Портвейн

Портвейн

Портвейн в Ссср.Виделка вин типу портвейну почалася у нас на початку 90-х років на Південному березі Криму в «Массандрі» і «Магараче». Кліматичні і грунтові умови Південного берега Криму дозволили отримати цілком задовільні вина цього типу. Кращі результати дали сорти Каберне, Педро кримський, Опорто, Алікант, Мурведр, Мальбек і Кокур.
У результаті багаторічної практики отримання вин типу портвейну та Південному березі Криму виробилися свої прийоми, декілька відмінні від тих, які застосовуються на батьківщині цього типу вин.
Виноград для приготування вин типу портвейну збирають після досягнення ним повній зрілості при цукристості 25-28%. Його пропускають через дробарку-гребневідділювач. Роздавлену і відокремлену від гребенів мезгу наполягають до тих пір, поки вона не заграє.
Після цього бродячу мезгу переносять в преси, віджимають і сусло перекачують в бочки. Спиртування починається, коли цукристість бродячого сусла досягає приблизно 10% про. Спирт підливають в декілька прийомів і спиртування закінчується при 17-18% про. Надалі отримані віноматеріали купажіруют, фільтрують і перекладають на витримку в підвали з температурою 14-16°. Тут на першому і другому році роблять по дві переливки і на третьому – одну. На другому році вина обклеюють і потім витримують в підвалах протягом 3-4 років.
Практика «Массандри» і «Магарача» показала, що дуже добрі результати при виробленні вин типу портвейну дає витримка їх на сонячних майданчиках і в сонячних камерах.
Дія на вина температури в межах від 30 до 45° протягом певного часу прискорює появу в них десертних тонів, властивих винам типу портвейну, і значно покращує їх якість.
Необхідно посилено рекомендувати використання сонячного тепла при виробництві не тільки мадер, але і портвейнів за обов’язкової умови дотримання для того і іншого типу вина відповідного кисневого режиму.
Вина типу портвейну в СРСР готуються з кондиціями по спирту в межах 17 -18,5% о. і по цукру – 6-13%.
Кращими винами типу червоного портвейну в СРСР є кримські портвейни «Лівадія» з сорту Каберне і «Массандра» з сорту Мурведр, що є прототипами для всіх вітчизняних вин цього типу. З вин типу білого портвейну кращими в Радянському Союзі треба визнати кримські: Південнобережний з сортів Педро, Альбільо і інших; Сурож – з сортів Шабаш Зерва, Занд; вірменський Айгешат – з сорту Воськеат (Харджі); азербайджанський Акстафа – з сорту Ркацителі; Грузинське вино U 14 Карданахи, U 15 Хирса і Саамо, які готуються з сорту Ркацителі.
Хорошої якості виходять вина типу білого портвейну також в Узбецькій РСР. Портвейн білий тут готують з європейських сортів Мурведр (по-білому). Каберне (по-білому), Опорто і місцевих Ак кишмиш, Джаус (Султані), Юмалак білий і інших. Портвейн червоні Фархад (марочне вино з сорту Каберне) готують в Самаркандській області, Кибрай (з сорту Тавквері) – в Ташкентській області, а також в Бухарській, Намангані, Кашка-дарьінськой областях.
У Таджицькій РСР якісні вина типу портвейну готують з місцевих сортів, від яких вони отримали своє найменування, – білий Тайфі і червоний Тагобі.
У Туркменії виходять хороші портвейни – білий з сорту Тербаш і червоний з сорту Кара узюм ашхабадський. Характерною особливістю туркменських портвейнів є властивий їм десертний характер.
Від вин, що виготовляються на місцях виробництва, треба відрізняти ті, які готуються в місцях споживання з різних матеріалів: бекмеса, вакуум-сусла, містелів і столового вина. Останні в кращому разі є ординарними винами типу портвейну середньої якості.
Міцні вина Опорто (Португалія). Виноградники Опорто розташовані по крутих схилах долини р. Дуеро, на терасах, розташованих одна над іншою. Висока якість вин Опорто обумовлюється перш за все кліматичними і грунтовими умовами долини Дуеро. Середня річна температура Опорто 16,7°, кількість опадів в середньому 740 мм, грунт шиферний, з великим змістом глини.
Портвейни виробляються з червоних сортів: Бастардо, Альварельо, Мурісько-тінто, Францисько-тінто, Туріга і деяких інших.
Виноград збирається по можливості зрілим. При зборі відділяються гнилі і зелені ягоди. Доставлений у виноробню виноград роздавлюється, після чого маса разом зі всіма частинами кетяга піддається бродінню в чанах. Як тільки почнеться бурхливе бродіння, приступають до спиртування. Спиртують виноградним, не цілком очищеним спиртом фортецею 70% про., підвищуючи вміст спирту в мезге на 4-8% про. Після того, як бродіння закінчиться, спиртовану мезгу залишають стояти протягом тривалого часу – іноді декілька тижнів, іноді протягом місяця і більш. У листопаді зливають вино і переливають його в бочки. Молоде вино терпке, грубо, з сильним запахом неочищеного виноградного спирту. Його купажіруют, додають спирт відповідно до вимог марки портвейну. Високі якості вин Опорто розвиваються при багаторічній витримці. Якість португальських портвейнів за останні десятки років дуже знизилася. Причиною цього є та обставина, що сортовий склад виноградних насаджень змінився. Бастардо, що був раніше найголовнішим серед сортів, з яких отримували портвейн, в даний час майже зник унаслідок того, що значні площі його насаджень знищені філоксерою, відновлення ж насаджень проводиться іншими, урожайнішими сортами. В даний час Бастардо є в купажах тільки вищих марок портвейну. Португальські виноробницькі фірми унаслідок фінансових утруднень, що не дають їм можливості витримувати вина протягом декількох років, випускають на ринок вина майже виключно молодими – одного і двох років витримки. Тому якість португальських портвейнів в тому вигляді, в якому вони зустрічаються в даний час на ринку, дуже невисоке. Смак молодого вина, що не склався, із запахом неочищеного виноградного спирту, дає вельми слабке уявлення про портвейни, відомі нам по хороших зразках, що знаходяться в наших колекціях.
Кращі виноградники в долині Дуеро на південному схилі знаходяться у володінні англійських фірм. Вина з цих виноградників на ринку в Португалії не зустрічаються. У молодому віці вони вивозяться до Англії, де піддаються багаторічній бочковій і темно-зеленій витримці. У м. Опорто є декілька крупних фірм, що проводять портвейни і що володіють цілком сучасними виробництвами. Виноробницькі підприємства цих фірм чудово обладнані і застосовують при обробці вин всі новітні методи прискорення дозрівання вина: охолоджування в холодильних камерах, нагрівання і штучне окислення.

«Технологія вина» Українська мова

social position