Шампанізація темно-зеленим методом

Шампанізація темно-зеленим методом

Тираж полягає в тому, що спеціально підготовлене вино, в цілях насичення його вуглекислим газом, що утворюється при вторинному бродінні доданого цукру, розливають в спеціальні шампанські пляшки. Пляшки ці мають особливу форму, зроблені з товстого, міцного скла темно-зеленого кольору з циліндровим горлом, що злегка звужується догори, що дає краще ущільнення пробки.
Міцність пляшки має вельми велике значення, оскільки в результаті бродіння вина в пляшці розвивається тиск, що доходить іноді до 8-9 атм.
Шампанська пляшка повинна відповідати наступним вимогам: вага 0,950-1 кг; товщина стінок рівномірна. Коливання ємкості можна допустити у вельми невеликих межах (10- 15 мл). Висота і діаметр пляшки також мають бути однаковими, інакше важко, а іноді делаєтся неможливою робота з такими пляшками на автоматичних машинах: укупорочной, розливною і етикетувальною.
Пляшки роблять з однорідного прозорого скла, без бульбашок і сторонніх вкраплень.
У СРСР прийняті пляшки з плоским, злегка увігнутим дном.
Розлите в пляшки вино укупорівают шампанськими пробками, які значно перевершують розміром звичайні винні пробки. Тиражна пробка має бути хорошої якості, не дуже пориста. Зазвичай для тиражу беруть так звану пробку напівоксамита.
Останніми роками широке застосування в шампанському виробництві отримала поліетиленова пробка як при експедиції шампанська, так і при тиражі. Застосування поліетиленової пробки при тиражі показало її перевагу перед кірковою пробкою. При випробуванні у виробництві поліетиленова пробка давала в 2-2,5 разу менше кулеза.
Зверху пробки для утримання її в шийці пляшки спеціальною (скобовою) машиною надягає залізна скоба, яка охоплює пробку і двома кінцями зачіпляється за віночок пляшки.
Вино для тиражу готують в крупних ємкостях (дерев’яних бутах, металевих резервуарах). У бут або резервуар вводять приготоване вино і тиражний лікер з розрахунку 22 грама цукру на 1 л тиражної суміші, щоб після зброджування отримати тиск в пляшках до 5 атм, і розводку дріжджів в стані бурхливого бродіння в кількості 3-5%, залежно від температури бродильного приміщення і якості дріжджової розводки.
У тиражну суміш вводять також розчин риб’ячого клею з розрахунку (на суху речовину) 1,25 грама і таніну 1 грама на гектолітр. Тиражну суміш складають із змістом спирту 10-11% про., цукру 2,2% і кислотністю 7-8 грама/л, що титрує.
Введення складених компонентів і тиражний резервуар проводиться при постійному перемішуванні.
Після закінчення введення всіх компонентів тиражну суміш перемішують протягом 30 хвилин і після перевірки її хімічного складу (спирт, цукор і кислотність, що титрує) приступають до розліву в пляшки.
Тбіліським машинобудівним заводом імені Орджонікідзе виготовляється автоматична лінія розліва тиражної суміші продуктивністю 2000 пляшок в годині Лінія складається з розливного, укупорочного і скобового автоматів.

автоматічеськая лінія розліва тиражної суміші

Машини зв’язані між собою транспортером (мал. 163).
Розливний автомат ВРД (мал. 164). Приготована тиражна суміш по трубі, що підводить, поступає в бак автомата, що обертається. Стерильні пляшки подаються пластинчастим транспортером до розливного автомата.

автомат для розліва тиражної суміші

Подаюча зірочка пересуває пляшки з транспортера па диск плунжера, який рухається в нерухомій втулці, прикріпленій до диска-каруселі, і складається з двох частин: верхньою, такою, що закінчується диском, на який ставиться пляшка, і ніжней, закінчується роликом.
При русі диска-каруселі, що обертається, ролик плунжера ковзає по висхідній частині нерухомого копіра, закріпленого на станині, і піднімає плунжер з порожньою пляшкою. При підйомі шийка пляшки центрується дзвоником, надітим на зливну трубку наповнювального приладу, притискається до нього і піднімає його вгору до упору, закріпленого на зливній трубі. Далі шийка пляшки піднімає зливну трубу і відкриває спочатку нижній клапан наповнювального приладу, а потім верхній. Тиражна суміш поступає з бака в пляшку через відкриті клапани усередині труби до тих пір, поки рівень тиражної суміші в пляшці не закриє отвору трубки, через яку виходить повітря. Тиражна суміш заповнює цю трубку до рівня тиражної суміші в баку. Висота бака може бути відрегульована стосовно висоти пляшки. Плунжер, пересуваючись по копіру, плавно опускається в крайнє нижнє положення. При опусканні пляшки послідовно закриваються верхній і нижній клапани наповнювальних приладів. Опущена пляшка ковзає по тих, що направляють, захоплюється відвідною зірочкою і подається на транспортер для подачі на закупорювання.
Укупорочний автомат (мал. 165).

автомат для закупорювання пляшок

Черговість подачі пляшок з транспортера на стіл укупорочного автомата, що обертається, контролюється відсікачем, який через рівні проміжки часу пропускає по одній пляшці. Пропущена відсікачем пляшка захоплюється завантажувальною зірочкою і подається на підставку столу колонки, що обертається. У момент переходу пляшки із столу автомата на підставку вона знаходиться в своєму нижньому положенні – урівень із столом автомата. З підставки пляшка захоплюється провідною зірочкою столу колонки до місця закупорювання її пробкою.
При обертанні каруселі підставка разом з пляшкою піднімається по копіру вгору до зіткнення шийки з плоскістю плашок, де знаходиться пробка. Після закупорювання розвантажувальна зірочка подає наповнену і укупоренную пляшку на транспортер.
Автомат для надягання скоби (мал. 166).

автомат для надягання скоби

Після закупорювання пляшка поступає до автомата для надягання скоби. Подаюча зірочка, що приводиться в обертання від валу черв’ячного колеса через мальтійський хрест і конічну передачу, періодично пересуває пляшки з транспортера на диск плунжера, коли він знаходиться в крайньому нижньому положенні – урівень з плоскістю руху пляшок.
При підйомі пляшки скоба, яка зверху притискається штоком, середньою своєю частиною вдавлюється в пробку, а лапки механізму заводять кінці її за віночок шийки пляшки.
Пляшка, рухаючись від транспортера до плунжера, повертає щуп, який через систему важелів вимикає собачку блокування подачі скоби. Опущена вниз пляшка з надітою скобою пересувається подаючою зірочкою на транспортері.
Укупоренниє таким чином пляшки укладають в штабелю (мал. 167), висота яких досягає 1,5-1,8 м.

укладка пляшок в  штабеля

В кожен штабель укладають приблизно близько 10 тис. пляшок. Приміщення, в якому встановлюють штабелю, повинне мати температуру, сприятливу для бродіння (біля +12°).
Послетіражная витримка. Для вторинного бродіння необхідна низька температура, оскільки в цьому випадку забезпечується вищий вихід связанней вуглекислоти. У зв’язку з цим повинні застосовуватися дріжджі чистої культури холодостійких рас, що забезпечують повноту зброджування. Хід бродіння вина в пляшках ретельно контролюють, спостерігаючи час від часу за зростанням в них тиску. Тиск в пляшках вимірюють за допомогою манометра (афрометра) (мал. 168).

афрометр

Проткнув пробку загостреним кінцем трубки афрометра, сполучають внутрішній простір пляшки з манометром, стрільця якого указує тиск.
Після закінчення бродіння штабелю перекладають в перший рік 2 рази, в подальших-1 раз. Це перекладання, що супроводжується збовтуванням, переслідує мету не дати осідання дріжджів ущільнитися і пристати до стінок пляшки. У штабелях пляшки знаходяться протягом 2-3 років. За цей час в провині розвивається букет, і воно набуває гармонійного смаку і повної прозорості. Осад, що відклався на нижній стінці пляшки, буває вельми різним. Якщо він не пристає до стінки, його називають сухим, зернистим. При збовтуванні пляшки такий осад взмучиваєтся, але потім швидко осідає, а вино знову стає прозорим. Осад називається жирним або липким, коли він не покриває рівномірним шаром поверхні скла, а мається в своєму розпорядженні щільною смугою уздовж всієї пляшки. Тонкий шар осаду, що щільно пристав до стінки і не відділяється при збовтуванні, називають маскою. Жирний (липкий) осад і маска – ненормальне явище.
Вельми бажана упроваджувана останнім часом предремюажная обробка шампанізованого вина холодом. Проводити цю обробку доцільно на другому році його витримки, коли в провині в основному завершені біохімічні процеси, але дріжджові осідання ще не втратили своєї адсорбційної здатності. Охолоджування пляшок проводиться у ваннах розсолів з попереднім охолоджуванням в холодильних камерах. За наявності масок на стінках пляшок охолоджування проводять до появи кристалів льоду, а за відсутності їх шампанське охолоджують до температури, близької до замерзання. Після охолоджування шампанська проводять сильне збовтування пляшок.
Послетіражная витримка шампанізованого вина завершується переведенням осаду на пробку (ремюаж), успіх якого залежить від якості осаду.
Зведення дріжджового осаду на пробку (ремюаж). Видалення осаду із стінок пляшки і зведення його до пробки проводять на особливих верстатах, званих пюпітрами. Пюпітр (мал. 169) є дві складені під кутом дошки, в яких на близькій відстані одне від іншого просвердлені овальні отвори.

сведеніє осідання на пробку

В ці отвори вставляють пляшки шийкою донизу. Отвори в пюпітрі влаштовані таким чином, що вставлена в них пляшка має тим більший нахил, чим глибше вона вставлена.
Для того, щоб привести в рух дріжджовий осад, лежачий на нижній стінці пляшки, ремюер бере в обидві руки по пляшці і, не виймаючи їх з гнізда пюпітра, робить швидкі коливальні рухи управо і вліво по осі пляшки.
Закінчивши цю операцію, ремюер ставить пляшку в декілька інше, в порівнянні з початковим, положення, а саме: він всуває пляшку декілька глибше в отвір пюпітра і цим дає їй більший нахил і, крім того, повертає її на невеликий кут в порівнянні з початковим положенням.
Так поступово пляшка приймає все більш і більш вертикальне положення, а осад сповзає до пробки.
Зведення осаду на пробку, залежно від його характеру, продовжується від одного до двох місяців.
Коли осад виявляється на пробці, пляшки виймають з пюпітра і встановлюють у вертикальному положенні шийкою донизу, причому перший нижній ряд ставиться пробкою на підлогу, а другою ставиться зверху таким чином, що пляшки упираються пробками в увігнуту поверхню дна нижнього ряду. У цьому положенні («казье») пляшки чекають наступної операції – скидання осаду.
Скидання дріжджового осаду (дегоржаж). Отремюїрованниє пляшки подаються на дегоржаж. Дегоржер, тримаючи пляшку лівою рукою в похилому положенні, шийкою донизу, правою рукою знімає скобу і за допомогою щипців виймає пробку (мал. 170).

сдрасиваніє дріжджового осаду

Коди пробка вже майже вийнята, він швидким рухом виймає її остаточно, і осад з невеликою кількістю вина викидається тиском вуглекислоти в спеціальний металевий ковпак, куди направлена шийка пляшки.

турникет

Видаливши залишки дріжджів з пляшки, дегоржер ставить її на стійку, що обертається, – турнікет (мал. 171).
Тут пляшка знаходиться до наступних операцій: додавання лікеру і укупоріванія експедиційною пробкою. Операція скидання осаду вимагає великого навику і ретельності в роботі. Для її полегшення останнім часом в шампанському виробництві застосовується скидання осаду з попереднім його заморожуванням у ванні розсолу. Окрім полегшення самій операції скидання, попереднє охолоджування скорочує значною мірою втрати вуглекислого газу і вина.
Дозування лікером. Після видалення осаду в пляшки додають експедиційний лікер, що складається з суміші цукру, старого вина, коньячного спирту і лимонної кислоти.

лікеродозіровочная машина

Введення лікеру проводиться на спеціальній машині дозування (мал. 172).
Пляшка з шампанськем, що поступила на турнікет машини дозування, спочатку сполучається з ходом, що сполучає порожнисту пробку турнікета з циліндром, що відміряє лікер, а потім поворотом турнікета, – з пляшкою недозованого шампанська, яким проводиться доливка до певного рівня. Збільшення лікеру в більшій або меншій дозі додає шампанську різну солодкість.
Для Радянського шампанська затверджені наступні кондиції за змістом цукру: сухе 3%, напівсухе 5%. напівсолодке 8% і солодке 10%. Солодкість краде недоліки шампанська. Тому на виготовлення шампанського з малим змістом цукру беруть кращі шампанські віноматеріали.
Укупоріваніє. Пробка, якій укупорівают шампанське перед експедицією, має бути високої якості, не дуже пористою, без тріщин.
Наявність тріщини в пробці або погане закупорювання викликає витік газу і навіть рідини. Пляшки, дающяє витік (кулезниє), є браком шампанського виробництва. В даний час шампанські пляшки при експедиції шампанська укупоріваются поліетиленовими пробками. Між головкою пробки і віночком пляшки поміщається кільцеподібна прокладка з композиційної пробки.
Шампанські пляшки укупорівают на автоматичних укупорочних машинах (див. мал. 165).
Надягання вуздечки. Для оберігання пробки від виштовхування з пляшки під тиском газу поверх неї надягає дротяна вуздечка, яка прикріплює пробку до пляшки. Вуздечку надягають за допомогою спеціальної машини (мал. 173).

автомат для надягання вуздечки

Вуздечку виготовляють з м’якого залізного дроту завтовшки 0,7-0,8 мм. Перед надяганням її на пробку накладають жерстяний ковпачок (мал. 174).

ськоба,  вуздечка і ковпачок

«Технологія вина» Українська мова

social position