Металеві резервуари

Металеві резервуари

В даний час в харчовій промисловості, зокрема у виноробницькому виробництві, металеві резервуари набувають широкого поширення. У виноробстві особливі переваги металеві резервуари дають при використанні їх для бродіння білих сусел і червоної мезги, а також для вторинного бродіння віноматеріалов при виготовленні шампанська і шипучих вин. У другу чергу ці резервуари можуть бути використані для зберігання вина.
Металеві резервуари виготовляються із сталі звичайною або неіржавіючою, з алюмінію і деяких сплавів. Длі вина застосовуються металеві резервуари з простій стали, усередині фанеровані стеклоемалью або іншими покриттями різного складу, що не впливають на смакові якості вина і що оберігає його від зіткнення із сталевими стінками резервуару (мал. 8).

Цилiндричний горїзонтальний металевий резервуар

Резервуари з алюмінію і його сплавів непридатні для приміщення в них вина. Після зберігання вина протягом деякого часу воно набуває неприємного присмаку, який неможливо видалити. Тому зберігання вина в алюмінієвих цистернах допустимо лише за умови покриття їх внутрішньої поверхні міцним антикорозійним складом. У вологих підвалах алюміній швидко піддається корозії. Зовнішня забарвлення алюмінієвих резервуарів і покриття різними складами, що рекомендуються, як показала практика, не досягають мети і лише на короткий термін збільшують термін служби алюмінієвих ємкостей.
Поза сумнівом, кращим матеріалом для виготовлення металевих резервуарів треба визнати неіржавіючу сталь. Проте орієнтувати виробництво на устаткування резервуарами з неіржавіючої сталі не представляється можливим унаслідок її високої вартості. Цілком задовольняють багатьом спеціальним вимогам виноробницького виробництва резервуари з простій стали, фанеровані стеклоемалью. Але необхідно вказати на той істотний недолік, що при ударах стеклоемаль ушкоджується, відстає від стінок і оголяє ділянки сталевих стінок. Відновлення емалевого покриття неможливе.
За останні роки в харчовій промисловості велика увага звертається на антикорозійних покритті. Необхідно відзначити, що покриття для внутрішнього облицювання сталевих резервуарів повинні відповідати ряду вимог. Вони мають бути стійкими відносно дії на них кислот, спирту, лугів і повинні протистояти ударам, підвищенню і пониженню температури і тиску.
Застосування покриттів з вказаними властивостями відкриває широкі перспективи використання резервуарів із звичайної сталі для бродіння і зберігання вина.
У виноробницькому виробництві добрі результати дає бакеліт. Виробничі випробування покриттів металевих поверхонь, дотичних з вином, вінілаком і ласий БФ-2, дали цілком задовільні результати. Особливо перспективним є лак БХЛ-4000. Нанесений шаром на поверхню металу, він не дає ніякого присмаку вину, стійкий відносно дії кислот і володіє міцністю, не поступливій луді. Більш ніж двадцятирічний досвід застосування сталевих резервуарів (акратофоров) в шампанському виробництві показав, що хороше міцне покриття антикорозійним лаком цілком оберігає вино від шкідливої дії металу.
Металеві резервуари різної ємкості, покриті з внутрішньої сторони емаллю або антикорозійними лаками, можуть з успіхом застосовуватися для тимчасового зберігання (не для витримки) ординарних вин з тим же призначенням, яке мають у виноробницькому виробництві залізобетонні цистерни.
Не можна не відзначити також важливого значення зовнішніх покриттів і облицювання металевих резервуарів, що заслуговує на особливу увагу при підвищеній вологості в приміщеннях, де знаходяться металеві резервуари. На жаль, доводиться відзначити, що надійних покриттів, які могли б в даному випадку оберегти резервуари від корозії, ми поки не маємо.
Величина металевих танків залежить від їх призначення. Для бродіння застосовуються резервуари ємкістю 500-700 дкл, для зберігання вина – від 1500 до 6000 дкл.
Форма резервуарів різна. Найбільш застосовна для бродіння форма вертикальних циліндрів – закриті зверху і забезпечені люками для завантаження у верхній кришці і люком для розвантаження в нижній частині бічної стінки.
Для зберігання вина застосовуються циліндрові горизонтально поставлені резервуари (див. мал. 8). На передній стінці є люк і необхідна арматура: крани, мірні стекла і термометр.
Вельми важливе значення має застосування металевих ємкостей для транспортування вина. Перевезення вина в металевих ємкостях по залізниці і на автомобілях значно полегшує, здешевлює транспортування і скорочує втрати вина. Перші досліди з перевезенням вина в металевих ємкостях в СРСР дали цілком сприятливі результати і, мабуть, в найближчому майбутньому цей спосіб транспортування вина буде основним.
Резервуари для перевезення вина мають циліндрову форму, на платформи вмонтовуються в горизонтальному положенні. Ємкість залізничної цистерни близько 1,3 тис. дкл, автомобільною 310-330 дкл (мал. 9).

автоцистерна для перевозки вина

«Технологія вина» Українська мова

social position