Методи перегонки і перегінні апарати

Методи перегонки і перегінні апарати

Перегонка називається простою, якщо вона переслідує мету можливо повніше витягувати етиловий спирт з рідини, що перегониться, разом зі всіма іншими летючими речовинами, і фракціонованою, якщо при ній ставлять завдання відокремити одні летючі речовини від інших, грунтуючись на відмінності їх точок кипіння (температур паротворення), конденсуючи по фракціях пари, що виділяються в різний час.
Для дистиляції вина застосовуються два типи перегінних апаратів: з періодичним навантаженням постійною притокою рідини, що перегониться, інакше кажучи, періодичної дії і апарати безперервної дії.
Кубові апарати періодичної дії незалежно від способу нагрівання – вогняного або парового – діляться на апарати двократної перегонки і апарати з дефлегмационнимі пристосуваннями (одноразової перегонки). Самим нескладним по пристрою апаратом з періодичним завантаженням є простий перегінний куб (мал. 179).

простой перегінний куб

Як би не змінювався зовнішній вигляд цих апаратів і їх розміри, вони завжди мають наступні частини: куб 1, в якому нагрівається рідина, що перегониться, шлемо (кришка) 2, службовець паровою камерою і що направляє пари по трубі в холодильник 3. Останній складається із спіральної зігнутої трубки (змійовика) і резервуару для проточної холодної води.
Кінець змійовика виведений назовні і закінчується зігнутою вниз трубкою 4 для стоку перегнаної рідини в підставлений приймач. У більш вдосконалених перегінних апаратів до кінця трубки приєднаний спиртний ліхтар (мал. 180).

спіртової фонарь

З холодильника перегінного апарату спирт протікає по трубці / і поступає в металевий стакан 2, в якому плаває скляний спиртомір 4, З ліхтаря спирт витікає в приймач по трубці 3. До постаменту ліхтаря прикріплений скляний ковпак. Внизу металевого стакана є кран для спуску рідини при промивці ліхтаря.
У куба є спусковий кран (див. мал. 179). Куб виготовляється з листової червоної міді. Змійовик усередині піддається луді. Перегінні куби такого пристрою можуть бути переносними і стаціонарними. Куб вставляють в кожух з товстого листового заліза, в якому влаштована топка, або вмонтовують в пекти цегляної кладки.
Спосіб отримання коньячних спиртів на простих кубових апаратах складається з двох перегонок: першої перегонки, при якій з узятого для перегонки вина отгоняєтся етиловий спирт, що міститься в нім, разом зі всіма летючими домішками (проста перегонка) і виходить сирий коньячний спирт (спирт-сирець), і другої перегонки, коли в цілях отримання більш очищеного коньячного спирту із спирту-сирцю виділяють окремі погони, киплячі при різних температурах (фракціонована перегонка).

технологичеськая схема отримання спірта-сирца

З технологічної схеми (мал. 181) отримання коньячного спирту-сирцю (перша перегонка) видно, що в результаті перегонки віноматеріалов, що містять 7-12% про. спирту, виходить коньячний спирт-сирець фортецею 22-35% про. і у вигляді відходу виробництва – коньячна барда, що містить цінні виннокислі з’єднання і що направляється на утилізацію. Крім того, при першій перегонці в кінці її іноді виділяється окрема фракція – запашні води.
Наполяганням барди з молодим коньячним спиртом і подальшою перегонкою можна виділити важкі запашні води. Ці води отримують з коньячної барди, яка залишається в кубі після перегонки вина.
Коньячна барда містить в собі речовини з приємним запахом, киплячі при високій температурі, а тому що не випаровуються з куба з парами води і спирту. Для витягання запашних речовин (головним чином складних ефірів) барду розбавляють молодим коньячним спиртом до фортеці вина (до 10% про.) і залишають в закритому резервуарі в теплому приміщенні наполягати протягом 3-4 тижнів, після чого піддають фракціонованій перегонці.
Процес першої перегонки проводиться таким чином.
Перш за все перевіряють перегінний куб: міцність з’єднань окремих частин один з одним, наявність прокладок, що гарантують герметичність штуцерів, надходження води, що охолоджує, в холодильник і т. п.
Після закінчення перевірки в куб наливають вино. Розташування штуцера, через який поступає вино, відповідає рівню, до якого слід наповнювати куб. Закривши штуцер, розводять вогонь під кубом і створюють повну тягу для отримання сильного полум’я. Після деякого часу (від 1 до 3 годин, залежно від ємкості куба і пристрою топкі) вино закипає. Цей момент вельми важливо встановити. Тому коньячний майстер повинен уважно стежити за нагріванням верху куба, шолома і паровідвідної труби.
Як тільки вино закипить, нагрівання послаблюють, зменшують тягу і притоку повітря, прикриваючи дверці піддувала. Через деякий час після початку паротворення наступає конденсація пари в змійовику і на кінці його труби з’являється струмінь дистиляту. З цієї миті вся увага коньячного майстра має бути спрямоване на рівномірний підігрів, щоб уникнути перегріву вина. Перегрів виражається в тому, що унаслідок швидкого і рясного виділення пари усередині казана відбувається перекидання вина в змійовик, а звідти в дистилят.
Нормальна робота куба супроводиться плавним і рівномірним витіканням струменя дистиляту із змійовика; при перегрівах струмінь пульсує – то викидається рясно, то припиняється. Зменшивши нагрів куба, можна легко усунути перегрів. Таким чином, правильне і рівномірне нагрівання куба- найголовніша умова для отримання при першій перегонці дистиляту, що характеризується приємним ароматом і м’яким смаком. Слід віддавати перевагу повільній перегонці, при якій вино випаровується без бурхливого кипіння. Практичні спостереження показують, що за умови повільного паротворення виходить ароматніший дистилят.
В процесі перегонки періодично відбирають проби дистиляту і досліджують їх на зміст спирту.
следят також за правильним обміном води в холодильнику; необхідно, щоб нижня частина його була абсолютно холодна, а верх сильно не нагрівався під впливом високої температури верхніх витків змійовика (вода не повинна закипати).
Коли в узятій пробі дистиляту спиртомір покаже 0%, перегонку вважають за закінчену, під кубом гасять вогонь і одночасно закривають піддувало і заслінку, регулюючу тягу. Через деякий час (декілька хвилин), коли в кубі припиниться кипіння, його спорожнюють від коньячної барди (залишають 2-3 дкл), відкриваючи спусковий кран (див. мал. 179).
Потім в куб через штуцер вводять нову порцію вина і операцію перегонки повторюють.
Отриманий так званий сирий коньячний спирт складає 25-35% від об’єму узятого для перегонки вина і має фортецю 22-35% про. Тривалість перегонки залежить від її режиму і змісту спирту в провині; вона коливається в широких межах, частіше всього від 6 до 8 годин.
Об’єм куба на тривалість перегонки впливу не надає. Промивка куба проводиться не частішим за один раз на місяць. Частіша промивка недоцільна.
Коли накопичиться достатня кількість сирого коньячного спирту (а це зазвичай буває після трьох перегонок), починається найвідповідальніша частина роботи: перегонка спирту-сирцю з розділенням його на фракції (фракціонована перегонка).
Фракціонована перегонка після кожних трьох перегонок вина необов’язкова. Можна зробити більш менш значний запас сирого спирту і потім провести підряд декілька фракціонованих перегонок. Іноді сирець отримують на первинних переробних пунктах, а для вторинної перегонки його направляють на коньячні заводи, де проводиться розділення на фракції.

технологичеськая схема отримання очищеного коньячного спірта

З технологічної схеми (мал. 182) отримання коньячного спирту – друга перегонка – видно, що в результаті перегонки спирту-сирцю отримують три фракції: головний, середній і хвостовий погони. У кубі залишається відпрацьована рідина. Середній погон і є коньячним спиртом фортецею 62-70% про., що направляється потім на витримку.
За наявності апарату одноразової перегонки, на якому вино піддається безпосередньо фракціонованій перегонці, суміщають обидві технологічні схеми першої і другої перегонки. В результаті отримують наступні продукти: головний, середній (коньячний спирт), хвостовий погони і відхід виробництва (коньячну барду).
Перед початком перегонки сирого коньячного спирту куб добре промивають водою, щоб видалити залишки коньячної барди. Потім куб наповнюють спиртом-сирцем до встановленого рівня. Після наповнення куба процес ведеться, як і при першій перегонці (перегонка вина), але з тією різницею, що дистилят збирають не в один приймач, а розділяють на декілька частин (фракцій), що відрізняються між собою по складу. Це розділення на фракції вимагає великої уваги і практичного навику і є вельми відповідальною операцією, оскільки від умілого її проведення залежить якість очищеного коньячного спирту і коньяку.
Сирець, в який входять летючі частини, що перейшли з вина при перегонці, окрім етилового спирту, містить у вигляді домішок ще цілий ряд спиртів, альдегідів, летючих кислот, ефірів. Всі ці речовини мають різні фізичні і хімічні властивості, а також різко розрізняються між собою після смакового якостям.
Перші порції дистиляту при вторинній перегонці завжди декілька мутнуваті унаслідок вмісту в них нерозчинних у воді ефірних масел і вищих спиртів (сивушних масел), як що залишилися на стінках шолома і змійовика від попередньої перегонки і захоплюваних парами, що знов утворюються, так і що знов виділяються на початку перегонки. Через декілька хвилин після появи перших крапель дистиляту каламутність погона зникає, фортеця ж його, указувана спиртоміром в ліхтарі, швидко зростає, досягаючи 75-80% про. З цієї миті первинний різкий запах альдегідів швидко зменшується, дистилят стає прозорим, причому фортеця його падає до 68-70% про. До цього моменту концентрація в гонитві альдегідів і інших домішок зменшується і починається друга частина процесу – перегонка в основному етилового спирту.
Першу порцію погона, так званий головний погон (в кількості 1-2%), збирають в окремий приймач.
Другий період процесу вторинної перегонки продовжується довгий час, причому фортеця погона майже не міняється (68- 70% сб.) і лише до кінця починає поступово падати. При фортеці погона 55% про. спирту набуває різкий запах. Коли фортеця погона знизиться до 50-45% про., другий період перегонки вважають за закінчений. Отриманий при цьому дистилят, в кількості 30-35% від об’єму завантаженого вина, називають середнім погоном.
З цієї миті наступає третій період вторинної перегонки, який продовжується до тих пір, поки спиртомір в ліхтарі не покаже 0%. Після цього нагрівання куба припиняють. Отриманий в об’ємі 15-25% від об’єму спирту-сирцю третій погон носить назва хвостового погона, його збирають в окремому приймачі.
Хвостовий погон можна розділити на дві частини. Ту частину, яка відділяється услід за середнім погоном при пониженні його фортеці з 50 до 20% про., направляють в приймач з хвостовим погоном, а наступний за цим опалесцирующий погон, перехідний в дистилят при пониженні його фортеці з 20 до 0%, збирають окремо. Цей погон носить назва запашних вод, він володіє досить приємним запахом і може застосовуватися надалі як купажний матеріал для пониження фортеці і повідомлення аромату при виробленні ординарних коньяків. Запашні води можуть виходити не тільки при вторинній перегонці, але і при дистиляції вина, якщо збирати окремо кінцевий відгін при першій перегонці. На думку деяких фахівців, ці останні запашні води ароматний отримуваних при другій перегонці.
Головні і хвостові погони при фракціонованій перегонці, окрім альдегідів, ефірів і вищих спиртів (сивушного масла), містять ще значну кількість етилового спирту. До останнього часу на коньячних заводах практикувався тільки один спосіб використання головних і хвостових погонів, отриманих при перегонці спирту-сирцю. Відповідно до цього технологічна схема передбачала, що суміш головного і хвостового погонів прямує на повторну перегонку, при якій суміш розділяють на три фракції. У вигляді середньої фракції при фракціонованій перегонці отримують коньячний спирт 2-го сорту, який витримують в бочках і після витримки використовують при купажах ординарних коньяків. Обидві інші фракції – початкову (головну) і кінцеву (хвостову)–направляют на ректифікацію (мал. 183,а).

технологичеськая схема перегонки суміші головних і хвостових фракций

Проте, як показали дослідження, зважаючи на абсолютно різний склад головної і хвостової фракцій, отриманих при перегонці спирту-сирцю, недоцільно проводити їх змішення і подальшу перегонку суміші. Тому було запропоновано для отримання коньячного спирту 2-го сорту використовувати тільки хвостовий погон, відповідно до схеми, зображеної на мал. 183, би. В цьому випадку головна фракція після першої перегонки передається на ректифікацію. Ця схема прийнята основною в технічних правилах, рекомендованих Науково-технічною конференцією з коньячного виробництва, що відбулася в Єревані в червні 1957 р. Вказані правила допускають роботу і відповідно до технологічної схеми, зображеної на ріс.183 а, причому суміш фракцій, виділених при повторній перегонці, поступає на ректифікацію і для витримки на коньячні спирти не використовується.
Контроль за процесом перегонки здійснюється таким чином. Перш за все скляним спиртоміром класу 0,1 визначають фортецю спирту сирцю і відгону в ліхтарі. Контролюють об’єм фракцій, тривалість відбору кожній з них. Дозволяється вести процес перегонки по графіках, побудованих з урахуванням зміни фортеці дистиляту і часу переходу з однієї фракції на іншу, а також по температурі кипіння рідини, що знаходиться в кубі.
Весь отриманий спирт пропускається через контрольний спіртоїзмеряющий апарат типу КС-35 або КСЬКС-35, який враховує об’єм минулого через нього спирту і кількість безводого спирту, що міститься в нім. Для обліку успішно застосовується і контрольний пробоотбірающий снаряд.
Тривалість фракціонованої перегонки на простих перегінних кубах (без підігрівача) ємкістю 40-45 дкл при фортеці сирого спирту 25% про. досягає 10-14 годин.
Перегонка з підігрівачем. При перегонці в простому кубі відбувається велика втрата часу і значна витрата палива на підігрівання вина або сирого спирту до точки кипіння. Цього можна уникнути, додавши до простого перегінного куба резервуар-підігрівач, який поміщають звичайно між кубом і холодильником по ходу пари, розташовуючи його вище за куб.
Перегінний куб з підігрівачем (мал. 184) відрізняється від раніше описаного простого перегінного куба тим, що паровідвідна труба, що йде від шолома, входить в підігрівач і робить усередині нього один або декілька витків, після чого з’єднується з коліном змійовика.

кубової апарат з подогревателем

При перегонці наповнюють вином (або спиртом-сирцем) куб і підігрівач. Процес ведуть з тими ж обережностями, як і при перегонці в простому кубі. На початку підігрівач діє як холодильник, згущуючи пари, які поступають в холодний виток паропроводу, що знаходиться в підігрівачі, і направляючи їх в змійовик холодильника. Після закінчення деякого часу вино (або сирий спирт) приймає температуру пари, після чого вони безперешкодно, не конденсуючись, проходять змійовик холодильника. До кінця перегонки температура рідини в підігрівачі наближається до температури її кипіння. Після закінчення перегонки припиняють підігрів так само, як в простому кубі, зливають через спусковий кран / коньячну барду і, відкривши кран 2, наповнюють куб нагрітим вином (або спиртом-сирцем) з підігрівача. Після цього в підігрівач наливають через кран 3 вино (або спирт-сирець), відновлюють вогонь в топці і починають нову перегонку.

кубової перегінний апарат з паровим подогревом

На мал. 185 зображена принципова схема кубового перегінного апарату з паровим обігрівом конструкції Гипроспіртвіно (ємкістю куба 85 дкл) з порційним кубом-підігрівачем.
Апарат працює таким чином. Вино з вінохраніліща поступає в порційний куб 1 через патрубок а. При кипінні вина в перегінному кубі пари по трубі б проходять у витки порційного куба, де нагрівають вино. Спочатку порційний куб діє як холодильник, згущує пари, що поступають з перегінного куба, і при перекритому триходовому крані в направляє їх в холодильник по трубі р. Підігріте в порційному кубі вино виділяє пари (легкі погони), які через трубу д поступають в малий змійовик холодильника, розташований паралельно виткам великого змійовика холодильника і що з’єднується з ним перед виходом з холодильника.
Коли віноматеріал в порційному кубі нагрівається вище 60°, щоб уникнути його закипання, пари з куба направляють безпосередньо в холодильник 4, для чого перекривають кран же і відкривають кран в, вимикаючи цим порційний куб. З холодильника конденсат проходить через ліхтар 5 і контрольний снаряд і поступає в збірку 6. Таких приймальників повинно бути стільки, скільки відбирається окремих фракцій. При фракціонованій перегонці окремі фракції направляють в приймач, переводячи крани в і ж. Після закінчення перегонки залишок (відпрацьовану воду) спускають з куба через кран з на утилізацію, а по трубі і, відкриваючи крани до і а, нагріте вино з порційного куба – в перегінний куб. Після цього знову починають перегонку. Щоб уникнути утворення вакууму в окремих частинах апарату передбачені повітряні крани.
Перегонка з дефлегмацією. Отримання коньячних спиртів на кубових апаратах має той недолік, що вимагає багато часу на подвійну перегонку і викликає велику витрату палива. Крім того, як при першій, так і при другій перегонці необхідний неотступний нагляд. Щонайменше упущення може порушити правильний хід перегонки (викликати перекидання) і знизити якість дистиляту.
Застосування дефлегматора усуває ці недоліки і значно спрощує і здешевлює роботу.
назначеніє дефлегматорів – проводити часткову конденса -цию спиртної пари, що виділилася, з розділенням їх при охолоджуванні на рідку частину нижчої фортеці (флегма), повертану в куб, і пароподібну частину вищої концентрації, що направляється в холодильник. Процес дефлегмації супроводиться підвищенням фортеці спиртної пари, що відходить з дефлегматора.
Зразком перегінного апарату із спрощеним дефлегматором (однією внутрішньою дефлегмационной тарілкою) може служити перегінний куб з вогняним обігрівом (мал. 186).

кубової апарат з внутрішньою дефлегмационной тарелкой

Цей апарат дає можливість одноразовою перегонкою вина отримати очищений коньячний спирт фортецею 60% про. Апарат складається з куба 1, залізній печі 2, шолома 5 і прикріпленою до нього зсередини (внутрішньою) дефлегмационной тарілки 3. Для зовнішнього охолоджування шолома зверху є трубка, провідна воду з холодильника, з відведенням води по трубці 4. Кришка (шлемо) 5 сполучена паропровідною трубою 6 із змійовиком 7 холодильника 8. Вода, що охолоджується, в холодильник 8 поступає через воронку 9. Решта частин апарату ті ж, що і у простого перегінного куба (див. мал. 179). Перегонка на цьому апараті проводиться подібно до перегонки сирого коньячного спирту (другій перегонці) з відділенням трьох фракцій: головного, середнього і хвостового погонів. Після наповнення куба на 4/5 його ємкостей вином, при відкритому крані 10, під кубом розводять вогонь і ведуть перегонку тим же способом, який описаний для фракціонованої перегонки.
Регулюючи за допомогою крана 10 притока води з холодильника на поверхню шолома, можна підсилювати і послаблювати дефлегмацію, що відбувається в кубі, тобто підсилювати або зменшувати конденсацію пари води і летючих речовин вина. Залежно від цього фортеця дистиляту виходить тим вище, чим інтенсивніше проводиться охолоджування шолома; значно повніше при цьому відбуватиметься відділення домішок. |Після закінчення зганяння середнього погона необхідно припинити охолоджування шолома, закривши кран 10, щоб досягти повнішого і швидшого переходу в дистилят спирту, що залишився в кубі, і сивушного масла. Апарат цей з успіхом може бути застосований також для двократної перегонки: спочатку вина, а потім сирого коньячного спирту. При цьому на весь час перегонки слід закрити кран 10 і не використовувати в роботі дефлегмационную тарілку.

кубової апарат з двома дефлегмационнимі тарелкамі

На мал. 187 зображений апарат з складнішим дефлегмационним пристроєм. Від описаного апарату (див. мал. 1-86) він відрізняється тим, що в паропровід безпосередньо над шоломом вставлена друга дефлегмационная тарілка (мал. 187).

дефлегмационная тарелка

Зверху тарілка (мал. 188) охолоджується водою з холодильника, що проходить по трубці 10. Призначення цієї тарілки – підсилити дефлегмационноє дію шолома. Суміш пари, що пройшла шлемо з дефлегмационним пристосуванням, потрапляє в другу дефлегмационную тарілку і піддається тут частковій конденсації. Пари води згущуються відносно швидше за в е р б и більшій кількості, чим пари спирту. Внаслідок цього суміш їх, що пройшла через другу дефлегмационную тарілку в паропровід і далі в холодильник, буде багатше спиртом, чим після проходження тільки першої дефлегмационной тарілки під шоломом.
Регулюючи притоку води кранами 10, можна збільшувати або зменшувати у відомих межах фортецю дистиляту. При перегонці міцних вин (12% про.) можна користуватися тільки одній з цих дефлегмационних тарілок. При додаванні однієї тарілки, регулюючи охолоджування, можна отримати фортецю дистиляту від 50 75% про. Включенням другої тарілки фортеця дистиляту може бути підвищена ще на декілька відсотків. При фортеці вина від 7 до 10% про. для отримання коньячного спирту фортецею 62-70%об., придатного для багаторічної витримки, цілком достатньо однієї тарілки.
Перегінний апарат з дефлегмационной тарілкою дає можливість застосовувати будь-який спосіб перегонки. На нім можна проводити двократну перегонку (з вторинною перегонкою сирого коньячного спирту) і одноразову перегонку з фракціонуванням дистиляту і отриманням відразу коньячного спирту, придатного для витримки.
Перегонка з дефлегмацією, на відміну від шарантського методу, застосовується у Франції при отриманні Арманьяка. Апарати для отримання водок Арманьяка зустрічаються самих різних систем з великою або меншою кількістю тарілок. Чаші всього перегонка ведеться на апаратах з найпростішим (описаним вище) дефлегмационним пристроєм. На приготування горілки йде безпосередньо отриманий середній погон фортецею 60-62% про.
Безперервна перегонка. Одним з кращих апаратів безперервної дії є апарат, зображений на мал. 189.

непреривно що діє перегінний аппарат

На цьому апараті дистилят фракціонується на чотири частини: що містить альдегіди і ефіри (головний погон), коньячний спирт (середній погон), хвостовий погон (сивушне масло) і запашні води. Апарат складається з наступних частин: підігрівача 13, потрійної колони 12, 4, 11, конденсатора 2, холодильників для ефірів і альдегідів 3, для сивушного масла 6, для коньячного спирту 7 і спиртних ліхтарів 5, 8, 9.
10 для спостереження за фортецею окремих потопів дистиляту.
Процес перегонки здійснюється таким чином. Вино з напірного чана 1 поступає в нижню частину підігрівача 13 по трубі з регулюючим краном. У підігрітому вигляді воно потрапляє на верхню тарілку колони 4, в якій виділяються всі вищі спирти і висококиплячі ефіри. Потім вони поступають в холодильник 6, де конденсуються і йдуть через спиртний ліхтар 5 в окремий приймач. Легкі ефіри і альдегіди потрапляють в конденсатор 2. де дефлегмують. Звідси вони йдуть в холодильник 3, згущуються і далі по трубі поступають в ліхтар 9 для визначення фортеці. З ліхтаря легкі ефіри і альдегіди прямують в спеціальний приймач.
Сконденсовані пари етилового спирту і води з конденсатора 2 стікають в колону ректифікації 11 для подальшого підвищення їх фортеці і остаточного відділення що можуть ще міститися в них домішок легких ефірів. Цей вторинний процес підігрівання називається пастеризацією коньячного спирту. Після нього пари поступають в холодильник 7 для очищеного (пастеризованого) коньячного спирту, звідки дистилят через ліхтар 10 збирається в приймач для коньячного спирту.
Гаряча коньячна барда стікає по трубі в підігрівач для вина і потім передається на утилізацію. Окрім тієї, що поступає в холодильник 6 суміші сивушного масла і висококиплячих ефірів, на цьому апараті в колоні 12 може бути виділена фракція запашних вод, яка з холодильника 6 прямує через ліхтар 8 в окремий приймач.
Отриманий на апараті безперервної дії коньячний спирт більш очищений від домішок і менш ароматний, тому він для безпосереднього вироблення з нього коньяку вважається за непридатного. Його купажіруют із запашними водами або коньячними спиртами, отриманими на апаратах інших систем. Вживаний завдяки своїй високій продуктивності в крупних коньячних виробництвах апарат безперервної дії служить виключно для приготування масових коньяків ординарної якості. Перегонка у вакуум-апаратах. Перегонка в цих апаратах проводиться при розрідженні до 100-150 мм рт. ст. і при відповідній температурі паротворення (40-45°).
Коньячний спирт, отриманий цим способом, відрізняється винятковою м’якістю, тонкістю смаку і повною відсутністю пекучих тонів і пригорілих присмаків, властивих спиртам, виробленим при високій температурі, і поволі зникаючих при витримці.
Досліди застосування отриманого на вакуум-апараті коньячного спирту для спиртування виноградних вин і лікерів дали дуже добрі результати. Введений при спиртуванні, він дуже швидко асимілюється і не виділяється ні в смаку, ні в ароматі, навіть якщо дегустація проведена негайно після додавання спирту.
Для коньячного виробництва спирт, отриманий з вакуум-апаратів, широкого застосування не знайшов.
Причиною є те, що при перегонці у вакуумі етиловий спирт дуже сильно очищається від домішок (неспіртов), необхідних для освіти характерних для коньяку букета і смаку. Порівняльний аналіз спиртів, отриманих на кубових і вакуум-апаратах, показує різку різницю у складі коньячних спиртів, отриманих цими двома способами (таблиця. 32).

Оцінка різних перегінних апаратів відповідно до їх призначення. Кубовою апарат, вельми простій по пристрою, дає коньячні спирти з великим змістом домішок (неспірта). Це є причиною того, що молоді спирти, отримані на кубовому апараті, мають різкий запах і негармонійний смак.
Необхідна багаторічна витримка, щоб вони дозріли і досягли повного розвитку своїх високих якостей.
П’ятирічний термін витримки для коньячних спиртів, отриманих на кубових апаратах, є мінімальним для досягнення ними такій зрілості, при якій вони стають придатними для купажів якісних марочних коньяків. У віці двох, три і чотирьох років ці спирти йдуть на приготування ординарних коньяків. Купажі ординарних коньяків піддаються додатковій обробці.
Необхідність протягом багатьох років витримувати коньячні спирти до їх повного дозрівання пов’язана із значними втратами спирту. Це украй уповільнює оборот засобів, підвищує собівартість і вимагає будівництва обширних приміщень для зберігання багаторічних запасів коньячних спиртів.
Тому застосування кубових апаратів виправдовується лише в тому випадку, якщо виробництво ставить собі за мету випуск марочних коньяків з терміном витримки не менше 5 років. Для отримання ж ординарних коньяків, в купаж яких йдуть спирти двух-трех-четырехлетнего віку, доцільно застосовувати перегінні апарати з однією або двома дефлегмационнимі тарілками. Спирти, отримані на цих апаратах, містять менше домішок (неспірта) і володіють м’якшим смаком; у купажі із спиртованими водами вони добре асимілюються. Уміле додавання при купажі запашних вод надає коньякам смаку і аромату витриманих коньяків.
Апарати безперервної дії дають спирти із значно меншим змістом домішок, чим отримувані на перегінних апаратах з дефлегмационнимі тарілками. Тому ці спирти при витримці не розвивають в достатній мірі характерного смаку і аромату коньяків і придатні лише як матеріал при отриманні коньяків для купажа з іншими витриманими характерними коньячними спиртами.
Ще більш очищеними від домішок є спирти, отримані на вакуум-апаратах. Для виробництва коньяків вони вважаються за непридатних, оскільки при витримці не розвивають коньячних тонів і можуть знайти застосування лише куплажах коньяків в невеликій пропорції.

«Технологія вина» Українська мова

social position