ВИРОБНИЧІ ПРИМІЩЕННЯ

Технологічний процес виробництва вин вимагає спеціально пристосованих приміщень, обладнаних відповідними установками, машинами і апаратами.
Залежно від виробничого призначення розрізняють три типи вінзаводов.
Перший тип – вінзавод первинної переробки (виноробня), обслуговуючий всі технологічні процеси переробки винограду на вино, які закінчуються отриманням молодого вина. Вина починають вивозити з виноробні, як тільки в них закінчиться бродіння і наступить освітлення. За 2 – 3 місяці до сезону виноробства наступного року все вино з виноробні вивозиться.
До цього типу відносяться вінзаводи, побудовані за останні роки на первинних переробних пунктах, а також що існує багато років спеціально побудована і обладнана для переробки винограду виноробня в Ай-даніле в Криму. Того ж типу виноробня в Напареулі в Грузинській РСР.
Другий тип – вінзавод (винний підвал) для витримки і обробки вин. що поступають з виноробень. Кінцевим продуктом виробництва винних підвалів є вино, готове до випуску на реалізацію. До другого типу виробничих приміщень відноситься, наприклад, вінзавод №1 у Массандрі.
Третій тип – вінзавод, що має виробничі приміщення для переробки винограду на вино і для його витримки і обробки. Вінзаводи цього типу полягають, отже, з виноробні і винного підвалу.
До цього типу відноситься старий підвал (вінзавод №2) Массандровський, який пристосований для переробки винограду, витримки і обробки вина. Такий же винний завод в Цинандалі в Грузинській РСР. Типові вінзаводи первинної переробки (виноробні) будуються різній продуктивності, з розрахунком на переробку 50, 100 т і більш за виноград в добу.
Завод первинного виноробства складається з декількох відділень (цехів). Приміщення ці наступні.
1. Давильне відділення, де виноград роздавлюють на спеціальних машинах; на цих же машинах в більшості випадків відокремлюють і гребені.
2. Пресове відділення. Роздавлений або цілий (при пресуванні винограду за шампанським способом) виноград, що поступає сюди, віджимають на пресах.
3. Бродильне відділення для червоних вин, де поміщаються чани або залізобетонні резервуари для бродіння червоних вин, в яких бродить роздавлена мезга червоних сортів.
4. Бродильне відділення для білих вин – приміщення, в якому знаходяться лагері для установки бочок (або бутов), а також залізобетонні і металеві ємкості. Тут бродить сусло, що поступає з пресового відділення.
Всі ці приміщення мають бути просторими, чистими і мати хорошу вентиляцію.
Для підтримки чистоти в приміщеннях необхідно мати декілька водопровідних крапок, що дає можливість за допомогою шлангів, що пригвинчуються, користуватися водою в будь-якому місці вінзавода. Під час розчавлювання і пресування винограду пів забруднюється суслом і мезгой, які можуть бути джерелом захворювання вин. Тому підлоги давильного і пресового відділення миють (кілька разів протягом робочого дня.
Для стоку води підлоги влаштовують з невеликим ухилом; їх роблять дерев’яні, асфальтові і цементні. Кращі підлоги – дерев’яні, зроблені з дощок, щілини між якими залиті смолою на зразок корабельних палуб.
У асфальтових і цементних підлогах від ударів легко утворюються западини, нерівності, із-за чого їх важко підтримувати в чистоті. Крім того, цементні підлоги при змочуванні суслом стають дуже слизькими, тому їх не можна рекомендувати для приміщень, де виноград тиснуть і пресують.
Невеликі по розмірах вікна слід розташовувати ближче до стелі, оскільки уздовж стенів встановлюють чани або бочки з бродячою мезгой або суслом, які в холодну погоду можуть охолодитися через вікна, що знаходяться на одному з ними рівні. У теплу погоду прямі сонячні промені можуть нагрівати чани або бочки, що так само, як і охолоджування, порушує нормальний хід бродіння.
Особлива увага має бути обернене на пристрій вентиляції приміщень, оскільки під час бродіння виділяється вуглекислий газ. Вуглекислий газ важче за повітря і скупчується внизу; тому вентиляційні отвори влаштовують на рівні підлоги, а вуглекислоту відводять по спеціальних трубопроводах через спіртоловушки в атмосферу.
Для установки бочок в бродильних приміщеннях уподовж степ на підлозі кладуть дерев’яні бруси, що носять в різних виноробницьких районах різні назви: стелажі, лежні, лагері. Лагері бувають не тільки дерев’яні, але і залізобетонні. Переважно влаштовувати дерев’яні лагері, оскільки залізобетонні при ударах про них бочок ушкоджують останні.
Лагері встановлюють на бетонних подушках на висоті 50 см над підлогою. Щоб уникнути появи цвілі стіни, стелі і лагері у виноробні щорічно перед сезоном виноробства білять вапном з додаванням 10% мідного купоросу. Доцільно стіни цементувати і фарбувати масляною фарбою на висоту 1,5-2 м. а верхню частину стенів і потовк білити. Це дає можливість нижню частину стенів, що найбільш забруднюється, обмивати водою і містити в чистоті. Чистота повинна дотримуватися такими, що всіма працюють на вінзаводе. У виробничі приміщення не дозволяється приносити харчові продукти. Для їди має бути виділена особлива кімната.
Вінзаводи оснащуються санітарними вузлами і душовими. Всі робочі і службовці мають бути знайомі з правилами санітарії і гігієни і з вимогами техніки безпеки.
Проектування типових вінзаводов первинної переробки, як і інших промислових будівель, здійснюється із застосуванням збірних залізобетонних конструкцій, відповідно до «Основних положень по уніфікації конструкцій виробничих будівель», затвердженими Комітетом у справах будівництва при Раді Міністрів СРСР.

«Технологія вина» Українська мова

social position