ЗБЕРІГАННЯ ТЕМНО-ЗЕЛЕНИХ ВИН

ЗБЕРІГАННЯ ТЕМНО-ЗЕЛЕНИХ ВИН

Для витримки в пляшках повинні розливатися вина, розлівозрелого стани, що досягли.
Щоб уникнути розвитку на верхньому зрізі пробки цвілі і зараження її личинками мілі (Tinea cloacella) пробку покривають шаром мастики (3 частини парафіну і 1 частина воску) або смоління (4 частини сургучу, 2 частини сала або каніфолі і 1 частина церезину). Суміш розплавляють в казанку на спеціальній смолкогрейке Для витримки темно-зелених вин обладналися спеціальні підвальні приміщення.
Зберігання вин в пляшках може переслідувати різні цілі:
1. Перевірку вин на стабільність прозорості. В цьому випадку буває досить витримати вина в пляшках 15-30 днів, після чого вина, що не дали помутніння, надходять у продаж. За цей невеликий період вина зазвичай значно поліпшуються в смаку.
2. Поліпшення якісних вин після витримки в бочках.
В цьому випадку вина зберігаються в пляшках протягом 1, 2, 3 років і більш. За цей час їх якість значно поліпшується. Вони м’які, гармонічнєє, набувають тонкості і букета темно-зеленої витримки, добре відомі знавцям вина. Після закінчення покладеного для цих вин часу витримки, після декантації (див. нижчий), вони надходять у продаж як марочні або витримані вина.
3. Створення колекції зразків вин. Для цієї мети щорічно закладається на витримку певна кількість пляшок високоякісних вин, а також таких, витримка яких представляє інтерес. Так, наприклад, мало досліджений сорт вина кладуть на витримку з метою дослідження зміні, що відбуваються в нім при темно-зеленій витримці, випробування його міцності і т. п.
У знов проектованих виноробницьких підприємствах, в яких намічається темно-зелена витримка якісних (марочних) вин, передбачається для цієї мети спеціальне приміщення; сховища ж для колекційних вин проектують окремо.
Приміщення для зберігання темно-зелених вин мають бути достатньо сухими, добре вентильованими.
Температура приміщень, необхідна для білих їдалень і слабоградусних десертних вин, 8-10°, для червоних 10-12°, для міцних 14-16°.
У приміщеннях для зберігання темно-зелених вин влаштовують спеціальні дерев’яні, цегляні або залізобетонні полиці з відділеннями (казамі). Полиці ці розташовуються по стінах і між ними паралельними рядами. Сховища для вина мають схожість з сховищами для книг, що послужило приводом для їх назви – бібліотеки, або енотеки (від грецького «енос» – вино).
Розмір каз для темно-зеленого вина буває різний. Так, наприклад, в сховищі для темно-зелених вин на вінзаводе № I комбінату «Массандра» кази пристосовані для приміщення всієї кількості вина, що виходить від розліва 50-декалітрової бочки (660 пляшок по 0,75 мл). Кази, влаштовані в підвалах заводу «Нове Світло» (Крим) (мал. 143), вміщають по 50, 100 і 500 пляшок кожна.

храніліще темно-зелених вин

Практика показала, що не слід влаштовувати каз місткістю більш ніж на 300 пляшок, оскільки якщо вони дуже великі, то пляшки в нижніх рядах випробовують надмірний тиск і нерідко відбувається їх розчавлювання.
Іноді замість каз або окрім них влаштовують спеціальні шафи із залізних лозин і смуг (мал. 144).

железний шафа для храненєїя темно-зелених вин

Кожна пляшка в них має своє місце і може бути вільно вийнята без порушення порядку останніх. Такі шафи дуже зручні. До недоліків їх треба віднести те, що вони займають багато місця і приміщення сховища використовується неекономно.
За відсутності спеціального сховища для темно-зелених вин їх складають в штабелю в підвальних приміщеннях.
При зберіганні в казах, шафах, штабелях пляшки розташовують обов’язково в горизонтальному (лежачому) положенні з таким розрахунком, щоб пробки завжди змочувалися вином. Це правило обов’язково для всіх випадків зберігання вин в пляшках.
При зберіганні пляшок з вином у вертикальному (стоячому) положенні пробка скоро висихає, твердне, втрачає еластичність. В результаті в пляшку проникає повітря, яке викликає а провині різкі зміни і може привести його в повну непридатність. Вина, що знаходяться в колекції представляють для винаря інтерес в тому випадку, якщо він знає, яке це вино. Тому необхідно вести їх точну реєстрацію. З цією метою в казах необхідно робити відповідні написи; крім того, всі відомості про вина, що зберігаються в колекції, слід записувати в спеціальну (шнурову) книгу.
Етикетки на пляшках з часом вицвітають, а написи на них стираються і стають нерозбірливими. Не досягають цілі і написи на пляшках, вироблювані різними фарбами або білилами. З часом вони також стираються. Практика показала, що найбільш довговічними є написи, зроблені на дерев’яних дощечках тушшю або звичайним м’яким чорним олівцем.
За винами, що знаходяться на витримці в пляшках, має бути встановлене систематичне спостереження і відхід. Двічі в рік повинен проводитися ретельний огляд всіх пляшок. Пляшки, що лопнули, віддаляються, пошкоджене смоління відновлюється. У разі виявлення течі пробку замінюють.
У сховищах колекційних вин, де пляшки з вином зберігаються десятки років, нерідко спостерігають руйнування пробок, яке відбувається або в результаті пошкодження смоління і проникнення повітря, розвитку цвілі і шкідників, або просто унаслідок старіння пробки. Все це винар повинен враховувати і особливо ретельно проводити систематичний огляд колекційних вин, маючи на увазі, що кожна пляшка колекційного вина представляє велику наукову і комерційну цінність.

«Технологія вина» Українська мова

social position