Преси періодичної дії

Преси періодичної дії

ізученіє пресів періодичної дії доцільно почати з гвинтового преса, такого, що є основним типом преса (мал. 21); він складається з наступних частин: а) підстави, або платформи, в якій укріплений гвинт; би) корзини для пресованого винограду; у) гвинта; грам) пресуючого механізму, званого «головкою преса».
Платформа преса робиться з різних матеріалів – дерева, бетону, листової сталі і чавуну. Дерев’яна платформа виготовляється з дубових дощок. Дерев’яні платформи незручні тим, що вони розсихаються і коробляться.
Залізо і чавун під впливом кислот сусла розчиняються. Що утворюються при цьому солі заліза часто викликають почорніння вина. Для попередження цього залізні або чавунні платформи покривають емаллю, кислототривким лаком або лудять чистим оловом (без домішки свинцю).
Платформи для великих пресів, коли прес встановлюють на постійному місці, роблять з бетону (мал. 22). Бетонні платформи дуже хороші і поширені у виноробницьких господарствах, що переробляють велику кількість винограду.

гвинтовий прес

Корзина (див. мал. 21) служить приймачем, в якому виноград пресується, тому вона має бути дуже міцною і розрахована на великий опір. Робиться вона з вузьких дубових планок (мал. 23,а), які пригвинчуються до сталевих обручів на близькій відстані одна від одної. Планки (мал. 23,б,в,г) в поперечному перетині є трапеціями і іншими фігурами.

гвинтовий прес з незрушним гвинтом

прі такій формі планок між ними утворюються вузькі щілини (з внутрішньої сторони 2-2,5 мм), через які легко стікає сусло. Шкірка винограду між планками не проходить, і корзину можна добре обмити і вичистити. Корзини преса робляться звичайно з двох половин, які при збірці преса з’єднуються за допомогою застібок.

планки корзина преса

пресси роблять також з двох’ярусними корзинами; вони складаються з чотирьох частин, що має практичне значення тільки в тому випадку, якщо корзини високі. Іноді замість циліндрових застосовуються чотирикутні корзини, але їх можна рекомендувати тільки тоді, коли не вимагається повного віджимання соку, наприклад, при отриманні шампанських віноматеріалов. Тиск в чотирикутних корзинах розподіляється нерівномірно, і в кутах залишається погано віджата мезга.

пресуючий механiзм

общие тиск Р і Р1 на всю пресовану поверхню двох корзин при однаковому питомому тиску р, яке у виноградних пресах зазвичай коливається від 4 до 9 кг/см, відносяться між собою як квадрати діаметрів D і D1 цих корзин.

формула переноса поверхнi

чем більше діаметр корзини, тим меншому питомому тиску піддається виноград і важче стікає сусло, оскільки при виході йому треба подолати велику товщину вичавки.
Для хорошого віджимання мезги діаметр корзини преса не повинен перевищувати 1,2-1,5 м.
У пресах більшого розміру (діаметром 2-3 м) не можна повністю віджати виноградну мезгу, тому вичавки додатково віджимають на пресах меншого діаметру або на пресах безперервної дії. Гвинт у пресів всіх систем робиться з м’якої сталі і має прямокутну або трапецієвидну нарізку, яка забезпечує велику міцність і кращу роботу гвинта.
Пресуючий механізм. Головка преса є основним механізмом, що чинить тиск.
конструкциі головки вельми різні; найчастіше зустрічаються пресуючі механізми двох конструкцій. а) Пресуючий механізм (мал. 24) складається з важеля з двома шатунами, сполученими з гайкою за допомогою клинів-шпінделів, нижні кінці яких скошені. При русі важеля в один бік діє один шатун, який дає обертальний рух гайці. При русі важеля в інший бік гайку обертає другий шатун, а перший шатун повертається в початкове положення. Рух важеля вперед і назад примушує гайку обертатися в одну і ту ж сторону.
б) У пресуючому механізмі роль шатунів виконує кільце (мал. 25). При русі важеля вперед і назад клини (шпінделі) з скошеними нижніми кінцями поперемінно захоплюють гайку то з однією, то з іншого боку і повідомляють їй обертальний рух в один бік.

пресуючий мезанiзм з кольцом

чтоби повідомити їй обертальний рух при розвантаженні преса, досить вийняти шпінделі і поставити їх скошеними нижніми кінцями у зворотному напрямі.
Гвинтовий прес, окрім головки, гвинта, корзини і платформи, має дренажні грати, що пресують дошку, що накладається зверху на завантажений в корзину виноград, і бруси, які поміщають на пресуючу дошку. Тиск здійснюється безпосередньо прилеглою до них головкою преса). Пресуючу дошку і бруси роблять з витриманого дуба.
Гвинтові преси в даний час випускаються з механізованими приводами. Тбіліським машинобудівним заводом імені Орджонікідзе і Сімферопольським ремонтно-механічним заводом під маркою П-11.

«Технологія вина» Українська мова

social position