Відкрите бродіння

Відкрите бродіння

Відкрите бродіння з плаваючою і зануреною шапкою можна проводити в чанах різного пристрою.
броженіє з плаваючою шапкой. При цьому способі в більшості випадків користуються звичайними відкритими зверху дерев’яними чанами (мал. 70) конічної форми різної ємкості.

откритий бродильний чан з плавующей шапкою. Малюнок №70

Чани прагнуть наповнити мезгой можливо швидше з обов’язковою умовою, щоб ця операція була закінчена в один день. Чан заповнюють приблизно на 4/5 його ємкостей. Так, наприклад, чан ємкістю 300 дкл не доливають на 50 см від верхнього краю. При наповненні чана мезгой додають 1,5-2% розводок селекціонованих чистих культур дріжджів.
До настання бродіння рекомендується накрити чани дерев’яною кришкою, а в незаповнений простір ввести сірчистий газ, щоб уникнути розвитку бактерій оцетового скисання. Якщо температура сусла сприятлива для розвитку дріжджів, то вже наступного дня після наповнення чана починається бродіння.
Зовнішні ознаки бродіння: виділення вуглекислого газу, що супроводиться шипінням і утворенням шапки, і підвищення температури мезги. Виділення вуглекислого газу при цьому відбувається вельми енергійно. Розрахунок показує, що при зброджуванні мезги із змістом 17% цукру з чана.
Ємкістю 300 дкл виділяється за час бродіння близько 120 м3 вуглекислого газу. Якщо взяти до уваги, що майже все це кількість вуглекислоти утворюється протягом 3-4 днів, то в добу чан в 300 дкл виділить від 20 до 25 міліграма вуглекислого газу. Тому в бродильних приміщеннях необхідна хороша вентиляція.
Повітря з домішкою понад 1% вуглекислоти шкідливий для людини, а понад 20% – стає вже смертельним для нього. Тому при вході в бродильне приміщення треба приймати запобіжні засоби. Так, вранці, перед початком робіт, бригадир повинен перевірити по горінню свічки, чи добре провітрено приміщення бродільні. Виділення вуглекислого газу знаходиться відповідно до інтенсивності бродіння. Виділення газу, спочатку мало помітне, досягає максимуму під час бурхливого бродіння, а потім поступово припиняється.
У відкритому чані ще до початку бродіння легша шкірка винограду починає спливати вгору. З початком бродіння бульбашки вуглекислого газу, що виділяються з рідини, захоплюють за собою плаваючі в суслі тверді частини мезги (шкірку, насіння і гребені). У міру розвитку бродіння тверді частини мезги піднімаються безперервним потоком вуглекислого газу догори, де вони утворюють скупчення, зване шапкою. Утворення шапки нерідко спричиняє за собою украй негативні явища. На поверхні шапки, що утворилася, створюються виключно сприятливі умови для розвитку бактерій, особливо оцетових. Тому, як тільки з’являться ознаки почала бродіння і утворюється шапка, її негайно треба занурити в сусло. Занурення шапки в сусло і розмішування її сприяє також витяганню з шкірки «фарбувальних, ароматичних і дубильних речовин, воно проводиться за допомогою особливих дерев’яних мішалок. Ця операція украй трудомістка. Недостатнє перемішування спричиняє за собою появу в провині оцетової кислоти, яка знижує якість вина. Тому перемішування треба проводити 4-5 разів на добу.
броженіє із зануреною шапкою.

откритий бродильний чан з шапкою, що занурюється. Малюнок №71

прі цьому способі застосовують відкриті чани з дерев’яними гратами, які укріплюють на відстані 1/3 висоти чана від верхнього краю (мал. 71). Грати роблять цілими або розбірними; при завантаженні чан наповнюють мезгой до її рівня. Шапка, що утворюється при бродінні, утримується гратами від підйому, а сусло, піднімаючись, проходять через отвори грат і покриває шапку. Таким чином, усувається негативний вплив плаваючої шапки, і багатократне перемішування чана стає непотрібним. Чани такого пристрою мають великі переваги перед чанами відкритого бродіння з плаваючою шапкою.

«Технологія вина» Українська мова

social position