Елементи, що оцінюються при дегустації за допомогою різних органів відчуттів

Елементи, що оцінюються при дегустації за допомогою різних органів відчуттів

Зір дає можливість встановити ступінь прозорості, чистоту вина, відзначити наявність сторонніх тіл, колір вина, його відтінки, визначити ступінь виділення газу, стан рухливості, визначити вік вина, його склад (спіртуозность), наявність ознак, що характеризують деякі хвороби, пороки і недоліки, допущені в технологічному процесі приготування вина.
Вино має бути прозорим. Муть і осідання викликають у споживача сумнів в доброякісності вина.
Хоча такий погляд не завжди вірний, все ж таки не можна не погодитися з тим, що у величезній більшості випадків муть і осідання говорять про зниження якості вина.
Прозорість. Ступінь прозорості може бути різним. Краще всього прозорість вина досліджувати в світлі, що проходить, поставивши стакан з вином між оком і джерелом світла. Таким джерелом може служити або денний, або електричне світло, або полум’я свічки. Часто вино, що здається прозорим при падаючому світлі, виявляє муть при тому, що проходить.
При вищому ступені прозорості, коли вино в світлі, що проходить, позбавлене щонайменших слідів муті і у відбитих променях дає блиск, застосовуються терміникрісталічеськи прозоре, з блиском, блискуче, іскристе. Далі розрізняють вино по убуваючому ступеню прозорості: дуже прозоре, прозоре, досить прозоре, малопрозоре.
Каламутність вина також може мати ряд ступенів, що позначаються різними термінами: про палесцирующєє, сизе, тьмяне, мутнувате, каламутне, дуже каламутне, брудно-каламутне. Великий або менший ступінь прозорості вина залежить від його віку (витримки) і обробки. Молоде вино після правильно проведеного бродіння не має повної прозорості, воно завжди більшою чи меншою мірою мутнувато, оскільки містить зважені частинки білкових речовин, що не осіли, дрібні частинки виноградної м’якоті, залишки дріжджових кліток і т. п.
При правильній технології здорове молоде вино, особливо червоне, після першої переливки вже досить прозоро.
В результаті окислювальних процесів після переливки, особливо у винах, багатих білковими і дубильними речовинами, прозорість зазвичай зменшується, оскільки частина цих речовин під впливом окислення переходить в зважений стан. При залишенні вина після переливки частинки, що у спокої мутять, осідають, і після другої переливки воно зазвичай має високу прозорість. При подальшій витримці прозорість вина збільшується і у старих витриманих розлівозрелих вин досягає свого максимуму.
Вина, розлиті в пляшки, після деякого часу, різного для різних вин, каламутніють і виділяють осідання. До помутніння темно-зелених вин винарі відносяться як до неминучого факту і при їх дегустації відокремлюють осад, що утворився в пляшці, від прозорого вина шляхом декантації. По характеру і властивостям муті дегустатор може встановити, чи є вино здоровим або хворим. До того ж помутніння, що викликаються деякими захворюваннями (турн, кас), дуже характерні. Правда, прозорість вина не завжди є доказом того, що вино здорове; є ряд захворювань, при яких вино не втрачає прозорості.
Консистенція і колір осаду також відображають стан, якість вина і зміни, що відбуваються в нім.
Нормальний осад, що складається зазвичай з фарбувальних речовин і винного каменя, при взмучиванії швидко осідає на дно. Якщо взмученний осад довго не осідає, необхідно його досліджувати. В більшості випадків дослідження встановлює бактерійний характер муті, який говорить про хворий стан вина.
Для визначення характеру осаду дегустатор користується сталою термінологією. Розрізняють осідання легені, важкі, крісталічеськие, зернисті, аморфні, порошкоподібні, пластівчасті, слизові оболонки, сирнисті, тягучі.
Колір. Колір вина повинен відповідати його типу і віку.
Червоні вина дають цілу гамму різних тонів – від темно-червоного до червонувато-бурого.
Червоний колір молодих вин має фіолетово-синюваті і малинові відтінки, які з віком зникають, і вина набувають гранатово-червоного, криваво-червоного або вишнево-червоного відтінку.
У червоному кольорі старих вин з’являються коричневі тони і вино отримує гранатовий, цегляно-червоний або рудуватий відтінки.
Не всі червоні вина мають однаково густе забарвлення. Це залежить від сорту, клімату, грунту і технології. Темне густе забарвлення властиве екстрактним сортам1 . Такі вина з сорту винограду Сапераві в Кахетії. Густе забарвлення в південних виноробницьких районах і Середній Азії мають сорту Каберне, Матраца, Тавквері. Ці ж сорти в північніших районах мають значно менш інтенсивне забарвлення. То ж треба сказати про райони з вологим кліматом. Так, наприклад, сорт Тавквері, з якого в Азербайджані отримують густо забарвлене вино, в західній Грузії (сів. Хндіставі) дає слабо забарвлене червоне вино.
Колір червоних вин указує на їх склад і властивості. Так, наприклад, червоне забарвлення з блиском свідчить про підвищену кислотність, тьмяна – недостатній свіжості, плоскості червоних вин, темні тони – про екстрактівності, світлі тони – про недолік екстракту (повнота). Опалові відтінки служать зазвичай показником ненормального стану вина.
Відтінки кольору вина служать також показниками того, як проведені технологічні процеси: як відбувалося бродіння на мезге, чи довго продовжувалося наполягання, чи своєчасно було спущено вино з чана і т. д.
Білі вина володіють ще більшою різноманітністю тонів і відтінків. Гамма відтінків забарвлення білих вин починається майже з безбарвних і доходить до темно-жовтих з оранжевими і навіть коричневими тонами.
Світле забарвлення вин дуже цінується споживачем, тому винарі повинні прагнути всіма заходами попередити окислення білих вин і ретельно обробляти дерев’яні бочки. Переважно світлі білі вина оберігати від окислення і витримувати в старих бочках з-під білого вина, у яких фарбувальні речовини клепок вже вилужені. Не рекомендується білі вина витримувати в бочках з-під червоного вина, навіть після попередньої обробки.
Десертні білі вина мають зазвичай темніше забарвлення, що нагадує колір чаю різної фортеці з відтінками оранжевими, золотистими і рожевими.
Особливо строгі вимоги пред’являються до кольору ігристих вин. Забарвлення їх має бути живою, іскристою і відповідати легкості і освіжаючим властивостям цих вин.
Простосердов говорить: «…цвет вина ми завжди асоціюємо з його смаковими властивостями. Фарбувальні речовини в провині є як би тим, що в хімії називають індикаторами, і потрібно думати, що зв’язок ця – не тільки справа звички, але заснована на деяких реальних стосунках складових частин вина».
Ігристі і піняві властивості. У ігристих і шипучих винах проводиться оцінка їх ігристих і пінявих властивостей. При наповненні келиху ігристим вином спостерігається виділення такою, що міститься в нім в підвищених кількостях вуглекислоти (гра) і піноутворення.
Гра і піна є важливими показниками якості ігристих вин. При органолептичній оцінці ігри відзначають тривалість газовиділення, його інтенсивність, а іноді величину бульбашок Со2, що виділяються. Відносно пінявих властивостей наголошується стабільність піни, її структура і поновлюваність, а іноді і забарвлення.
Для характеристики ігри застосовують терміни: тривала і інтенсивна, слабка, красива, піни – стабільна, нестійка, мелко-дісперсная, крупно-дисперсна, щільна, рихла.
Характер піни може бути цінним показником також і для неігристих (тихих) вин. Піну у цих вин можна отримувати шляхом збовтування вина в стакані. Бульбашки, що утворюються при цьому на поверхні вина, містять повітря. Піна має різні властивості, залежно від складу вина. В деяких випадках поява її буває короткочасною, а іноді вона зберігається досить тривалий час. Якщо бульбашки піни лопаються не відразу, а зберігаються якийсь час на поверхні вина, це говорить про те, що вино мале спіртуозно, або має низьку температуру, або потребує переливки.
Якщо бульбашки утворюються в провині не в результаті збовтування і освіта їх носить постійний характер, то треба припустити, що в провині відбувається доброджування залишків цукру або вуглекислота виділяється в результаті захворювання вин пропіоновим, молочнокислим бродінням і т. п.
Обояніє. Нюхом розрізняють аромат, букет і сторонні запахи.
Розповсюдження запаху обумовлюється відділенням від пахучої речовини найдрібніших частинок, які діють дратівливо на нюхові клітки. Якщо внести до замкнутого простору пахучу речовину, запах його розповсюджується по всьому простору від джерела запаху на зразок газу. Матеріальні частинки пахучих тіл переносяться і рухом повітря. Запах розповсюджується відносно поволі. Швидкість дифузії змінюється залежно від природи пахучої речовини.
Пахучі речовини досягають нюхової порожнини двома шляхами: при вдиханні повітря через ніс або при видиханні його з порожнини рота через хоани.
Підносячи келих з вином до носа і роблячи вдихання повітря через носову порожнину, ми сприймаємо аромат вина.
Аромат. Аромат вина складний по своєму складу і складається з суми воспрінятій органів нюху, отримуваних від ряду ароматичних речовин, що мають різне походження. Перш за все в його освіті беруть участь ароматичні пахучі речовини, властиві сортам винограду, що входять до складу вина. Окрім цих речовин, в утворенні аромату вина беруть участь ароматичні речовини, що утворилися під час його бродіння і витримки.
Ароматичні речовини знаходяться в шкірці і в зовнішніх шарах м’якоті винограду, прилеглих до шкірки. Речовини ці відносяться головним чином до ефірних масел (терпени і камфени) і глюкозидів. По інтенсивності аромати різних сортів неоднакові. Так, наприклад, Муськати мають сильний аромат, сорти Рислінг, Каберне, Семільої, Совіньон мають дуже ніжний і тонкий аромат, але значно слабкіший, ніж у Муськатов.
Аромат винограду значно міняється залежно від технічних прийомів, вживаних при виноробстві (бродіння на мезге, наполягання на шкірці, перелопачування і т. п.).
В період бродіння і при витримці в провині також утворюються ароматичні речовини, що «є складними ефірами вищих спиртів.
Таким чином, під ароматом вина мають на увазі цілий комплекс різних запахів, деякі з них мають початок у винограді, інші ж утворюються в провині під час бродіння і при витримці (букетістиє речовини).
Термінологія, вживана при дегустаціях для характеристики аромату вин, дуже різноманітна і заснована майже виключно на порівнянні аромату вина з ароматами інших пахучих речовин, відомих дегустаторові. Так, розрізняють аромат плодовий, медовий, сортовий (аромат сорту винограду), аромат ягоди, вишневої кісточки і т. п.
Букет. Букет вина сприймається спільно органами смаку і нюху при узятті проби вина в рот і пропусканні струменя повітря через нього і при проковтуванні вина.
У молодих винах букет, як правило, не виражений. Зазвичай добре виражений букет розвивається тільки на другому році витримки. Час появи розвиненого букета у винах залежить від сорту винограду, способів обробки і температури зберігання вина.
Для позначення характеру букета винар має в своєму розпорядженні ряд термінів: тонкий, грубий, букет витриманого, старого вина. Крім того, існує багато позначень, заснованих на схожості смакових і нюхових відчуттів.
Смак має вирішальне значення при дегустації вина. На смак дегустатор визначає стан вина (здорове або хворе), чи має воно пороки або недоліки.
Смакові відчуття, що виникають при дегустації вина і інших харчових продуктів, дуже складні. До власне смаковим тут приєднуються відчуття нюхові, дотикові, термічні та інші.
Ці відчуття при смаковій пробі накладаються одне на інше і так переплітаються, що нерідко важко знатися на їх походженні.
Одна з перших класифікацій смакових відчуттів була дана М. В. Ломоносовим (1752), який писав: «Головні з виразніших смакових відчуттів такі: 1) смак кислий, як в оцті; 2) їдкий, як у винному спирті; 3) солодкий, як в меді; 4) гіркий, як в смолі; 5) солоний, як в солі; 6) гострий, як в дикій редьці; 7) кислуватий, як в незрілих плодах. Які з них прості, які складні, можна буде пояснити не раніше, ніж коли відома буде природа почав». Ломоносов правильно вказав, що серед перерахованих смаків можуть бути прості і складні. В даний час тільки чотири з перерахованих Ломоносовим семи видів відчуттів вважаються за смакових: солодкості, гіркоті, кислотності і солоності. Кожне з цих смакових відчуттів може мати різну інтенсивність; змішення і поєднання їх утворює всю складну гамму смакових сприйнять. Відносно пояснення процесів, що протікають в смакових органах, на найбільшу увагу заслуговують гіпотези Лазарева (1922).
В даний час вважається за встановлений, що в процесі збудження органу відчуття смаку велику роль грають іони. Лазарев допускає, що існують чотири види смакових сосочків, здатних сприймати солодке, солоне, кисле і гірке. Кожен з цих видів сосочків містить високочутливі речовини, які розкладаються під впливом відповідних роздратувань і визначають смакові відчуття.
Основні елементи, що оцінюються смаком при дегустації вина, наступні: спіртуозность, кислотність, солодкість, терпкість (дубильні речовини) і екстрактівность (тіло).
Оцінюючи кожен з вказаних елементів, дегустатор визначає, наскільки він гармонує з останніми, і відзначає ті випадки, коли який-небудь з цих елементів виділяється і відчувається окремо. Відповідно до цього дегустатор розрізняє вина гармонійні, негармонійні, круглі, доладні.
Оцінюючи спіртуозность, дегустатор відзначає вина легені, слабкі, або малоспіртуозниє, і, навпаки, міцні, спіртуозность, різкі. Особливі багато відтінків в смаку дає кислотність. Причиною цього є та обставина, що враження кислотності вина складається з окремих відчуттів, що отримуються від різних кислот, що входять до складу вина: винною, яблучною, янтарною, молочною, і інших.
Дійсно, коли дегустатор бере на мову пробу вина, він завжди розрізняє два звичних для нього відчуття: або кислотності (кислий смак), або свіжості. Досвідчений дегустатор чудово представляє різницю між кислим і свіжим вином.
Сила смаку кислоти залежить від концентрації водневих іонів. Проте прямої залежності між концентрацією водневих іонів і інтенсивністю відчуттів кислого смаку не спостерігається. Льовіцкая своїми дослідженнями показала, що по своїй дії на смак до сильних кислот відносяться щавлева, винна і мурашина. До слабких відносяться масляна, валеріанова, пропіонова і оцетова. Проміжне положення займають янтарна, яблучна і лимонна. Таким чином, в одній групі опинилися щавлева кислота (рн 1,57) і молочна (рн 2,35). Це говорить про те, що кислий смак дає не тільки водневі іони і аніони, але і недиссоційовані молекули кислот, так що смакове відчуття, що створюється кислотою, є комбінованим.
Резюмуючи сказане, можна прідті до виводу, що різкий кислий смак вин пов’язаний з наявністю в надлишку сильної винної кислоти і, навпаки, м’який приємний смак свіжості мають вина, в яких міститься більше яблучної кислоти. Лимонна кислота також дає м’якше і приємніше відчуття кислотності, чим винна.
Віна, розведення водою на смак, мало втрачають в своїй кислотності. Це пояснюється тим, що кислотність, що титрує, зменшується пропорційно розведенню, тоді як дійсна кислотність майже не міняється. У молодих винах нерідко зустрічається так звана зелена кислотність, що виходить при ранньому зборі винограду з великим змістом вільних кислот. Неприємне смакове відчуття зеленої кислотності після обробки і витримки вин у зв’язку з переходом вільних кислот в зв’язаний стан зазвичай пропадає.
Термінологія, вживана дегустаторами для характеристики кислотності вин, дуже обширна. Так, наприклад, плоскими або прісними називають вина з недостатньою кислотністю і свіжістю. Кислими і різкими називають вина з підвищеним кислим смаком, що не гармонує з іншими складовими частинами вина. Розрізняється також кислотність – зелена, груба, приємна, царапующая, неприємна, м’яка, свіжа, гостра (з летючими кислотами), колюча (з вуглекислотою).
Оцінюючи солодкість вин, дегустатор не зустрічається з такою різноманітністю смакових відчуттів, як відносно кислотності. Але все таки при дегустації встановлюють різні відтінки солодкого смаку, який особливо виявляється у поєднанні з іншими речовинами вина, найчастіше з кислотністю. Вина без солодкості називають сухими. Проте і в сухих винах ми допускаємо зміст цукру в межах десятих доль відсотка, присутність яких досвідчений дегустатор легко уловлює.
Повну відсутність цукру в смаку дегустатор відзначає терміном дуже сухе.
Вино, в якому відчувається невелика солодкість, називають напівсухим (сладімим) і, нарешті, коли солодкий смак ясно виражений, вино називають солодким. Віна з цукристістю вище 20% прийнято відносити клікерним.
Характер солодкості позначають термінами приємна, неприємна, різка нудотна, вино солодкувате.
Різний вміст дубильних речовин в різних типах вин неоднаково гармонує з рештою складених речовин вина. В більшості випадків дубильні речовини не виділяються в смаку і дегустатором не наголошуються. У тих випадках, коли вони є в надлишку, дегустатор відзначає терпкий, або терпкий, смак.
У білих винах, як менш екстрактних, щонайменший надлишок дубильних речовин ясно відчувається і часто при цьому виступає неприємна на смак терпкість.
У більш екстрактних червоних винах при значному змісті дубильних речовин часто не помічають ні терпкого смаку, ні терпкості. Особливо це треба віднести до витриманих червоних вин.
Дубильні речовини при витримці окислюються, піддававшись хімічній зміні, і міняють свої смакові властивості. Дуже терпкі червоні кахетинські вина після двух-трехлетней витримки стають м’якими, бархатистими на смак, причому цим вони зобов’язані саме перетворенню дубильних речовин.
Відзначаючи смакові відчуття, що отримуються від дубильних речовин, дегустатор застосовує ряд термінів: терпке, терпке, терпке, багате дубильними речовинами, грубе, жорстке (надлишок таніну і кислот).
Екстрактівность вина характеризується наступними термінами: повне, екстрактне, важке.
Окрім термінів, що характеризують окремі елементи вина, є вельми різноманітна термінологія, якою дегустатори користуються при оцінці вина в цілому. По своїх загальних смакових властивостях вино може бути гармонійним, ставним, коли всі його частини добре поєднуються, жодна не виділяється різко і в цілому не відчувається яких-небудь недоліків.
Нейтральним, малохарактерним називають вино, що не володіє ні помітним ароматом, ні букетом, не має характерних смакових якостей, але що в той же час є доброякісним, нормальним.
Гарячим, вогненним називають вино, що швидко зігріває, пекучим, коли в роті після ковтка відчувається обожженность або роздратування, схоже з тим, яке викликає перець.
Спіртуозним і алкоголічним називають вино в тому випадку, якщо від нього в роті залишається смак спирту. Термін мляве застосовують до вина, що витриманому в теплому підвалі і втратило внаслідок цього свіжість і жвавість смаку. Від млявого вина відрізняють стомлене, замучене вино. Такі назви дають винам, що втратили свою жвавість і ароматну після переливок і пастеризації.
При витримці вина стомленість проходить, і вино знову набуває нормальних властивостей. В розділі «Дозрівання вин» указується, що у винах, що довго знаходилися у відкритих судинах або неповних бочках і стикалися з повітрям, з’являється вивітрений смак, який також зникає після витримки вина в повних бочках.
Сирим називають молоде, невитримане вино, зрілим або розлівозрелим – вино, в якому розвинулися всі якості, готове до розліву в пляшки; віджилим – що перейшло зрілість, старе, таке, що втратило свої якості.
Бажаючи відзначити особливо високу якість вина – його гармонійність, м’якість, прекрасний букет – дегустатор називає його тонким або вишуканим.
Дегустатор при випробуванні вина не обмежується приведеними тут термінами, застосовуючи ряд інших, що виражають, на його думку, характер і специфічні особливості вина.
Кожен з приведених вище термінів має свій відтінок, і правильне застосування його може бути засвоєно практично, шляхом вправи в органолептичній оцінці різних проб вина.
Особливе місце займають сторонні присмаки, не властиві вину. Своїм походженням вони зобов’язані випадковому попаданню у вино сторонніх пахучих речовин (гасу, цвілі, диму).
Дотик. Воно бере участь при дегустації спільно із смаковими сприйняттями. Пояснюється це тим, що дотикові відчуття локалізовані в тих же місцях порожнини рота, де знаходяться органи смаку.
Дотикові відчуття сприймаються самостійно, окремо від смакових у тому випадку, коли вино стосується частин ротової області, позбавленої смакових органів. Такі, наприклад, деякі частини неба і мови, щоки і ясен. Дотикові (тактильні) відчуття, що отримуються при дегустації вина в ротовій порожнині, дають можливість оцінювати деякі вельми істотні властивості вина: жорсткість, м’якість, бархатистість, терпкість, жгучість і слізістость. До дотикових треба віднести також і термічні відчуття.
Слух також бере участь в оцінці вина: при дегустації ігристих, шипучих і таких, що не доброджують вин він фіксує шипіння, вказуюче на ступінь насиченості вина вуглекислотою. Сила звуку при вильоті пробки з пляшки ігристого або шипучого вина і шум, що викликається їм, дають уявлення про насиченість вина газом і про тиск, під яким воно знаходилося в пляшці.
Органолептичний аналіз вина встановлює всі якості вина, що впливають на органи чуття. Тому він є серйозною відповідальною роботою, що вимагає напруги, уваги дегустатора, щоб він міг відзначити в провині найбільш характерні його якості і не упустити недоліки.
Кожен винар має бути дегустатором. Винар повинен знати вина свого виробництва і стежити за всіма їх змінами, керуючись хіміко-мікробіологічним контролем і дегустацією. Правильно розвинений і тонкий смак дегустатора є одним з найважливіших чинників отримання здорового вина. При органолептичній оцінці перед дегустатором можуть бути поставлені найрізноманітніші питання: який вік вина, з якого сорту винограду воно зроблене, з якого району отримано, чи правильно проведений технологічний процес при його виготовленні, зокрема бродіння, які якості вина, аромат, букет, чи є в нім недоліки, пороки або хвороби.
Досвідчений винар-дегустатор, з досить добре розвиненим смаком і нюхом, завжди відповість на всі основні питання.
Тонкість смаку, нюху і інших плотських сприйнять – здатність, що безперервно удосконалюється. Тому дегустатором може бути цілком здорова людина з добре розвиненими від природи смаком і нюхом і досвідом, досягнутим тривалим тренуванням на різноманітних зразках вина.
Величезне значення для дегустатора має пам’ять на смаки і запахи. Це дає йому можливість запам’ятати вина, що випробували ним, і надалі проводити паралель з досліджуваними зразками.
Не менше значення для дегустатора має знайомство з різними типами вин по кращих їх зразках. Оцінюючи те або інше вино, дегустатор повинен зіставляти його в своїй уяві з ідеальним вином того ж типу.
Винар повинен знати не тільки вина свого виробництва, але також вина інших виробництв і районів.
Обмежуючись дегустацією тільки вин свого виробництва або свого району, винар звикає до їх недоліків і часто їх не помічає.
Щоб зберегти чутливість смаку, винар-дегустатор не повинен пити вина з недоліками. У своїх думках про провину дегустатор не може обмежуватися тільки визначенням його якостей, але повинен аналізувати залежність тих або інших якостей вина від природних його властивостей, методів його виготовлення і обробки, а також знати минуле і передбачати його майбутнє.
Дегустаторові потрібне тренування, щоб постійно вправляти органи смаку і нюху на кращих зразках вин.
Під час випробування вин дегустатори мають бути в нормальному фізичному і моральному стані. Навіть найдосвідченіший дегустатор не може дати правильної оцінки вина, якщо у нього нежить, грип або інше нездужання.
Після ситного обіду дегустатор не може дати правильну оцінку вина. Найбільш сприятливий час для дегустації – ранок після легкого сніданку. Куріння під час дегустації неприпустимо, оскільки нікотин діє анестезуючим чином на смакові сосочки.
Для того, щоб дегустатор міг дати об’єктивну оцінку, він має бути вільний від всяких психологічних дій. Етикетка на пляшці, зауваження того, що подає вино, думка інших дегустаторів – все це може вплинути на його оцінку. Тому під час відповідальної дегустації необхідно дотримувати тишу і не допускати зайвих розмов між учасниками дегустації.

«Технологія вина» Українська мова

social position