КАЗАХСЬКА РСР

Не дивлячись на те, що виноградарство в деяких районах Казахстану відоме з давніх пір, ця культура тут отримала слабкий розвиток. У роки радянської влади площа виноградників значно збільшилася і стало розвиватися виноробство. Початок промислового виноробства в Казахській РСР відноситься лише до 1936 г.- до часу організації першого виноробницького заводу Казплодвннтреста.
Клімат всіх районів Казахстану різко континентальний з частими весняними і осінніми заморожуваннями. Найбільш поширено виноградарство в південному Казахстані (Південно-казахстанська, Джамбулськая, Алма-атинська і Талды-курганская області).
У жаркій посушливій зоні на Прісирдарьінськой рівнині з сероземными грунтами, при 300 мм опадів і 4000″ активних температур, ведеться зрошуване виноградарство.
У предгірній зоні півдня Казахстану при помірно-теплому кліматі і достатньою влагообеспеченности культура винограду умовно поливна. Грунти тут світло-каштанові і сероземные.
Різноманітність природних умов, серед яких одним з найбільш істотних чинників є висота над рівнем моря, обумовлює різний напрям виноробства.
Основні сорти для здобуття білих столових вин і шампанських кіноматеріалів: Рислінг, Ркацителі, Піно чорний, Аліготе, Кульджінськнй, Баян широчіні та інші. Для приготування червоних столових вин використовують Каберне, Сапераві і Серексию. Міцні і десертні вина готують з сортів Сапераві, Каберне, Матраца і Муськати білий, рожевий і угорський.
Основні райони культури винограду в Казахській РСР розташовані в жаркій зоні. Один з них знаходиться в Південно-казахстанської області – і Сариагачськом, Каратасськом, Келесськом, Аральському для Пахти, Тюлькубасськом, Сайрамськом і інших районах, в яких знаходиться більше половини всіх виноградників республіки. Тут поширені головним чином узбецькі столові сорти винограду: Німранг, Хусайне, Чарас та інші, а з європейських сортів – Рісліїг, Алігоге, Мальбек, Мускат, Шасла. Виноградні райони в основному оазисні, поливні, такі, що дають хороші десертні і міцні вина. Райони, розташовані в гірських долинах Західного Тянь-шаня, мають великі перспективи для виробництва столових вин і шампанських виноматериалов.
Другий крупний район виноградарства в Казахській РСР знаходиться в Алма-атинської області (у Алма-атинському, Энбекши-казахском і інших районах). Тут сума активних температур 3000″, в передгір’ях на висоті 700-1000 м над рівнем моря отримують досить кислотні вина (їдальні) з сортів винограду Рислінг, Аліготе, Баян широчіні, Кульджінськнй, Сапераві і Піно чорний. Надалі цей район намічається спеціалізувати на виробництві столових вин і шампанських виномате-риалов.
У Джамбулськой області розташований третій район, який по характеру близький до першого.
У Талды-курганской області є також хороші умови для розвитку виноградарства в степових (поливних) і предгірних (богарных) районах. Сума активних температур тут 2600-3000е. Грунтово-кліматичні умови сприятливіші, ніж в Алма-атинської області, і дозволяють отримувати тут столові і міцні вина, а також шампанські виноматериалы. У Панфіловськом і Саркандськом районах прекрасно плодоносять такі сорти, як Сапераві, Баян широчіні, Рислінг, Кишмиш, Чарас, Німранг, Паркент і Муськати угорський і рожевий.
Крім того, в Казахській РСР є багато районів, де культура винограду початку лише поширюватися (райони р. Зайсана, Семипалатинська, Гурьева та інші). Таким чином, молода у виноробницькому відношенні Казахська РСР має великі перспективи і можливості а розвитку якісного виноробства.
Разом з більший значенням, яке, поза сумнівом, матимуть в Казахстані виноградарство і виноробство, в республіці зараз вельми важливу роль грає широко розвинене плодівництво, що є базою для якісного плодового виноробства в Радянському Союзі.

«Технологія вина» Українська мова

social position