідділювача і насоса, який передає на подальшу переробку мезгу, відокремлену від гребенів.
Дробарка складається з двох паралельних вальців, розташованих в одній плоскості. Через вальці пропускається виноград, що рівномірно подається в поміщений над ними бункер. В даний час застосовуються переважно чавунні порожнисті рифлені вальці діаметром 20-25 см з поглибленнями, паралельно або під невеликим кутом до створюючої циліндра що проходять уздовж їх поверхні. Важливим завданням є заміна чавуну в дробарках неіржавіючими металами або пластмасою.
У деяких виноробницьких господарствах з успіхом практикується заміна чавунних вальців дерев’яними, окованими залізними кільцями. Регулятор – гвинт дає можливість зрушувати і розсовувати вальці дробарки. Вальці встановлюють за допомогою цього гвинта на такій відстані, щоб при розчавлюванні ягід насіння проходило вільно. Пошкодження насіння повідомляє провину гіркота.
У дробарці швидкість обертання вальців різна і знаходиться зазвичай в співвідношенні 3:4. Це дає можливість краще розривати шкірку ягоди. Одін з вальців регулюється пружиною, що дозволяє проходити між циліндрами твердим предметам, що випадково потрапили.
Дробарки всіх систем роздавлюють виноград разом з гребенями, що в більшості випадків переробки винограду на сусло небажано. Гребені відокремлюють від ягід винограду на гребневідділювачах. Операція ця необхідна, щоб зменшити кількість дубильних речовин (таніну) в провині і оберегти його від неприємного присмаку, званого гребневим.
При відділенні гребенів необхідно враховувати сорт винограду, ступінь зрілості ягід і якість вина, яке хочуть отримати. Так, наприклад, в Бургундії отримують дуже хороші вина з сортів Піно і Гаморі, які зброджують без відділення гребенів. В деяких випадках відділяється відома частина гребенів; так, наприклад, в Бордо при зброджуванні сорту винограду Вердо відокремлюють три чверті гребенів, при зброджуванні сортів Мерло і Мальбек – половину.
У Чилі і Аргентині при виготовленні червоних і білих масових вин гребені не відділяються. Різниця в приготуванні білих і червоних вин полягає в тому, що бродіння на мезге з гребенями червоних вин продовжується до повного вибражіванія, а при виготовленні білих вин тільки протягом 2 днів. У Радянському Союзі, окрім виготовлення вин місцевим способом (Кахетія, Імеретія, Вірменія), а також деяких десертних вин, повсюдно при дробленні винограду прийнято гребені відокремлювати.
Зазвичай гребені від ягід винограду відокремлюють на гребневідділювачах. Виключенням є відділення гребенів у муськатов і сортів токаю. Сорти ці збирають пізно і зазвичай кетяги їх містять зав’ялені і заїзюмленниє ягоди, які важко відокремити від гребенів. Такий виноград протирають на терках. Це – дорога операція, проте вона дає повніше відділення ягід від гребенів, чим пропускання винограду через гребневідділювач.
Головну частину гребневідділювача складає горизонтально розташований циліндр або напівциліндр, зроблений з листової лудженої міді, з круглими отворами діаметром 3-4 см, які розташовані в нижній половині циліндра на близькій відстані одне від іншого.
Уздовж циліндра, по його осі, проходить вал, що обертається, на якому гвинтоподібний насаджені металеві луджені лопатки.

Дробълка-гребневідділювач

В Радянському Союзі гребневідділювачі як самостійні машини не застосовуються: вони сполучені з дробарками, які вмонтовуються над гребневідділювачами і складають з ними один агрегат, – дробілку-греб неотделітель (мал. 11).
Виноград, що подається в бункер а, роздавлюється валами дробарки 6, після чого поступає в гребневідділювач ст. Лопаті гребневідділювача збивають ягоди з гребенів, просувають гребені уздовж циліндра і виводять їх назовні. Роздавлені ягоди і сік проходить через отвори мідних грат грама і падають в приймач д, що знаходиться внизу, з якого передаються в прес або чан.
Іноді розташування частин в агрегаті буває зворотне (мал. 12): гребневідділювач би розташований безпосередньо під бункером а, в який подається виноград. Дробарка в знаходиться нижчим за гребневідділювач.

гребневідділювач-подрiбнювач

Гребневідділювач-дробарку застосовують при виготовленні вин, в які бажають ввести якомога менше таніну. Розчавлювання ягід в них відбувається після відділення гребенів, а тому при переробці винограду на гребневідділювачах-дробарках сок менше збагачується дубильними речовинами, чим на дробарках-гребневідділювачах.
Для передачі мезги в чан або прес застосовуються спеціальні відцентрові насоси, які можуть перекачувати мезгу з гребенями або без них на значну відстань по шлангах (гумовим рукавам діаметром 10-12 см). Ці насоси конструюються також в агрегаті з дробарками або з дробарками-гребневідділювачами і гребневідділювачами-дробарками. На мал. 13 зображена дробарка-насос (подовжній розріз), яка передає в прес або чан роздавлений виноград разом з гребенями.
Мезга в дробарці-насосі просувається за допомогою бронзових лопатей а, які при обертанні навколо осі насоса, прийшовши в нижнє положення, висуваються завдяки своїй тяжкості з циліндра, що обертається, і просувають мезгу до виходу, а перейшовши у верхнє положення, опускаються в тіло циліндра.
Найбільш поширена дробильна і гребнеотделітельная машина Д-4 (еграпомпа), що випускається Тбіліським машинобудівним заводом імені Орджонікідзе.
Дробильна і гребнеотделітельная машина (мал. 14) служить для розчавлювання винограду, відділення гребенів від ягід і транспортування маси роздроблених ягід до місця їх подальшої переробки.

подрiбнювач-насос

она складається з наступних основних частин: дробарки з вальцями, гребневідділювача, відцентрового насоса.
Агрегат приводиться в дію від індивідуального мотора або від трансмісії. Переробка винограду здійснюється по потоку.

подрiбнювач з гребневідділювачами

раздавленний на дробарці а – виноград падає в камеру гребневідділювача б, де від нього відділяються гребені. Гребені викидаються назовні, а мезга, звільнена від гребенів, проходить через отвори грат в і поступає в нижнє відділення камери р. Звідси шнек д переміщає її до відцентрового насоса ж, який подасть мезгу по шлангу (діаметром 10-12 см) на подальшу переробку – в прес або чан. Продуктивність агрегату 10-15 т/час.
У крупних зарубіжних виробництвах застосовують еграпомпи, що переробляють до 70 т винограду в годині Еграпомпа має значні переваги. Володіючи великою продуктивністю, вона здійснює три операції: розчавлювання винограду, відділення гребенів і передачу мезги на відстань, що набагато економить робочу силу. Недоліком еграпомпи є велика кількість металевих частин (вальці, шнеки і циліндр гребневідділювача), які зустрічає на своєму шляху виноград, що переробляється, і від зіткнення з якими він збагачується важкими металами, особливо залізом. Усунення цього недоліку шляхом застосування неіржавіючої сталі і антикорозійних покриттів зробить еграпомпу ще ціннішою машиною у виноробницькому виробництві.
У крупних виробництвах Західної Європи, Америки і в Алжірі разом з модернізованими дробарками і гребневідділювачами самих різних конструкцій і продуктивності для тих же цілей застосовується нова машина, за принципом пристрою абсолютно відмінна від вживаної в наших виробництвах еграпомпи. Апарат цей, відомий під назвою відцентрової дробілкигребнеотделітеля, вперше був випущений в 1945 р. алжірською фірмою Блашер і в даний час отримав широке застосування в крупних виробництвах завдяки великій продуктивності (30 т/час).
Відцентрова дробарка подібної конструкції освоєна і випускається Керченським судоремонтним заводом під маркою ЦДГ-20.
Апарат складається із сталевого емальованого усередині циліндра 1 (кожуха), зверху закритого чавунною кришкою 4 (мал. 15). В центрі апарату проходить вертикальний робочий вал 10, на якому укріплені давильні лопаті 16, що мають форму совків.

Цилiндричний подрiбнювач(а)

Цилiндричний подрiбнювач№15(б)

Робочий вал закритий нерухомим перфорованим циліндром 8, який, у свою чергу, оточений ще двома циліндрами: суцільним 7 і перфорованим 6. Між цими циліндрами рухаються спіральні лопаті турбіни 9, що спирається при обертанні на підп’ятник 11 (2-кріпильні болти). Виноград, завантажений в бункер 5, лопатями, розташованими на вертикальному валу, що обертається із швидкістю 450 об/мін., розбивається об стінки перфорованого циліндра 8, після чого через отвори в циліндрі і відкриту нижню його частину 12 прямує в центрифугу. Під дією відцентрових сил виноград роздавлюється об стінки другого перфорованого циліндра 6. Гребені підхоплюються спіральними лопатями 9 центрифуг, піднімаються вгору і через відвідне вікно 13 виходять назовні. Мезга потрапляє в резервуар 15, розташований під апаратом, звідки перекачується по каналу 14 в прес для віджимання або в чан на бродіння. Для огляду і очищення апарату в нім є люки 3, 17.
У блоці з відцентровою дробаркою – гребневідділювачем може успішно працювати мезгонасос ПМН-28, що виготовляється Керченським судоремонтним заводом.
Для перекачування мезги застосовуються насоси великої продуктивності. На мал. 16 зображений поршневий насос Мабіля, сконструйований спеціально для цієї мети. Насос приводиться в дію мотором, вмонтованим в його корпус. Перевагою цього насоса є те, що, розташований внизу, він може подавати мезгу вгору, а поміщений вгорі, може піднімати (всмоктувати) її на значну висоту. Продуктивність насоса від 40 до 70 т/час.
Вивчення роботи відцентрової дробарки-гребневідділювача, проведене паралельно з вивченням роботи звичайної еграпомпи під керівництвом проф. Негра у Французькому національному інституті агротехнічних досліджень, дало посередні результати. Як у провині з самопливу, так і в суслі 1-го і 2-го пресування, отриманих з відцентрової дробарки-гребневідділювача, зміст алкоголю був менший на 0,2-0,4%, а зміст таніну був більший. Грунтуючись на цьому, рекомендувати цей апарат нарівні з пресом безперервної дії можна тільки для застосування при виробництві ординарних масових вин.
Аналогічні результати при випробуванні відцентрової дробарки отримані в Криму і в Грузії.

«Технологія вина» Українська мова

social position