Різновиди Європейського винограду. Південно-Східна і Центральна Європа

Різновиди Європейського винограду. Південно-Східна і Центральна Європа.

Сорти винограду Південно-Східної Європи і країн, що лежать навколо Чорного моря, не менше старі, ніж сорти західні. Римляни колонізували Дунай приблизно в один час з Рейном. У пору Австро-Угорської імперії єдині вина, що придбали міжнародну популярність, походили з Угорщини і на чолі їх стояло токайське. Тому місцеві сорти еволюціонували повільно, дотримуючись своїм власним шляхом і утворюючи пряні, часом солодкі білі сорти і таніну сухі червоні. Східні підступи до Альп в Словенії, Австрії, а північніше – в Богемії (Чеська республіка) – це по суті регіони білих вин, серед яких переважає стриманий тезка Ріслінга (різновиди якого відомі як Italian, Welsch, Olasz або Laski); Австрія додає сюди свій соковитий і сильний Gruner Veltliner. Угорщина відрізняється найбільшим кількістю своїх місцевих білих сортів винограду, що володіють силою і стилем – це перш за все Furmint з Токаю. Її червоний сорт Kadarka набув широкого поширення на Балканах, останнім часом до нього приєдналися Pinot Noir і Gamay. У більш теплих кліматі поблизу Адріатичного і Чорного морів ростуть червоні і солодкі білі сорти. В останні два десятиліття або близько того тут відбувалося також вторгнення класичних сортів заходу.

 

Сорти червоного і білого винограду

Ezerjo – білий сорт, з якого в море (Угорщина) виготовляють тонкі вина. З нього ж у великій кількості виробляються вина в тих районах Сербії, які межують з Угорщиною і Румунією. Дає одне з найкращих сухих угорських вин.
Furmint – класичний білий виноград в регіоні Токай. (Відомий як Sipon в Словенії.)
Harslevelu – другий головний сорт для виготовлення токайських вин. Повний і ароматичний.
Kadarka – вирощується по всій Угорщині червоний виноград, широко поширений також в усьому цьому регіоні і дає щільне, пряне вино. У Болгарії відомий під назвою Gamza.
Kekfrankos (австрійський Blaufrankisch) – більш надійний, ніж Kadarka, і тому тут вирощували, особливо в Угорщині, як його замінника.
Keknyelu – білий низьковрожайних сорт угорських виноградників, розташованих на північ від озера Балатон, дає концентровані золотисто-зелені вина.
Kraski Teran – Refosco Італії. Дає в Словенії живе, пікантне червоне вино.
Leanyka – делікатне сухе вино, особливо з Егера на півночі Угорщини.
Lunel (або Жовтий) Muscat – Sargamuskotaly в Угорщині. Один з чотирьох сортів винограду, дозволених для використання в регіоні Токай.
Mavrud – дає найкраще червоне, чорне і сливове вино Болгарії, здатне зберігатися 20 років.
Mezesfeher – білий угорський виноград ( «маленький мед»), в даний час вирощується в менших обсягах.
Misket – місцеві болгарські сорти (і білий, і червоний), які в поєднанні з іншими часто використовуються для виготовлення більш повних і потужних вин.
Muscat Ottonel – східно-європейський Мускат, фірмовий сорт Румунії.
Olaszrizling – угорська назва сорту Riesling Italico. Синонім Grasevina в Словенії та Хорватії.
Oremus Furmint x Bouvier – з 1994 року дозволений для використання в регіоні Токай.
Plovdina – темний червоний виноград, місцевий сорт Македонії.
Prokupac – червоний виноград Сербії і Македонії, змішуваний для виготовлення Zupsko Crno і часто використовуваний при виробництві рожевих вин.
Rkatsiteli – поширений в республіках колишнього СРСР сорт, добре підходить для отримання міцних білих вин, на місцевому ринку – переважно солодких. Використовується також на північному сході Болгарії.
St Laurent – відрізняється рясним цвітом сорт, відбувається з Ельзасу, але в даний час зустрічається тільки в Австрії та Німеччині.
Smederevka – головний білий сорт Сербії і Косово, дає свіжі сухі білі вина.
Szurkebarat – різновид Pinot Gris, що вирощується в угорському регіоні Badacsonyi для виготовлення багатого, не обов’язково солодкого вина.
Vranac – дає сильні червоні вина Чорногорії (Montenegro).
Zilavka – білий сорт з легким абрикосовим присмаком
і ароматом, вирощується в Південній Сербії.
Zweigelt – червоний виноград, що дає глибоко забарвлене, приємно пахне, пряне вино, особливо в Австрії.

За матеріалами книги
“Велика винна енціклопедіня” Х’ю Джонсона
видавництво BBPG