ТАДЖИЦЬКА РСР

Не дивлячись на те, що географічне положення республіки, її природні і економічні умови вельми сприятливі для розвитку виноградарства, воно має тут слабке поширення.
Виноробство, розвинене в Таджикистані у минулому, як і в сусідньому Узбекистані, з навалою арабів і впровадженням ісламу прийшло до занепаду. Виноград населення споживало в свіжому вигляді або готувало з нього родзинки і бекмес.
За природними умовами для культури винограду в Таджицькій РСР можна виділити декілька зон: Ленінабадськую. Ура-Тюбінськую, Пенджікентськую, Сталінабадськую і Південний Таджикистан.
Північна частина – зона Ленінабадськая, розташована на лівобережній рівнині Сир-дар’ї, на висоті 360-600 м над рівнем моря, має сухий і жаркий клімат. Грунти – світлі сероземы, супіщані і суглинні, утворені на лесових накосах.
Культура винограду поливна, на зиму виноградники не ховаються. Основний напрям – вирощування столового винограду, а також здобуття родзинок. До їдалень відносяться сорти Німранг, Хусайне і Тайфі рожевий, до родзинок – Кишмиш білий, Султані (Джаус). З винограду сортів Тагобі, Сапераві і Баян широчіні готують міцні і десертні вина хорошої якості.
Ура-Тюбінськая зона розташована в східному і західному передгір’ї хребта Туркестану на висоті 600-2000 м. Клімат менш сухий, чим в північній зоні, жаркий. Грунти – суглинні і глинисті сероземы. Культура винограду зрошувана, виноградники на зиму ховаються. Основним сортом тут є Чиляки, з якого готують десертне вино.
Столові вина готують з сорту Обак, вони важкі і малокислотні. У Пенджікентськой зоні, розташованій в долині р. Зеравшан, на висоті 800-1000 м, культивують сорти переважно родзинок: Кишмиш білий і чорний. З Мускату білого виготовляють десертне вино.
Сталінабадськая зона, розташована в Гиссарськой долині на висоті 700-1400 м, має дуже сприятливі кліматичні і грунтові умови для культури винограду. Грунти – темні сероземы, по механічному складу суглинні з домішкою гравію, гальки і щебеня. Виноградники зрошують і на зиму вкривають. Основне направление-производство міцних і десертних вин з сортів Ркацителі, Муськати, Каберне-Совіньон. Для вжитку в свіжому вигляді і для приготування родзинок культивуються сорти Тайфі рожевий, Султані (Джаус), Кишмиш білий та інші.
У південному Таджикистані, в долині Ошськой, основний напрям – виробництво міцних і десертних вин, а також сушка винограду. Сорти винограду ті ж, що і в Сталінабалськой зоні.

«Технологія вина» Українська мова

social position