Різновиди Європейського винограду. Німеччина.

Різновиди Європейського винограду. Німеччина.

В основі міжнародної репутації німецького вина з його унікально елегантним квітковим ароматом лежить один-єдиний сорт винограду – Рислінг. Однак широке використання цього сорту, яким ми його знаємо, триває 200-300 років. У Німеччині є кілька володіють місцевою значенням старих сортів, які продовжують зберігати свої позиції. Що ще більш важливо, її виноградарі ціле століття боролися за те, щоб створити нову лозу, здатну давати таку ж якість, як Рислінг, але без властивих йому незручних особливостей: наприклад, занадто пізнього осіннього дозрівання, яке щороку ставить урожай під загрозу. У 1982 р було відсвятковано сторіччя першого з гібридів Ріслінга (схрещеного з сортом Silvaner). Ці сто років принесли свої плоди: Muller-Thurgau на якийсь час навіть потіснив Рислінг з позиції самого популярного винограду Німеччини.

І все ж, в найкращих і найтепліших виноградниках жоден з сортів не зміг зайняти місце Ріслінга. Жоден з них не зміг досягти чогось більшого, ніж або ескіз, або карикатура на його блискучу врівноваженість і тонкість. І жоден з них не витримав найважливішого з випробувань суворого січня 1979 р коли температура протягом доби впала на сорок градусів, досягнувши позначки мінус 29 С. Лоза всіх сортів тоді гинула тисячами. Рислінг вижив. 76% німецьких виноградників займають білі сорти. На двадцяти чотирьох, відведених під червоні, Шпетбургундер (Spatburgunder, синонім Pinot Noir) давно вже потіснив поступається йому сорт Portugieser.

 

Сорти червоного і білого винограду
Albalonga Rieslaner x Silvaner – потребує максимального визрівання. В даний час зазнає занепаду.
Bacchus – рано дозріває гібрид (Silvaner x Riesling) x Muller-Thurgau. Пряне, але досить м’яке вино, що досягає найкращої якості в категорії Auslese; часто використовується як sussreserve.
Cabernet Cubin – один з багатьох гібридів Cabernet, виведених в 1990-і роки в області Франконія, з метою створення темно-червоних вин з високими рівнями дозрівання. Приймається виноградарями з обережністю.
Domina Pinot Noir x Portugieser – володіє густим кольором гібрид, поступово висаджують в Арі і в Південній Німеччині.
Dornfelder – складний гібрид, який був створений в 1950-х, але набув широкого поширення тільки в 1990-х, особливо в Пфальці. Навіть при високих урожаїв дає темні червоні вина, які можна пити великими ковтками.
Ehrenfelser Riesling x Silvaner. Хороший гібрид, що стоїть за якістю між Muller-Thurgau і Riesling.
Elbling – колись основний виноград Мозеля, тепер вирощується тільки в верхів’ях річки. Нейтральний і кислотний, але чистий і хороший в ігристе вино.
Faber Weissburgunder x Muller-Thurgau – має прихильників в регіонах Рейнхессен і Нае.
Fruhburgunder – володіє дрібними ягодами мутація Pinot Noir, перевага цього сорту в тому, що він рано дозріває і має низьку кислотністю. Гарна якість.
Gewurztraminer – см. Класичні сорти винограду.
Gutedel – ім’я, яке в Південному Бадені носить сорт Chasselas, або швейцарський Fendant. Легке, освіжаюче, але недовговічне вино.
Huxelrebe Gutedel x Courtiller Musque – плодоносний сорт, дуже ароматичний, з хорошим змістом цукру. Популярний в Рейнхессене, але поступово приходить в занепад.
Kerner Trollinger x Riesling – один з кращих нових сортів, широко розсідається. Коли урожай не дуже великий, має смак, подібним суміші Silvaner і Riesling.
Lemberger – синонім австрійського Blaufrunkisch. Дає в регіоні Вюртемберг складне вино з хорошою кислотністю.
Morio-Muskat – важко повірити, що в цьому рано созревающем гібриді Silvaner і Weisser Burgunder немає нічого від Muscat. Вино, яке з нього виготовляють в Рейнпфальце і в Рейнхессене, часто дуже крикливо і неохайно.
Muller-Thurgau Riesling x Sylvaner – створений в 1882-м, але широко сідати почав після 1930 р Надзвичайно популярний, незважаючи на притаманну йому млявість, побороти яку вдається лише значним скороченням урожаю. Також відомий під назвою Rivaner.
Optima Silvaner x Riesling x Muller-Thurgau – це вдосконалений сорт Bacchus, що розводиться, зокрема, в Рейнпфальце. Володіє ніжною пряністю.
Ortega Muller-Thurgau x Siegerrebe – дуже рано дозріває, ароматичний і пряний, з чудовою врівноваженістю. Вирощується на Мозелі і в Франконії. Проте дає досить докучливі, солодкі вина.
Perle Gewurztraminer x Muller-Thurgau – надзвичайно ароматичний новий гібрид, розсаджують в Рейнхессене і Франконії. Перебуває в занепаді.
Portugieser – дуже популярний, високоврожайний червоний виноград, що володіє, однак, значною млявістю.
Regent – один з кращих нових сортів червоного винограду, який отримує популярність в Пфальці і Рейнхессене.
Reichensteiner Muller-Thurgau x (Madeleine Angevine x Calabreser Frohlich) – європейський гібрид, злегка перевершує Muller-Thurgau щодо цукру і кислоти.
Rieslaner Silvaner x Riesling – блискучий, створений в 1921 р сорт, який, однак, важкий у вирощуванні. Дає чудові солодкі вина з кислотністю навіть вищою, ніж у Riesling.
Riesling – см. Класичні сорти винограду.
Samtrot – мутація Pinot Meunier, яка трапляється в Вюртемберзі. М’які, але елегантні вина.
Scheurebe – другий придбав славу гібрид Silvaner x Riesling, в даний час добре зміцнив свої позиції (Рейнхессен, Рейнпфальц) і дає високо ароматичні, часто не відмінні тонкістю вина. Найкраще проявляє себе в солодких винах.
Schwarzriesling – німецький синонім Pinot Meunier. Зустрічається в Бадені і Вюртемберзі.
Silvaner – пізно дозріває, подібно Riesling, і так само погано переносить посуху на легких і тонких грунтах, поступово поступаючись місцем Muller-Thurgau і іншим сортам. Його навряд чи можна назвати благородним, проте в кращих своїх проявах (в областях Франконія і Рейнхессен) він являє собою справжнього трудівника землі: грубуватого, що заслуговує на довіру і виявляє часом несподівану глибину.
Trollinger – улюблений в регіоні Вюртемберг виноград, що дає легке червоне вино, спожите в цьому регіоні в промислових кількостях, але сприймається за його межами з подивом.
Weisser Burgunder (Pinot Blanc) – дає в області Baden гарне, свіже, повнотіле вино.