Дубова клепка і технологічні вимоги, що пред’являються до неї.

Дубова клепка і технологічні вимоги, що пред’являються до неї.

Для вироблення дерев’яного посуду застосовується переважно дубова клепка. У деяких зарубіжних країнах унаслідок недоліку або відсутності дуба застосовують інші деревні породи, наприклад, каштан, акацію, бук, ялину і сосну. Всі ці породи по своїх якостях значно поступаються дубу.
Цінні якості дуба полягають в тому, що його деревина міцна, добре піддається обробці, володіє достатньою пористістю, необхідною для проникнення повітря у вино, і в той же час не повідомляє провину сторонніх присмаків і запахів. Найбільш придатну для вироблення винних бочок деревину дає дуб, що виріс в посушливих місцевостях на худих грунтах. У Радянському Союзі особливо цінується дуб з нагірних місцевостей Кавказу, Української РСР, Білоруської РСР, Татарської АССР і Башкирською АССР. На низовинних місцях з огрядними грунтами дуб дає менш міцну, пористішу деревину, непридатну для вироблення винних бочок. Вино, налите в бочки з такої деревини, легко просочується, унаслідок чого відбувається велике усихання. Для вироблення дубової винної тари йде дубова колена або радіально пиляна клепка.
Зрубаний прямий стовбур дуба розпилюється на тюльки (обрубки) відповідно довжині клепки, що виробляється, кожну тюльку розколюють, як вказано на рис 3. Тюльки обробляють на клепки різних розмірів.
Дубова клепка для винних бочок повинна мати наступні розміри (таблиця. 6). Клепку складають клітками і витримують під навісом на відкритому повітрі рік-два і більш; при цьому вона досягає повітряно-сухого стану, тобто має близько 15% вологості. Така клепка придатна для виготовлення бочок.

дубовая клепка. Таблиця №6

Найбільш швидкий спосіб висушування клепки-іськусственная сушка в спеціальних апаратах. Але ця сушка дає гірші результати і великий відсоток браку (розтріскування, викривлення). У випадку якщо для вироблення бочок користуються свіжовиробленою клепкою, штучна сушка дуже зручна.

Схема роздiлки тюльки

Виноробницька промисловість пред’являє до якості винної дубової клепки певні вимоги. Суки – основний порок деревини, оскільки вони порушують її однорідність, утрудняють обробку клепки і погіршують її механічні властивості. Тому деревина з крізними суками абсолютно не може бути використана для виготовлення винних бочок. Деревина з некрізними, цілком зрощеними суками, допускається по Госту з обмеженнями відносно їх розміру, характеру (хворі або здорові) і розташування на клепці.
Пороками клепки є також косошар, виражається в неправильній будові деревини (спіральний напрям волокон), кривизна, цвіль, гнилизна, червоточина, синява, красніна та інші. Деревина з деякими з цих пороків, наприклад червоточиною і гнилизною, абсолютно непридатна для виготовлення винних бочок. Такі пороки клепки, як синява, красніна, тріщини, допускаються з обмеженнями, вказаними в Госте.
Клепка має бути радіально випиляна або виколота, відхилення від радіальності допускаються такі, при яких серцевинні промені в деревині не виходять з однієї пласті клепки на іншу – протилежну. Не вирішується наявність серцевини, заболонь може бути шириною не більш 4мм. на кромках клепки.

Дубова бочка

«Технологія вина» Українська мова

social position