Столові напівсолодкі вина СРСР

Столові напівсолодкі вина СРСР

Досвід приготування столових напівсолодких (не кріплених) вин в СРСР мають тільки ті виноробницькі райони, де населення відвіку готувало такі вина. Ці вина унаслідок своєї нестійкої широкого розповсюдження не мали і споживалися в районах їх виготовлення.
Таке положення було в Грузії і Вірменії. Напівсолодкі («сладімиє») вина виготовлялися також в невеликій кількості населенням на Доні з сорту Ладанний (Мускат білий). Для всіх інших районів СРСР виготовлення напівсолодких столових вин – справа нова, яке має бути освоєне найближчими роками.
Радянський споживач не звик до сухих столових вин і охоче п’є столові вина з невеликою солодкістю. Це цілком очевидно по тому посиленому попиту, яким користуються грузинські їдальні напівсолодкі вина.
Таким чином, перед радянськими виноробницькими організаціями коштує завдання задовольнити вимоги споживача і дати можливо більше напівсолодких столових вин.
Використовуючи досвід Грузії, Вірменії, а також західноєвропейських країн, необхідно широко упровадити виробництво напівсолодких вин в тих районах, де до цього є можливості.
Необхідно врахувати, що в Західній Европе (Швейцарія. Австрія, ФРН, Югославія), де широко розвинене виробництво напівсолодких вин, основним методом їх виготовлення є сульфітування, тоді як пастеризація майже не застосовується.
В даний час в основу виробництва напівсолодких столових вин у нас прийнято дві схеми:
1) приготування столових напівсолодких вин шляхом неповного зброджування виноградного сусла;
2) приготування столових напівсолодких вин шляхом купажа сухих столових вин з солодкими віноматеріаламі-сульфітірованним суслом або вакуум-суслом.
Обидва ці способу повинні дати вина із змістом спирту не вище 14% про. і цукру 3-8%. При виготовленні напівсолодких вин по першій і другій схемах необхідне застосування сірчистого ангідриду.
Таким чином, виготовлення напівсолодких вин по першій схемі представляється в наступному вигляді. Збір винограду проводиться при можливо більшій його цукристості. У всіх випадках бажано, щоб вміст цукру у винограді був при зборі не нижче 22%.
Зібраний виноград переробляється звичайним способом, отримане сусло відстоюється з введенням сірчистого ангідриду. Потім, щоб затримати бродіння, коли кількість цукру в бродячому суслі наближається до встановлених для вина кондицій, вводять сірчистий ангідрид в кількості 150-200 міліграма/л.
Після припинення бродіння, коли вино достатньо освітлиться, його фільтрують через знепліднюючі пластини для відділення осаду. Практика виготовлення напівсолодких вин показує, що введеної при бродінні дози сірчистого ангідриду недостатньо. Після закінчення певного часу дріжджі, що залишилися в невеликій кількості в провині, починають розмножуватися і знову потрібне втручання винаря. Зазвичай, не чекаючи цього моменту, проводять друге сульфітування дозами 50 міліграм/л з подальшою фільтрацією. У разі потреби по висновку винаря сульфітування і фільтрації повторюються. Така технологія спричиняє за собою підвищення змісту сірчистої кислоти у вині, яке не повинне перевищувати 400 міліграм/л, зокрема 40 міліграм/л вільної.
Напівсолодкі вина, приготовані по другій схемі -купажом сухих столових вин з солодкими віноматеріаламі, також не володіють стійкістю, а тому потребують сульфітування або пастеризації.
Напівсолодкі вина Грузії. Серед вин Грузії особливої уваги заслуговують напівсолодкі: Твіши, Хванчкара, Усахелоурі, Киндзмараулі і Оджалеши, що мають великий попит споживачів. Вина ці відомі з давніх часів. У оповідях Гомера і працях Ксенофонта згадуються «солодкі як мед» вина Колхіди. Мабуть, що ще в стародавні часи населення практикувало пізній збір і штучне зав’ялення винограду для приготування цукристих вин.
Всі перераховані вина відрізняються приємною, гармонійною солодкістю, красивим забарвленням і оригінальними сортовими особливостями в смаку і ароматі. Технологія кожного з цих вин має свої особливості.
Твіши (Грузинське вино U 19) готується з сорту Цолікоурі в основному в мікрорайоні сів Твіши Цагерського району (західна Грузія).
Готове вино містить 10-12% про. спирту, 3-5% цукру і має кислотність 6 грама/л, що титрує. Вино має золотисте забарвлення, яскраво виражений аромат сорту винограду і приємну солодкість. Витримка не передбачена. Пізно зібраний виноград дробиться, мезга пресується на пресах корзин. На виготовлення Твіши йде самоплив і сусло першого тиску. Після відстоювання з сульфітуванням (100- 120 міліграм/л) протягом 12-18 годин сусло переводять в бочки на бродіння. При пониженні змісту цукру в бродячому суслі до 8-9% роблять переливку (зняття з осаду) і бочки з суслом ставлять в прохолодному приміщенні або на відкритому повітрі.
Другу переливку роблять при 5-6% цукру, а після третьої, яка зазвичай доводиться на січень, бочки з вином поміщають в холодильник з температурою -2°.
Після переливки з фільтрацією вино розливають в пляшки і пастеризують.
За схожою технологією виготовляється Тетра з сорту Цолікоурі і Чхавері з сорту тієї ж назви.
Хванчкара (Грузинське вино U20) готується з сорту Александроулі в суміші з Муджуретулі в Амбролаурськом районі (західна Грузія).
Кращої якості вина виходять в селі Хванчкара. Готове вино містить 10,5-13% про. спирту, 3-5% цукру і має кислотність 6 грама/л. Колір вина темно-рубіновий, букет сорту сильно розвинений, смак гармонійний, з малиновими тонами. Зібраний пізньою восени виноград із змістом цукру 23- 26% і кислотністю 6 грама/л дробиться з відділенням гребенів, мезга зброджується в чанах ємністю 600 – 700 дкл (раніше бродіння проводилося в глеках) з перемішуванням 2-3 рази на добу. При пониженні цукристості до 8-9% бродяче сусло знімають з мезги і переливають в бочки, які встановлюють в приміщенні з низькою температурою, де сусло поволі доброджує. Після зниження змісту цукру до 5-7% вино знімають з осаду і в бочках поміщають в холодильник, де витримують до березня при температурі -2°. Розлів проводять з фільтрацією, після чого пляшки з вином пастеризують.
Усахелоурі (Грузинське вино U 21) готується з сорту винограду того ж призначення в Цагерськом районі (західна Грузія). Технологія цього вина та ж, що і провина Хванчкара. Готове вино містить 10,5-11,5% про. спирту, 3-5% цукру і має кислотність 6 грама/л. Колір вина темно-рубіновий, букет оригінальний, властивий сорту, смак ніжний, гармонійний.
Киндзмараулі (Грузинське вино U22) готується з сорту винограду Сапераві мікрорайону Киндзмараулі Кварельського району (східна Грузія).
Готове вино містить 11-12% про. спирту. 3-5% цукру і має кислотність 6 грама/л. Колір вина темно-гранатовий, букет характерний для сорту Сапераві; смак вина повний, гармонійний, бархатистий. Витримка не передбачена. Технологія та ж, що і при виробництві вина Хванчкара. Бродіння про водиться в глеках або чанах.
Оджалеши (Грузинське вино U24) готується з винограду тієї ж назви в Цагерськом районі (західна Грузія) Готове вино містить 10-11,5% про. спирту, 3-5% цукру і має кислотність 5-6 грама/л. Колір вина темно-рубіновий, букет сорту винограду, ніжний, оригінальний, смак фруктовий, гармонійний. Технологія вина Оджалеши та ж, що і провина Хванчкара.
Чхаварі (Грузинське вино U 11) готується з сорту тієї ж назви в радгоспі «Бахві» Махарадзевського району, а також в деяких інших районах західної Грузії.
Готове вино містить 10-11% про. спирту, 3-5% цукру і має кислотність 6-7 грама/л. Колір піна світло-золотистий з рожевим відтінком, тонкий букет сорту, смак фруктовий (яблучний), гармонійний, свіжий, з легкою ігристою.
Вино Чхавері виготовляється декількома способами.
Перший спосіб застосовується в присадибних господарствах. Цей спосіб зберігся з давніх часів. Виноград, зібраний в ноябре-декабре при цукристості близько 24%, роздавлюється в спеціальних коритах (наві), в яких мезга бродить при низ який температурі протягом 3-7 днів. Після цього мезгу зливають в зариті в землю глеки, які покривають кришкою і замазують глиною. В процесі зберігання 2-3 рази на рік проводиться переливка. При такому способі виходять легені, з невеликим змістом цукру вина, насичені вуглекислотою, що додає їм приємну свіжість і легку ігристу.
При другому способі виноград пресується цілими гроздямі, після чого сусло наполягає на мезге протягом доби. На виготовлення вина відбирається самоплив і сусло першого тиску, отримане таким чином ясно-рожеве сусло обробляється і зброджується так само, як при виготовленні вина Твіши. Третій спосіб, запропонований головним винарем Самтреста, І. Мгалоблішвілі, полягає в тому, що сусло, отримане аналогічно другому способу, сульфітують, а потім обробляють холодом при температурі мінус 2° протягом 2-2,5 місяця, повторюючи переливки через 40 днів.
Оброблене таким чином сусло зброджують в резервуарах системи Фролова-багрєєва протягом 22-24 днів. Вуглекислий газ, що утворюється при бродінні, щодня випускається з резервуару до тих пір, поки не будуть досягнуті бажані кондиції по цукру (4%) при тиску 5 атм. Після закінчення бродіння вино охолоджують і після 3б-часового відстоювання при температурі мінус 5-6° фільтрують і розливають в пляшки ємкістю 0,8, які укупоріваются шампанськими пробками. Тиск в пляшках після розліва 2-2,5 атм.
Напівсолодкі вина Вірменії. Напівсолодкі столові вина у Вірменії виготовляються за технологією, схожою з прийнятої для описаних вище аналогічних вин Грузії. Готуються вони виключно з місцевих сортів. Хоча виготовлення цих вин почате недавно, вони здобули вже популярність серед радянських споживачів. Найбільше розповсюдження має біле вино Воськеат, що виготовляється в Ечміадзінськом районі з сорту винограду тієї ж назви. Крім того, в Мегрінськом районі з білого сорту винограду Аревік готують напівсолодке вино Мегрі, в Ехегнадзорськом – з червоного сорту Арені готують червоне напівсолодке вино Вернашен, а в Арташатськом з сорту Ка-хет- червоне напівсолодке вино Айгестан. Вина ці мають схожі кондиції, близькі до тих, які мають грузинські напівсолодкі вина, – спирту 11-13% про. і цукру 4-5%.
Вони характеризуються сортовим ароматом і приємним мягкнм смаком. Єдиним їх дефектом є недолік свіжості в смаку. Не дивлячись на значне щорічне зростання випуску грузинських і вірменських напівсолодких вин потреба в них задовольняється далеко не повністю.
За наявності сучасної техніки – холодильників, пастеризаторів, що виготовляються вітчизняними заводами, – виноробницька промисловість безумовно зможе збільшити виробництво напівсолодких вин. У ряді виноробницьких районів СРСР до цього є безперечні можливості.

«Технологія вина» Українська мова

social position