ГРУЗИНСЬКА РСР

У більшості районів Грузії виноградарство є провідною галуззю сільського господарства.
Природні умови тут дуже сприятливі для культури винограду. Грузія в основному ділиться на дві що різко розрізняються за кліматичними умовами частини: східну з більш континентальним помірно-теплим кліматом (сухі субтропіки), таку, що має ухил до Каспійського моря, і західну з теплим вологим кліматом (субтропічним), таку, що має ухил до Чорного моря. Зимові пониження температури незначні, виноград на зиму не ховається. Опадів випадає досить. Сума активних температур в основних предгірних районах 3000-3500°.
Грунти Грузії як в східній, так і в західній частині відрізняються великою строкатістю. У основних виноробницьких районах переважають сповна придатні для винограду перегнійно-карбонатні, коричневі лісові, алювіально-карбонатні, черно-земовидные і галечні грунти. На цих грунтах добре виростає виноград, що йде на виробництво високоякісних вин і коньяків.
Основним напрямом виноробства Грузинській РСР є виробництво столових вин. У деяких районах Західної Грузії, як показала практика, виходять хороші легені і свіжі виноматериалы для шампанська.
У Цагерськом і Амбролаурськом районах Західної Грузії населенням відвіку готуються ті, що славляться своїми високими якостями напівсолодкі вина. У сів. Карданахи і Хирса (Кахетія) виходять хорошої якості міцні і десертні вина. Легені слабоградусные вина Борчалінського виноградарського району, а також деякі вина Кахетії дають можливість виготовляти в Грузин високоякісні коньяки.
Східна частина Грузії. У південно-східній частині Грузії в басейнах р. Алазанн і Іорі на прилеглих схилах Головного Кавказького хребта і його відрогів розташована відома своїми прекрасними винами Кахетія. У Телавськом, Гурджаанськом, Сигнахськом і Сагареджойськом районах культивуються головним чином сорти винограду: білий Ркацителі і червоний Сапераві. Значно менше поширення мають сорту Мцване кахетинський, Каберне, Хихві та інші.
У Напареульськом, Енісел’ськом, Кварельськом і інших виноградарських районах лівобережжя р. Алазані також поширені сорти Ркацителі і Сапераві.
У районах сіл Карданахи і Хирса хороші внна дає сорт Сапераві.
Окрім Сапераві, в радгоспі «Цинандалі» на ділянці Теліані червоне столове вино готується з сорту Каберне.
У Тбіліським, Горійськом, Каспськом, Хашурськом виноградарських районах і частково в Юго-осетинской автономною области-микрорайонах, розташованих по ущелинах рр. Ксяні, Арагві, Тана, Лехурн, Ліахві і інших, культивуються в основному місцеві білі сорти виноградних ліз, що дають легені білі столові вина.
У вказаних районах є сорти Аліготе, Чинурі, Горулі Мцване і Піно чорний, з яких готують виноматериалы для шампанського виробництва.
У Атенськом ущелину (Горійський район) з сорту Чинурі готують за місцевою технологією ігристе вино Атенурі.
У Ахалцихськом і Аспіндзськом (Месхетія) районах культивуються сорти винограду Горулі Мцване, Хихві, Шавкапіто і Аліготе, що дають ніжні легені виноматериалы для шампанська і столові вина, а також коньячні виноматериалы.
У районах Марнеульськом і Болнісськом з сортів Ркацителі, Сапераві, Шасла, Мускат білий і Аліготе виготовляють ординарні столові вина, купажные виноматериалы для міцних вин і виноградні соки.
Західна частина Грузії. Другою за значенням (після Анапо-новороссийской) базою для виробництва шампанська є Імеретія. У Зестафонськом, Тержольськом, Орджоникідзевськом, Чиатурськом районах з місцевих сортів Цицка і Дзвелшаві, а також з наявних тут в насадженнях шампанських сортів Пнно чорний і Шардоне готуються шампанські виноматерналы хорошої якості. У цих же районах з сортів Цицка, Цолікоурі, Аліготе виготовляються столові вина сповна задовільної якості.
У районах Маяковськом, Ванськом, Кутаїсськом і Самтредськом культивуються сорти Цинку, Цолікоурі, Крахуна, Мгалоблішвілі, Саперові Оцханурі, з яких готуються столові вина, а також купажные виноматериалы для міцних вин типа
портвейну.
Що користуються великою популярністю у споживачів напівсолодкі вина виготовляються в районах Цагерськом і Амбролаурськом. Сортовий склад винограду в Цагерськом і Амбролаурськом районах, що йде на приготування напівсолодких, а також столових вин, наступний: Александроулі, Усахелоурі, Оджалеши, Цулукидзіс тетри і Цолікоурі.
У Махарадзевськом і Ланчхутськом районах, а також в Аджарській АССР готується вино з поширеного тут сорту винограду Чхавері. У цих районах зустрічаються також насадження сортів Ізабелла, Оджалеши і Цолікоурі, з які виготовляються столові і десертні вина.

«Технологія вина» Українська мова

social position