МИТТЯ ПЛЯШОК

МИТТЯ ПЛЯШОК

Поступають з складу нові і вживані (оборотні) пляшки ретельно миють і лише після цього наповнюють вином.
У невеликих господарствах, при добовому розліве в декілька тисяч пляшок, пляшки миють теплою, майже гарячою водою (біля 60±) волосяними щітками за допомогою мийних механізмів, що приводяться в рух мотором або турбіною. У більшості таких механізмів усередині стрижня, до якого пригвинчується щітка, проходить вода, що входить в пляшки при натисненні шийки на кінець стрижня. Остаточне прополіскування пляшок проводиться на шприцах, що викидають воду під натиском при натисканні на них шийки пляшки. У господарствах, разліваюших щодня не менше 10-15 тис. пляшок, процес миття повністю механізований.
Нові і оборотні пляшки з складу поступають в мийне відділення, де їх поміщають в спеціальні апарати для відмочування. Зображений на ріс.123 апарат складається із залізного бака 1, в якому обертається барабан 2, що має по колу одинадцять відділень.

отмачиватель для пляшок

Кожне з відділень є ящиком з сітчастими стінками, що закривається кришкою. Внизу бака знаходиться кран 3 для спуску брудної води, поряд з ним – люк 4 для очищення бака від тієї, що нагромаджується на дні його грязі. Вверху бака з правого боку знаходиться глуха коробка з отвором. Через цей отвір в коробку, а потім по трубі стікає надлишок води, а іноді і масло, що спливло на поверхню води. З лівого боку знаходиться привід 5 з мотором, яким барабан приводиться в обертання, і важіль для зміцнення його в нерухомому стані. Ці апарати вміщають в кожному відділенні 50 пляшок і мають продуктивність близько 1500 пляшок в годину.
Апарат для відмочування працює таким чином. У бак 1 наливають теплу воду (25-30°), а потім в ящики послідовно закладають пляшки шийкою вниз. Після того, як ящик 6 наповниться пляшками, барабан 2 під дією їх тяжкості повертається донизу, потім наповнюється наступний ящик і так далі При опусканні пляшок у воду вони унаслідок обертання барабана поступово повертаються горлишкм вгору і при цьому наповнюються водою. Коли всі відділення заповнені пляшками, включають мотор і барабан апарату приводять в повільний рух, щоб пляшки встигали наливатися водою при опусканні в бак 1 і звільнятися від неї при підйомі догори. Обертання продовжується близько 30 хвилин, після чого з ящика 7 пляшок виймають, а в ящик 6 закладають нові. Для успішнішого відмочування пляшок замість простий води застосовують 1,5-2%-ний розчин кальцинованої або каустичної соди. Воду або содовий розчин необхідно міняти не рідше за 2 рази на день. Для цього відкривають нижній кран 3, спускають брудну воду, відгвинчують люк 4 і сильним струменем води промивають бак. Після цього кран і люк закривають, наливають в бак чисту теплу воду, додають необхідну кількість соди і знов завантажують апарат пляшками. З апарату для відмочування пляшки поступають на мийну машина.
Найбільш поширена в даний час на виноробницьких виробництвах Бутиломоєчная машина БМ (мал. 124).

бутиломоєчная машина БМ з відмочувальником

Машина БМ є металевим горізонталний циліндром, усередині якого знаходиться барабан, що обертається. По колу цього барабана паралельно його осі розташовані циліндрові камери, що відкриваються на передню сторону. Стінки кожної камери покриті щітками з щетини або з пластмасових волокон. В центрі камери по її осі розташовані щітки-йоржі. При роботі машини барабан приводиться в обертальний рух. Вставляючи пляшку в отвір барабана, мийник одночасно надягає її на щетку-ерш, якою повідомляється обертальний рух. Таким чином, пляшка обмивається щітками і з внутрішнього, і із зовнішнього боку. Пройшовши один оборот барабана, пляшка цілком очищається.
Після цього мийник виймає пляшку і ставить її на шприц круга, що обертається, який розташований над барабаном. Під час одного обороту шпріцевального крута пляшка автоматично обполіскується струменем води 3 рази, після чого знімається і ставиться для стікання шийкою вниз. Продуктивність БМ-1200-1500 пляшок в годину.
На заводах з великим добовим розлівом встановлюють продуктивніші і досконаліші бутиломоєчниє машини. До таких машин відноситься упроваджувана в даний час у виноробницьке виробництво бутиломоєчная машина вітчизняного виробництва БК-ГО.
Бутиломоєчная машина БК-ГО (мал. 125) складається з металевого корпусу А, розділеного двома внутрішніми перегородками Б на три частини, що є вертикальними ваннами 1, 2, 3 для відмочування.

автоматічеськая бутиломоєчная машина БК-ГО

Усередині корпусу рухається ланцюговий конвеєр, на якому розташовані касети 4 для пляшок. Ланцюги конвеєра прямують зірочками, що знаходяться усередині них. Бутиломоєчная машина БК-ГО працює таким чином. Пляшки через напівавтоматичний стіл завантаження 5 прямують в донну ванну 6, де знаходиться 2%-ная шелочь, що має температуру при вході 45° і при виході 50-55°. При виході з донної ванни пляшки разом з лугом прямують в першу вертикальну ванну 1; на своєму шляху пляшки в касетах омиваються через колектор 7 лужним розчином температурою 55°. Колектор за допомогою насоса 8 з тиском 3 атм сприяє відмиванню етикеток, що не відмокнули в донній ванні.
У першій вертикальній ванні пляшки миються в 10%-ном лужному розчині при температурі 75-85±. При переході (див. положення 9) в другу 2 ванну пляшки обмиваються усередині 2%-ним розчином лугу.
Температура другої ванни 58-62°. Шпріцеваніє пляшок усередині здійснюється спеціальним насосом 10 під тиском 3 атм. Після другої ванни пляшки переходять в третю вертикальну ванну 3, заповнену водою, що має температуру 35-40°. Тут пляшки обполіскуються усередині (положення 11) і зовні (4).
При виході пляшок з третьої ванни вони остаточно обмиваються зсередини 4 разу і зовні за допомогою могутнього (45 м3/час) насоса 12. Після остаточного зовнішнього обполіскування пляшки опускаються на стіл і по конвеєру передаються на розлів.
Технічна характеристика машини: продуктивність від 5 до 7 тис. пляшок в годину; габарити: довжина 4900 мм, ширина 1500 мм, висота 2600 мм; витрата на одну пляшку лугу (їдкого натра) 0,77 грама, води 1,7 л.
Хороші показники дає імпортний бутиломоєчний автомат Шелла (Франція) (мал. 126).

автоматічеськая бутиломоєчная машина Шелла

Автомат працює таким чином. Пляшки, що поступають на миття, встановлюються уручну на завантажувальний стіл 1 з нахилом шийкою вперед. Звідси вони автоматично передаються на інжектор 2, де перед входом в корпус машини з високою температурою обполіскуються теплою (40°) водою. Що поступили в першу ванну 3 з содовим розчином пляшки піддаються відмочуванню при прогресивно зростаючій температурі у ванні 4. Пройшовши ванну для відмочування, пляшки піднімаються вгору у ванну 5 і при цьому спорожнюються.
Просуваючись далі, пляшки послідовно обполіскуються усередині і зовні спочатку слабким (у ванні 6), потім концентрованим (у ванні 7) розчином соди, далі теплою (у ванні 8), холодною (у ванні 9) водою і, нарешті, перед виходом (у ванні 10) з них стікає вода. Пляшки виходять з машини в горизонтальному положенні, потім вони автоматично ставляться на конвеєр, що подає їх на розливний автомат.

«Технологія вина» Українська мова

social position