РОЗЛІВ ВІНА В ПЛЯШКИ

РОЗЛІВ ВІНА В ПЛЯШКИ

Марочні вина, розлівозрелого стани, що досягли, і ординарні, такі, що пройшли відповідну обробку і що витримали випробування на стійкість проти помутнінь (воздухостойкость), розливають в пляшки. Випробування полягає в тому, що пляшки з вином, запечатані пробкою, витримують 15 днів в горизонтальному положенні при 15°.
Мальцевой запропонований експрес-метод для встановлення розлівозрелості виноградних вин. Метод заснований на дослідженні стійкості вин проти помутнінь при підвищенні і пониженні температури.
Зміна прозорості (дослідження проводиться в пробірках) вина через 3-4 хвилини при нагріванні до 65-70± і через 10-15 хвилин при охолоджуванні до -5° говорить про нестійку вин проти помутнінь.
Для розліва вина, шампанська і коньяку необхідно застосовувати спеціальні пляшки, форма і ємкість яких встановлена багаторічною практикою багатьох виноробницьких країн:
а) пляшка циліндрова з темно-зеленого скла, з крутими плічками (для розліва їдалень, міцних і десертних вин), ємкістю 0,75 і 0,375 л;
б) пляшка конічна з темно-зеленого скла (для розліва шампанська), ємкістю 0,8 і 0,4 л;
в) пляшка циліндрова з напівбілого скла, з крутими плічками (для розліва коньяку), ємкістю 0,5 і 0,25 л.
Пляшки, що йдуть для розліва вина, мають бути міцними, а по хімічному складу скла – стійкими проти розчинення його слабокислотною рідиною, який є вино. Тому особливо небажана зайва лужність скла, яка може зумовити реакції з кислотами і викликати помутніння вина унаслідок випадання в осад виннокислих солей калія, кальцію і алюмінію.
Дати певні норми хімічного складу темно-зеленого скла неможливо, оскільки залежно від сировини, з якої той або інший завод виготовляє пляшки, хімічний склад скла сильно міняється. Зразковий хімічний склад темно-зеленого скла (БСЕ, т. 52) приведений в таблиці. 25.
Колір скла змінюють додаванням солей різних металів; так. наприклад, зелений колір виходить при додаванні солей окислу заліза, коричневий – солей марганцю.
Технічні умови, яким повинні задовольняти винні пляшки, наступні:
1) пляшки мають бути рівноплечими, однакової висоти і діаметру для кожної форми;
2) ємкість винних пляшок має бути такій, щоб при наповненні її відповідною за об’ємом кількістю рідини рівень останнім був на середині шийки пляшки;
3) темно-зелене скло по хімічному складу повинне протистояти дії спіртовокислотних рідин при звичайній температурі зберігання вина і не робити ніякого впливу на якість цих рідин;
4) скло має бути прозорим, без каменів, крупної завилькуватості, крупних міхурів і піни;
5) пляшки мають бути загартовані настільки добре, щоб різкі переходи температури від 0 до 70° і накладення смоління на віночок не викликали тріщин і бою;
6) хімічна стійкість маси скла, з якої приготовані пляшки, визначається дією пари азотної кислоти на череп’я середньої проби протягом 72 годин, при цьому скло не повинне показувати ніякої зміни;
7) допускаючи присутність невеликої кількості дрібних міхурів і завилькуватості, необхідно стежити за тим, щоб вони не були глибокими. Поверхневі міхури, що не ослабляють міцності пляшок, не повинні допускатися у великій кількості, що псує зовнішній вигляд пляшок.
Якість пляшок великою мірою залежить від хімічного складу скла, головним чином від кількості що міститься в склі лугу. Випробування пляшок на лужність проводиться кип’яченням в них 0,5%-ного розчину винної кислоти протягом 2 годин. Якщо розчин після кип’ячення прозорий, то це указує на доброякісність скла пляшки, і, навпаки, якщо після охолоджування розчин винної кислоти виявиться каламутним, можна з упевненістю сказати, що якість скла незадовільна і пляшки для розліва вина непридатні.

«Технологія вина» Українська мова

social position