ПЕРЕМІЩЕННЯ СУСЛА

ПЕРЕМІЩЕННЯ СУСЛА

Сусло з пресів стікає в підстави або в спеціально влаштовані нижче за рівень підлоги невеликі цементні басейни (збірки), з яких його перекачують у відстійники. Для цього користуються спеціальними насосами.
Відмінність насосів, вживаних у виноробницькому виробництві, від всіх інших полягає в тому, що вони розраховані на перекачування рідин (сусла і провина), що мають кислотність близько 1 %. Тому всі внутрішні проходи насоса, дотичні з суслом або вином, роблять з бронзи. Насос повинен працювати без поштовхів (при фільтрації).
Іноді весь корпус насоса відливають з бронзи або роблять з фарфору.
Найбільше застосування мають поршневі насоси. За допомогою поршнів вони всмоктують сусло або вино з приймача і передають його по шлангах до місця призначення.
Дуже поширені у виноробницькому виробництві поршневі насоси Н-11, що виготовляються заводом імені Орджонікідзе.
Поршневий насос Н-11 (мал. 41) складається з наступних головних частин: станини, електромотора, редуктора і циліндра. Для зручності пересування насоса станина забезпечена двома колесами. Підвівши насос за ручки, його можна пересувати з місця на місце.

поршневі насос

Поршневий насос Н-11 працює таким чином. Коли поршень 6 рухається управо (мал. 42), сусло (вино) всмоктується по шлангу через прохід 1 в камеру А, а з камери В, підводячи клапан 3, проходить в камеру Б. Прі русі поршня вліво сусло з камери Б, проходячи під повітряною камерою 5, підводить клапан 2 і наповнює камеру В. Затем поршень рухається управо, і цикл повторюється.
Повітря в камері 5 при русі поршня вліво стискується. При зворотному ході поршня подача сусла до вихідного проходу 4 не припиняється, а проводиться силою стислого повітря.

схема поршневі насоси

поршневі насоси Н-21

таким чином, повітряна камера забезпечує рівномірне перекачування сусла.
Велике розповсюдження в наших виноробницьких виробництвах мають насоси Н-21 (мал. 43), що також виготовляються заводом імені Орджонікідзе. Механізм насоса Н-21 приводиться в дію мотором потужністю 2,1 квт, причому вино просувається зі всмоктуючого шланга в камеру з клапанами, поперемінно каучуковими кулями, що замикаються, і що викидають вино через шланг, що відходить (мал. 44).

гiдравлiчна схема поршневі насоси

равномерность роботи насоса регулюється стислим повітрям. Кожен насос має автоматичний запобіжник на випадок його засмічення і клапан для автоматичної зупинки при наповненні бочки, в яку перекачують вино.
Всі описані вище насоси пересувні і можуть обслуговувати виробництво в різних крапках. У крупному виробництві застосовують також стаціонарні насоси. Продуктивність стаціонарних насосів типу Н-21 досягає 30000 л/година і більш.
Великого поширення у виноробницькому виробництві набули також відцентрові насоси, які у ряді випадків мають свої переваги.
Принцип дії відцентрових насосів полягає в тому, що всмоктування і нагнітання рідини здійснюється за рахунок відцентрової сили, що виникає при обертанні укладеного в кожух колеса з лопатками.
Схема пристрою простого відцентрового насоса зображена на мал. 45.

схема відцентрові насоси

рдвухступенчатий відцентрові насоси

в чавунному кожусі 1 спіралевидної форми обертається вал 2, що приводиться в рух безпосередньо від електродвигуна. На валу закріплено робоче колесо 3, що має лопатки 4 певних форми, між якими утворюються канали для проходу рідини. Кожух насоса має два штуцери, один з яких поміщений на осьовій частині його і безпосередньо сполучається з простором внутрішнього кола робочого колеса; до цього штуцера приєднаний всмоктуючий трубопровід 5. Другий штуцер збожеволіє на бічній частині кожуха і з’єднується з нагнітальним трубопроводом 6.
Якщо внутрішній простір кожуха, а значить і колеса, заповнити рідиною, то при обертанні колеса його лопатки приводять рідину, що знаходиться в колесі, в обертальний рух. Відцентрова сила відкидає рідину від центру до периферії колеса, звідки вона потім викидається в кожух і поступає в нагнітальний трубопровід.
При обертанні колеса рідина безперервно виштовхується з насоса і засмоктується з басейну або резервуару в насос. Таким чином, у відцентровому насосі, на відміну від поршневого, всмоктування і нагнітання рідини протікає рівномірно і безперервно, що усуває необхідність установки клапанів на лінії всмоктування і на лінії нагнітання.
Висота нагнітання, а значить і тиск, що розвивається відцентровою силою в насосі, залежить від швидкості обертання робочого колеса і буде тим більше, чим більше число оборотів робить колесо.
Продуктивність відцентрового насоса залежить від відносної швидкості протікання рідини по каналах колеса і ширини каналу. На мал. 46 зображений двуступенчатий відцентровий електронасос, вживаний у виноробницькому виробництві. Цей насос, залежно від розмірів, має продуктивність від 2 до 18 м 31 година і дає висоту підйому близько 10 м.
Великими перевагами перед іншими насосами володіють ті, що випускаються західноєвропейськими фірмами відцентрові насоси з регулятором продуктивності і натиску. Насос цього типу «Варіанту» (мал. 47), що випускається фірмою Зейтц (ФРН), має продуктивність до 10 тис. л/година при натиску до 50 м вод. ст. Насос забезпечує самовсасиваніє рідини на висоту до 8 м.

відцентрові насоси Варiанта

«Технологія вина» Українська мова

social position