Способи переливки

Способи переливки

Переливка вина сифоном. На заводах і переробних пунктах нерідко застосовується переливка вина сифоном. Цей спосіб знаходить застосування переважно в тому випадку, якщо вино зберігається в бочках.
Як сифон користуються гумовим шлангом з достатньо товстими стінками щоб уникнути зламу на вигинах. Застосовують також сифони з мідних луджених трубок, сполучених з гумовими шлангами.
У зовнішній гумовий кінець сифона вставляють кран, що дає можливість у разі потреби швидко зупинити потік вина, а також переносити сифон з однієї бочки на іншу.
У деяких виробництвах застосовується переливка вина під тиском вуглекислоти. На мал. 91 зображена схема такої переливки.

схема переливки при тиску углекислоти

углекислота з балона поступає у верхню частину буту і, створюючи в нім тиск, примушує вино підніматися по шлангу в бочки, що знаходяться у верхньому поверсі. Цей спосіб дає дуже добрі результати в тих випадках, коли необхідна закрита переливка.
Переливка вина насосами. На великих заводах і переробних пунктах, де доводиться працювати з великими партіями вина, переливку проводять зазвичай насосами. Для цього можуть бути застосовані насоси самих різних систем і розмірів, залежно від необхідної потужності: відцентрові, крильчатиє, поршневі. До насоса приєднують два шланги: всмоктуючий і такий, що викидає.
Перший шланг або опускають безпосередньо у вино, яке підлягає переливці, або сполучають із спеціальним краном (мал. 92), вставленим в бочку або бут.

арматура, вживана при переливці

При переливці вина із залізобетонних резервуарів або металевих танків шланг приєднують до наявного в них крана.
Другий (що викидає) шланг опускають безпосередньо в приймальну бочку, бут або чан. До кінця шланга, що викидає, в цьому випадку часто приєднують спеціальний кран, званий в практиці мордушкой (мал. 92,2), який дає можливість у будь-який момент зупинити потік вина. Дуже зручна мордушка із запобіжним клапаном (мал. 92,3), що автоматично припиняє потік вина при наповненні бочки.
Коли обидва шланги (всмоктуючий і такий, що викидає) встановлено на місця, насос приводять в дію і починають перекачувати вино в приймальний резервуар.
Шланги, що викидають, виготовляють з двух-трехслойной гуми з прокладками з брезенту. Всмоктуючі шланги також виготовляються з гуми з прошарками з брезенту, причому для більшої стійкості проти стискування шланга при всмоктуванні вина між шарами гуми і брезенту прокладають спіраль із сталевого дроту.
Останнім часом почали входити у вживання шланги, виготовлені з нейлону, вініпласта і інших пластмас. Найбільш споживані шланги, що мають діаметр 38 і 52 мм і довжина 4-5 м для всмоктуючих і 20 м для тих, що викидають. Окремі відрізки шлангів з’єднуються за допомогою спеціальних сполучних муфт (див. мал. 92,4, 5, 6 і 7).
Щодня після закінчення роботи шланги необхідно промивати за допомогою насоса чистою холодною водою (від гарячіше вони псуються). Після закінчення роботи шланги роз’єднують і висушують.
Раз в декаду шланги чистять спеціальними щітками циліндрової форми (мал. 93), які прив’язують до пропущеного через шланг шпагату або дроту і протягують усередині нього.

щетки для чищення шлангів

Украй зручні для чищення шлангів спеціальні шлангоочи-стітелі (мал. 94). Вони є приладом, що приєднується до водопровідного крана; прилад дає можливість вводити в струм водяного струменя водопроводу губчасті гумові кульки.

аппарат для чищення шлангів

Щоб вимити шланг, необхідно пропустити декілька кульок. Промивання шланга припиняють, коли кульки виходять з шланга абсолютно чистими.
Окрім механічного чищення шлангів, рекомендується приблизно раз в декаду проводити їх дезинфекцію – 0,5-1%-ним розчином сірчистої кислоти.
При поводженні з шлангами треба приймати всі заходи до того, щоб не ламати їх на вигинах, оскільки при цьому на гумі з’являються тріщини, що веде до їх швидкого зношування.
За допомогою насосів можна проводити як відкриту «переливку – з доступом повітря, так і закриту – без доступу повітря.
У першому випадку вино з бочки, буту, залізобетонного резервуару спускається самоплив через кран (рис 95) в підставу, звідки насосом перекачується в приймальні ємності.

бочечний кран

При закритій переливці вино в підставу не зливають, а всмоктуючий шланг сполучають безпосередньо з краном, вставленим в чоповоє отвір бочки або буту; при переливці в бочки на кінець шланга, що викидає, надягають спеціальний мідний (посріблений або луджений) наконечник (мал. 96,1), що доходить до дна приймальної бочки. У останньому операції залишаються ті ж, що при відкритій переливці.

наконечник для шлангів при переливці

При закритій переливці особливе значення має те, що герметичне скріпляє шлангів в місцях з’єднання і відсутність пошкоджень самих шлангів для попередження збагачення вина повітрям.
Дослідження показують, що при відкритій переливці насосом збагачення киснем може дійти до 6 мл/л. Спосіб виробництва закритих переливок із застосуванням насоса недостатньо оберігає вино від надходження в нього повітря і значно (до 4 мл/л) збагачує вино киснем.
Добре ізолює від впливу повітря переливка сифоном, при якій в провині розчиняється не більш за I мл/л кисню.
Ще кращі результати відносно ізоляції від впливу кисню на переливане вино досягаються при переливці під тиском вуглекислоти.
Коли потрібний можливо більше збагатити вино киснем повітря, проводять відкриту переливку сифоном в підставу, причому на кінець шланга, що викидає, надягають спеціальний розбризкувач – хропіння (мал. 96, 2) або направляють струмінь вина на ту, що стоїть на підставі під кутом дошку. Цими способами досягається сильне розбризкування вина, сприяюче розчиненню в нім кисню повітря. Дослідження показують, що такими прийомами можна досягти повного насичення вина киснем повітря (6 мл/л).
На сучасних крупних виноробницьких заводах, що виробляють ординарні вина, залізобетонні резервуари, в яких вони зберігаються, сполучені між собою системою скляних трубопроводів, яка дає можливість, користуючись пультом управління, проводити переливку вин в будь-якому напрямі або самоплив, якщо резервуари знаходяться не на одному рівні, або за допомогою могутніх насосів.
Останнім часом на крупних виробництвах Західної Европи при переливках з великих ємкостей (залізобетонних резервуарів і металевих танків) насоси замінюють компресорами. Стисле повітря дуже полегшує роботу при переливках, фільтруванні, розліве і взагалі при всякому пересуванні вина.

«Технологія вина» Українська мова

social position