Мадера

Мадера

Мадера в СРСР. Перші досліди по отриманню у нас вин типу мадери були поставлені в «Магараче» хіміком-винарем Никітського саду М. А. Ховренко в 1899-1900 рр. У великих розмірах вироблення міцного вина типу мадери було почате в питомому маєтку «Массандра» в 1901-1902 гт. винарем Я. А. Вадарським, який після вивчення виробництва на о. Мадейра вперше широко застосував до того часу невідомі нам методи мадеризації вина. Для цього в «Массандрі» були побудовані нагрівальні камери (мадерникі).
Спеціальні насадження в Криму сортів винограду Серсиель і Вердельо сприяли появі в Криму вин типу мадери високої якості.
В даний час вина цього типу виготовляються з різних сортів винограду майже у всіх виноробницьких районах СРСР і мають великий попит.
У Криму, в радгоспі «Массандра», при виробництві вин типу мадери виноград пропускають через еграпомпу, отриману мезгу переводять в чан, де їй дають бродити на чистих культурах дріжджів.
Коли зміст цукру знизиться до 7-8% (для мадери «Массандра») мезгу переводять в прес, віджимають, сусло перекачують в бочки і спиртують в один прийом до 18.5% про. Після освітлення вино знімають з осаду. На першому році роблять купаж віноматеріалов, після чого вино піддають обробці теплом в сонячних камерах.
Термін витримки визначається отриманням в провині ясно вираженого мадерного тону. У сонячних камерах для цього достатньо одного літнього сезону.
Після теплової обробки вино фільтрують і переводять в підвал, де його витримують в бутах або бочках при температурі При витримці мадера піддається звичайній обробці: доливці, переливкам; на другому році обклеюється. Загальний термін витримки для вин типу мадери не менше 3 років.
Для прискореного отримання вин цього типу прийнято нагрівання в мадерниках проводити до високої температури (60- 70°), а термін нагрівання відповідно зменшувати, доводячи його в окремих випадках до одного місяця.
При виробництві мадер у Вірменії нагріванню піддаються сухі віноматеріали фортецею 15-16% про., які після мадеризації протягом зразкового місяця при 65-70є купажіруют з іншими віноматеріаламі, щоб довести до встановлених кондицій по спирту і цукру. Мадери, що виготовляються в різних районах СРСР, мають приблизно однакові кондиції: спирту 19% про. і цукру 4 мул» 6%.
Кращі мадери отримують в Криму і Вірменії.
Великою популярністю серед споживачів СРСР користується мадера «Массандра», що виготовляється з сортів винограду Серсиаль і Вердельо, що володіє високими якостями. У окремі роки не поступається їй за якістю мадера Коктебель, що виготовляється з сортів Будок, Шабаш, Ташли.
Дуже хорошої якості Мадера витримана виходить у Вірменії (Аштаракський район) з сортів Воськеат (Харджі), Чилар, Вердельо, Серсиаль.
У Грузії вино типу мадери Грузинське вино U 16 Анага готується з сорту Ркацителі. У окремі роки Анага володіє дуже високими якостями.
Мадеру в Узбецькій РСР готують з сортів Бішти, Кишмиш білий овальний (Ак кишмиш), Султані (Джаус), Юмалак, Катта-курган (Маска) і інших. Кращої якості мадера виходить в південних областях республіки – Бухарською і Сурхан-дарьінськой. Вино типу мадери випускається в Узбецькій РСР під назвою Бухарське.
Хорошої якості Мадери виходять в Туркменській РСР з сорту Тербаш, в Азербайджані – мадера Уч-тепе з сорту Баян широчіні. Окрім перерахованих вище кращих вин типу мадери, майже у всіх виноробницьких районах виготовляються ординарні вина цього типу. Португальська мадера. Це вино готується на о. Мадейра біля р. Фунчала з сортів винограду Серсиаль, Вердельо і Мальвазія фіна. Перші два сорти йдуть на приготування сухої мадери, а Мальвазія – солодкою.
Виноградники о. Мадейра розташовані на родючих грунтах, що утворилися в результаті руйнування вулканічних порід. Клімат тут надзвичайно м’який і рівний, з достатньою кількістю опадів (до 755 мм).
При виготовленні сухої мадери добре доспілий .віноград роздавлюється, мезга піддається бродінню насухо, після чого вибродівшєє вино віджимається в пресах. Отримані таким чином молоді вина містять дуже велику кількість дубильних речовин, а тому дуже терпкі і грубі на смак.
Віноматеріал для солодкої мадери готується з сорту Мальвазія інакше. Добре доспілий виноград пресують у вигляді цілих кетягів. Потім з вичавки відокремлюють гребені, а віджаті ягоди знову пресують кілька разів. Сусло, отримане після пресування, піддається бродінню. Спиртування проводиться під час бродіння, після бродіння і при подальшій витримці. Сусло, отримане після першого пресування, зброджується і витримується окремо.
З нього виходить вино м’яке, нежнює, ароматне. З сусла другого і третього пресування виходять вина грубіші і повніші. Змішенням цих вин в різній пропорції готується декілька сортів солодкої мадери з Мальвазії.
Отримані таким чином вина служать матеріалами для виготовлення мадер.
Температура нагрівання завжди вище 30° і різна для окремих сортів мадери. Для нагрівання користуються або природним (сонячним) теплом, або штучним.
Нагрівання вин на сонці проводиться або просто неба, де вина досягають температури не зверху 35-40°, або в засклених теплицях при температурі від 40 до 50°.
Цей спосіб хоча і дешевий, але рідко застосовується на о. Мадейра. Пояснюють це тим, що вина при сонячній витримці підпадають під вплив різких коливанні денної і нічної температури, що, на думку португальських винарів, негативно позначається на якості вина. Тому більшість фірм на о. Мадейра віддають перевагу штучному нагріванню в особливих камерах, що носять назву естуфа.
Зазвичай естуфа є двоповерховою кам’яною будівлею з товстими стінами, службовцями ізоляцією від впливу зовнішньої температури. Естуфа розділена на декілька камер, з яких кожна має певну температуру (від 30 до 70°). Нагрівання проводиться парою або звичайною течею. Якість вина знаходиться в прямій залежності від ступеня нагрівання і його тривалості.
Для мадер кращої якості застосовується тривале нагрівання (до 6 місяців) при температурі 45-50°, для мадер середньої якості час витримки в камерах скорочується до 4-4,5 місяця, але нагрівання ведеться в камерах при вищій температурі (до 55°), і, нарешті, прості мадери витримуються протягом 3 місяців при 65°.
Бочки з вином ставляться в естуфах в три яруси в стоячому положенні (дно до дна), у верхніх денах просвердлюють маленькі отвори для виходу газів при нагріванні. Під час нагрівання ретельно спостерігають, щоб не було потерн тепла і коливання температури. Всі щілини в дверях замазуються вапном. Для проходу тих, що працюють в дверях є невеликі дверці.
Вина, що тільки що вийшли з камери, мають неприємний смак і букет.
Подальша витримка в підвалах поступово покращує якість мадери і додає їй характерні властивості. Для отримання мадери високої якості відомі фірми витримують вина декілька років в бочках і потім в пляшках. При нагріванні в естуфах вина в результаті випаровування втрачають спирт, і фортецю їх сильно знижується. Для отримання необхідної фортеці мадера під час витримки подспіртовиваєтся в декілька прийомів.
За свідченням Фролова-багрєєва, що відвідав о. Мадейру, для спиртування мадер багато фірм р. Фунчала, як правило, застосовують спирт, що отримується з відходів сахарнотростникового виробництва і, нарешті, у зв’язку з колосальним попитом на мадеру всі фунчальськие фірми фальсифікують її, для збільшення кількості початкового матеріалу додаючи сік мушмули, що також вносить специфічний тон до смаку і аромату мадери.

«Технологія вина» Українська мова

social position