РРФСР

До складу РРФСР входять декілька виноробницьких районів, що відрізняються один від одного за кліматичними і грунтовими умовами, а також по асортименту винограду і якості вироблюваної продукції. Райони ці зв’язані між собою лише територіально. Вельми різний і вік культури винограду в них. Все це не дозволяє дати районам РРФСР загальну екологічну характеристику і визначити загальний напрям виноробницького виробництва.
До виноробницьких районів РРФСР відносяться: Краснодарський край, Ростовська область, що включає райони по берегах річки Дона, Ставропольський край, Чечено-ингушская АССР і Дагестанська АССР.
Краснодарський край. До складу Краснодарського краю входять виноградо-винодельческие райони, розташовані по чорноморському побережжю від Сочі до Таманського півострова.. Клімат тут м’який, теплий. Шкоду заподіюють незрідка північно-східні сильні вітри. Сума активних температур 3600°. Велика кількість опадів і інші кліматичні умови створили тут виключно сприятливу обстановку для розвитку виноградарства. Грунти Чорноморського побережжя – перегнойно-карбонатные, гірничо-лісові бурі і коричневі, а північних схилів Кавказького хребта – оподзоленные і чорноземні.
Виноградарство на Чорноморському побережжі Краснодарського краю має давню історію, на Кубані ж воно існує порівняно недавно.
Краснодарський край є по перевазі районом столового виноробства. Новороссийськнй і Анапський виноградарські райони є основною базою для виробництва Радянського шампанська.
Другорядне значення для Краснодарського краю має виробництво десертних і міцних вин, які виготовляються в Геленджікськом, Анапськом і Новоросійськом районах.
Окрім вин, тут отримують хороші свіжі на смак виноградний сік. Кращі столові вина виробляють на Чорноморському побережжі (Анапський і Новоросійський райони). Тут культивують винні сорти: Рислінг. Аліготе, Каберне, Семільон, Педро кримський, Клерет білий (на Таманськом півострові Вівсянка), Піно чорний, Піно сірий, Трамінер (три останніх в радгоспі «Абрау-Дюрсо»), Португизер- і столові сорти: Чауш, Шасла і Ізабелла.
На Кубані найбільш поширені: Галан, Плавай, Рислінг, Кабассия (Франкуша), Каберне, Мурведр, Португизер, Шасла, Кокур чорний, Мюськадель (Педро кримський) і ін. Вина, що виходять тут, поступаються за якістю чорноморським.
Аби розширювати сировинну базу для шампанська і столових вин, слід значно збільшити виноградні насадження шампанських сортів (головним чином групи Піно), а також сортів для високоякісних столових вин: Рислінгу, Каберне і інших.
Ростовська область – одні із старих виноробницьких районів Росії. Клімат області характеризується сухим жарким влітку і морозними зимами. Сума активних температур 3300°. Опадів випадає за рік 470 мм. У основних районах виноградарства переважають південні і передкавказькі чорноземи і каштанові грунти. Цимлянський район має виноградники, розташовані по берегах Дона, на супіщаних і супесчано-щебенчатых черноземовидных грунтах.
Виноградарством і виноробством займається населення багатьох районів Ростовської області, але найбільший розвиток вони отримали в Цимлянськом, Константіновськом, Раздорськом, Новочеркасськом і Аксайськом районах.
Райони ці відвіку славляться своїми легенями якісними столовими винами. Сорти, найбільш поширені на Доні: Плавай (Білий круглий). Пухляковський, Кокур білий (Довгий), Сибірьковий, Мускат білий (Ладанний), Білий Цимлянський, Шампанчик, Красностоп золотовский, Красностоп цимлянский, Плечистік (Бідолага), Буланий. У невеликій кількості є також сорти Рислінг, Аліготе, Семільон і Каберне.
Райони Дона мають в своєму розпорядженні прекрасні дані для здобуття високоякісних легенів столових і ігристих вин. Тому спеціалізація районів виноробства передбачає тут розмноження сортів для столових вин і шампанських (а також цимлянских) виноматериалов, переважно з місцевого асортименту.
Ставропольський край. Сюди відносяться наступні основні виноградарські райони: Мінераловодський, Буденновсько-льовокумський.
Край характеризується континентальним кліматом. Сума активних температур 3300°. Грунти червоно-коричневі суглинні, а в долині Куми – алювіальні.
Ставропольський край за своїми всілякими кліматичними умовами – один з чудових районів країни для виноградарства. Розвиток виноробства в краю показав, що тут можна виробляти всіляку продукцію: їдальні, десертні, міцні вина, коньяки і виноматериалы для шампанська; у деяких районах вказана продукція виходить високої якості.
Буденновсько-льовокумський район в основному виробляє десертні вина з сортів Ркацителі (типа токайского), Піно сірий, Сапераві і Мускат білий. Все ця сорти вельми урожайні і дають вина високої якості. Столові вина посередньої якості тут готують з Ркацителі, Сапераві і місцевих сортів винограду.
М і н е р а л в про д з до і й район. Можливості району добре характеризує радгосп «Суворовський». Столові вина з Сильванера, Рислінгу і Аліготе тут виходять прекрасної якості. Практика останніх років підтвердила, що з цих же сортів і особливо з Сильванера можна приготувати високоякісні шампанські виноматериалы.
Таким чином, ми бачимо, що Ставропольський край дає країні дуже всіляку продукцію і має величезні перспективи.
Чечено-ингушская АССР. Характеризується виробництвом столових вин з сортів Ркацителі, Рислінг, Аліготе і Сапераві. Найближчими роками в республіці виросте обширний новий виноградарський район поблизу станції Наурськая, де організовано два виноградарські радгоспи, площа виноградників яких складе більше 5000 га.
Дагестанська АССР. Клімат помірно теплий, посушливий, континентальний. Сума активних температур 4000°. Грунти каштанові і червоно-коричневі.
Віноградо-вннодельчеськимн районами є Дербентський. Махачкалінський, Кумторкалінськнй, Хасавюртівський і Кизлярський. Останні райони республіки не мають істотного значення для розвитку виноградарства.
Дербентський район може бути роздільний на дві частини, різні по характеру отримуваних вин. У радгоспі «Червоний партизан» виростають кращі європейські сорти: Рислінг, Аліготе, Семільон, Каберне і Сапераві, з яких отримують прекрасні тонкі столові вина. У останній частині району Дербентського основні сорти місцеві: для білих вин – Нарма, для червоних – Асил кара (Кизлярський чорний). З цих сортів і х сумішей з іншими місцевими сортами виходять ординарні міцні і столові вина.
У Махачкалінськом і Кумторкалінськом районах вина готують з сортів Асил кара і Тау кара (Гимрінський чорний).
З сортів Тау кара і Асил кара, що виростають на пісках Кумторкалінського району, виходить дуже хороше густопофарбоване, ароматне, повне, м’яке червоне вино, зване зазвичай Кумторкалінським червоним. Віна з тих же сортів в Махачкалінськом районі значно поступаються їм за якістю. Махачкалінськие вина також густо забарвлені, досить повні, але грубуваті і негармонійні.
У Хасавюртівському районі хороші вина дає сорт Аліготе. Цей район при розвитку в нім виноградарства дає хороші білі вина. Білі і рожеві вина на місцевих сортів Кеатлінського білого і рожевого і Яскраво-червоних терского виходять сповна задовільної якості.
Основний напрям Кизлярського району – здобуття коньячних виноматериалов, з яких тут виробляються коньячні спирти високої якості.
Практика показала, що з сорту Яскраво-червоний терский, рано зібраного, отримують коньячні виноматериалы, які дають спирти високої якості, що йдуть на приготування коньяків. З Ркацителі, Сапераві і Піно сірого в Кизлярськом районі готують міцні і десертні вина.
Дагестанське виноробство має великі перепективы, але воно ще недостатньо вивчено. Науково-дослідним установам, а також виробничим організаціям належить виявити кращі зразки дагестанських вин і створити марочні вина

«Технологія вина» Українська мова

social position