Робота гвинтових і гідравлічних пресів

Робота гвинтових і гідравлічних пресів

На пресування поступає мезга з дробарки, еграпомпи, а також червона мезга з чанів після бродіння. Преси необхідно завантажувати рівним шаром, розподіляючи мезгу рівномірно.
Недотримання цього правила може привести до викривлення гвинта у гвинтових пресів і поломки поршня у гідравлічних.
Наповнивши корзину майже до верху, масу накривають пресуючою дошкою (що складається зазвичай з двох напівкіл), на яку укладають бруси. Після цього починають пресувати. У деяких пресах дошка сполучена з пресуючим механізмом; в цьому випадку після наповнення корзини прямо приступають до пресування.
Якщо пресують роздавлений виноград, частина соку стікає ще до початку пресування і утворює самоплив. Відділення самопливу скорочує об’єм мезги. Внаслідок цього, наприклад, в корзину преса ємкістю 1 т у зв’язку з відділенням самопливу може поміститися мезга, що поступає від переробки 1,5 грама і більш (залежно від сорту) за виноград. Якщо мезга до пресування проходить через стекатель, це значно збільшує продуктивність гвинтових і гідравлічних пресів.

Прегружатель мезги

загрузів корзину мезгой, починають пресування. Для затримання частинок шкірки, що потрапили в сусло, насіння винограду і різних випадкових включень на жолобах для стоку сусла з преса підвішують мідне луджене сито або просте решето. Спочатку тиск чинять обережно, поволі натискаючи головку гвинтового преса або чинячи легкий тиск поршнем гідравлічного преса на поверхню мезги, даючи вільно стікати суслу. Досягнувши моменту, коли сусло починає рясно стікати через щілини між тростинами корзин, тиск припиняють. Коли стікання сусла ослабіє, знову збільшують тиск і так повторюють до тих пір, поки навіть сильний натиск пресуючого механізму не дає помітного виділення сусла.
Тільки при такому режимі роботи на пресі отримують найбільший вихід сусла з хорошою прозорістю. При сильному і швидкому тиску пресуючого механізму мезга видавлюється через щілини в корзині преса і сусло виходить каламутне.
Вся віджата порція сусла називається суслом першого тиску. Пресування цим не закінчується, оскільки в мезге залишається ще близько 15% загальної кількості сусла, яке можна віджати.
Подальші операції пресування полягають в наступному. Давши зворотний рух гайці гвинтового преса або вимкнувши тиск гідравлічного преса, піднімають (у гідравлічних пресах нижнього тиску опускають) пресуючий апарат. Після цього, користуючись спеціальними дерев’яними лопатками, розпушують спресовану мезгу, починаючи з периферії, згрібаючи її до центру, і надають їй форму конуса.
Потім зверху накладають пресуючу дошку (у гвинтових пресах) і, привівши в дію пресуючий механізм, починають пресування тим же способом, як і при першому тиску. Отримане при другому пресуванні сусло називають суслом другого тиску.
Повторюючи операцію розпушування вичавків і пресування, отримують сусла третього, четвертого, а іноді і п’ятого тиску. Але вже сусло третього тиску зазвичай буває грубе, сильно терпке і неприємне на смак унаслідок надлишку в нім дубильних речовин. Тому його не приєднують до сусл першого і другого тиску, а переробляють окремо, отримуючи з нього вина нижчої якості.
Пресування припиняють, коли вичавка достатньо суха.
Після закінчення пресування прес розвантажують, миють з щіткою холодною водою і знову завантажують. Виноград повинен знаходитися в пресі якомога менше часу. Для цього необхідно прес завантажувати виноградом якнайскоріше, а натиск проводити поволі і поступово, але без простою. Довго тримати мезгу в пресі небажано, оскільки при цьому сусло збагачується дубильними речовинами, що додають провину грубий смак. Крім того, потрібно враховувати ще і те, що при жаркій погоді сусло в пресі може заграти, чому вино отримує неприємний присмак вичавки.
Цей спосіб пресування має серйозні недоліки. Розпушування вичавків уручну і повторне їх пресування дуже дорого обходиться виробництву. Крім того, неминуче тривале зіткнення мезги з повітрям під час спушення несприятливо відбивається на отриманому потім суслі, унаслідок чого воно окислюється і набуває темного кольору і неприємного смаку.
Таким чином, найголовніше – прискорити процес пресування.
У практиці і літературі ми зустрічаємо багато пропозицій, направлених на скорочення часу, потрібного для відділення сусла від вичавки, зокрема за рахунок дренажних пристроїв, наприклад, Шумакова. Доцільне використання всякого роду дренажних пристосувань: полегшуючи роботу, вони прискорюють процес пресування і збільшують виходи.
Значно прискорює і полегшує операцію перемішування вичавків перевантажувач мезги (мал. 40). Вичавку з преса подають в бункер цієї машини, з якого вона потрапляє на той, що приводиться мотором в рух вал з розташованими на нім по спіралі лопатками, що викидають вичавку вгору через зроблену з жерсті трубу в корзину іншого преса. Це перевантаження здійснюється дуже швидко при повному роздробленні вичавків.

«Технологія вина» Українська мова

social position