ВИТЯГАННЯ СУСЛА. СТЕКАТЕЛІ

ВИТЯГАННЯ СУСЛА. СТЕКАТЕЛІ

Щоб отримати сусло, яке якомога менше стикалося б з шкіркою винограду після розчавлювання, мезгу безпосередньо з дробарки або еграпомпи направляють в стекателі.
Найпростіші по пристрою стекателі є дерев’яними розбірними гратчастими чотирикутними корзинами, на дні яких знаходяться дерев’яні дренажні грати. Мезга, що поступила в них, досить швидко осушується і дає в середньому 58% сусла-самопливу від загального виходу сусла.
У крупних виробництвах Франції і Південної Америки (Чилі і Аргентина) для стікання сусла влаштовують спеціальні залізобетонні камери (мал. 17).

Камера самопливу

поступающий зверху роздроблений виноград падає на похило поставлені дерев’яні грати, з якими прямує в прес безперервної дії. Сусло, що стікає в нижню частину камери, передається на бродіння. На Анапськом вінзаводе вінкомбіната Абрау-дюрсо сконструйований саморозвантажний стекатель (мал. 18), що є барабаном 1, обертається на вертикальному валу і розділений на дванадцять секцій 2 трикутні перетини.

саморозвантажний стекатель(a)

саморозвантажний стекатель(b)

барабан приводиться в круговий рух мотором через редуктор, роблячи один оборот за 13 хвилин. При обертанні барабана секції поперемінно завантажуються виноградною мезгой, яка подається по шлангу розташованою нижче еграпомпой. Кожна секція забезпечена відкидними днищами. Коли секція підходить до розташованого нижче її пресу безперервної дії, днище опускається і мезга потрапляє в бункер преса. Таким чином, при роботі стекателя сусло постійно стікає з 10 секцій, тоді як 11-а секція розвантажується, а у 12-ої піднімається дно і вона поступає на завантаження під шланг еграпомпи. Продуктивність стекателя 65-70 т в робочий день. До недоліків цього стекателя треба віднести порівняно малу продуктивність при великих габаритах стекателя. Досконаліші стекателі є сітчастими циліндрами, що приводяться в обертальний рух мотором 2-2,5 квт. Такий стекатель, зображений на мал. 19.

вращающейся стекатель

мезга з еграпомпи по шнеку поступає в циліндр стекателя, що обертається, де від неї відокремлюють до 67% сусла-самопливу. У ряді виноробницьких районів (переважно в Середній Азії) користуються прессамі-стекателямі (мал. 20), що виготовляються заводом імені Орджонікідзе в Тбілісі. Пресс-стекатель є перфорованим циліндром, усередині якого обертається шнек. На відміну від преса безперервної дії, що проходить через пресс-стекатель мезга піддається лише слабкому тиску. За бажання тиск може бути збільшене за допомогою вантажу, що підвішується на важіль, який сполучений з дверцями, що закривають вихідний отвір. Без вантажу за допомогою пресса-стекателя можна отримати до 60% самопливу, з вантажем вихід сусла доходить до 70% і вище, але якість його значно гірша, оскільки мезга при цьому більше перетирається, так само як на пресах безперервної дії.

шнековий стекатель

«Технологія вина» Українська мова

social position