Чисті культури дріжджів і селекціоновані дріжджі

Чисті культури дріжджів і селекціоновані дріжджі

Якість вина у великій мірі залежить від дріжджів, що проводять бродіння. Кожна раса володіє своїми властивостями і робить вплив на результати бродіння. Якщо збродити одне в те ж сусло на різних дріжджах, виходять вина, які відрізнятимуться одне від іншого тими або іншими властивостями.
Якість сусла і вина, отриманого з нього, залежить від багатьох причин (сорти винограду, грунти, клімату і ін.), тому хорошими дріжджами з поганого сусла не можна отримати вина високої якості. Проте хороші, енергійні дріжджі швидше проведуть бродіння, дадуть цілком здорове вино, яке швидше очиститься і розвине при нормальному догляді за ним свої кращі якості.
Правильно проведене бродіння є першою умовою для отримання здорових вин, які надалі при правильному догляді за ними нормально розвиваються.
Практика показує, що часто хороші винні дріжджі унаслідок швидкого розмноження бур’янів не можуть отримати належного розвитку, вони відступають на другий план, і бур’яни заволодівають середовищем.
При мимовільному бродінні зазвичай бур’яни перші отримують розвиток і починають бродіння. Надалі, коли в суслі утворюється більше 4% про. спирту, переважання отримують справжні винні дріжджі. Якщо застосовувати бродяче сусло як розводку, то з ним будуть введені в небродяче сусло добре розвинене сьогодення винні дріжджі, які швидко починають бродіння і не дають розвиватися бур’янам.
В даний час в раціонально поставленому господарстві винар не допускає мимовільного зброджування, а вносить до сусла заздалегідь приготовану розводку чистих культур дріжджів, які добре і швидко розвиваються в суслі, заволодівають бродінням і зброджують весь цукор.
Науково-дослідна робота з чистими культурами селекціонованих дріжджів, проведена в Радянському Союзі, показала, яке величезне значення має вибір тих або інших рас дріжджів для зброджування вина в різних районах.
Різні раси дріжджів неоднаково відносяться до кислотності, дубильних речовин і інших складових частин сусла, тому кожна раса дріжджів пред’являє свої характерні для неї вимоги до складу сусла.
У дореволюційній Росії набули широкого поширення французькі раси: бордо, божоле, аї, креман і німецькі: штейнберг, іоганісберг, асмансхаузер та інші.
Вказані французькі і німецькі раси були випробувані в наших виноробницьких районах разом з расами, виділеними з місцевих сусел.
Застосування місцевих дріжджів чистих культур селекціонованих рас показала їх явна перевага перед іноземними.
В результаті науково-дослідної і виробничої роботи наші виноробницькі райони отримали місцеві раси дріжджів, які в даний час широко застосовуються у виробництві і дають незмінно позитивні результати. До цих рас належать широко відомі Магарач 7. Массандра 3, Піно 14, Кахурі і багато інших.
Селекціоновані чисті культури дріжджів є у нас на всіх дослідних станціях по виноградарству і виноробству і розсилаються на вимогу виробничих організацій. Розсилка чистих культур проводиться поштою в невеликих пляшках або пробірках в рідкому стані (У провині) або в твердому (на виноградному суслі-агарі).
Перед сезоном виноробства чисті культури розмножуються. Для цього за 4-5 днів до початку виноробства збирають здоровий зрілий виноград, з нього віджимають сусло, яке вливають в пропарений бочонок; сусло нагрівають парою до кипіння і кип’ятять 20-30 хвилин. Після охолоджування до 30° в бочонок додають отримані з лабораторії дріжджі. Коли через день або два сусло бурхливо заграє, його вживають як дріжджову розводку для подальшого розмноження. Задають розводку з розрахунку 2 дкл на 100 дкл сусла. Для отримання розводки селекціонованих дріжджів у великій кількості дуже зручний апарат, схема якого зображена на мал. 63.

Схема апарату для дріжджівих разводок

Апарат складається з трьох мідних луджених циліндрових судин. Верхня судина є підігрівачем; для нагрівання і охолоджування служить змійовик 2, через який пропускають пару або холодну воду. У судини 3 і 4 поперемінно з підігрівача 1 наливається пастеризоване охолоджене сусло, яке на 3-4-й день після введення чистої культури дріжджів, в стані бурхливого бродіння, застосовується у виробництві як розводка чистих культур. Зручність цього апарату полягає в тому, що з нього безперервно можна отримувати розводку чистих культур. Крім того, він дуже простий по конструкції і може бути виготовлений в будь-якій механічній майстерні. Його продуктивність залежить від розмірів і числа судин для забражіванія.
На підставі багатьох дослідів, проведених у виробничих умовах, можна вказати наступні переваги, які дає застосування чистих культур дріжджів в порівнянні із звичайним мимовільним бродінням:
1) сусло після введення розводки чистих культур швидко забражіваєт;
2) бродіння протікає рівномірно, без уповільнення і зупинок;
3) цукор в суслі повністю зброджується;
4) спирту у винах виходить більше на 0,5-1%;
5) вина швидко освітлюються.
Селекціоновані дріжджі не можуть додати ординарному вину якості високих вин, але, як правило, спостерігається загальне поліпшення смаку і аромату у винах, зброджених на селекціонованих дріжджах, в порівнянні з винами, збродженими на своїх природних дріжджах.

«Технологія вина» Українська мова

social position