Температура

Температура

Температура повітря в приміщенні робить великий вплив на збереження вин і на окислювальні процеси, що відбуваються при дозріванні. При низькій температурі, наприклад нижче 10°, вина дозрівають поволі, але набувають тонкого смаку а букет. При високій температурі, наприклад вище 16°, дозрівання протікає швидко, але вино при цьому втрачає тонкість смаку і букета. Підвищена температура, крім того, сприяє розвитку зародків хвороботворних мікроорганізмів і часто викликає небажані зміни в провині.
Найбільш сприятлива температура для витримки вина від 10 до 15°. При цьому необхідно, щоб вона протягом року залишалася постійною і не виходила з вказаних меж. Тільки при рівній і достатньо низькій температурі вина набуває тонкість смаку і букет, властивий правильно витриманим винам. Різкі коливання температури украй несприятливо відбиваються на дозріванні вина, затримуючи його освітлення; вони нерідко бувають причиною помутніння.
У багатьох випадках молоде вино після першої і навіть другої переливки не можна переводити відразу в прохолодне приміщення, оскільки не завжди при бурхливому бродінні зброджування цукру буває повним. Тому молоді столові вина слід тримати в теплішому приміщенні, де вони повинні залишатися стільки часу, скільки необхідно для повного розкладання цукру. У таких же умовах рекомендується тримати червоні вина на першому році. Вина білі, добре вибродівшие, а також червоні на другий рік необхідно переміщати в прохолодне відділення подвала (10-15°); при цьому для білих вин можна рекомендувати навіть нижчу температуру (8-11°), а для червоних – вищу (12-45°).
Сказане вище про температурні умови відноситься до трбованіям, які пред’являються при витримці столових і десертних вин (наприклад, мускат, токай, Піно грі). Для міцних спиртованих вин типу портвейну, мадери, марсали і інших вимоги до температури приміщень інші. Технологія виготовлення цих вин в початковій стадії виробництва вимагає дії на них високої температури (від 30 до 70°, залежно від типу вина). Подальшу витримку їх протягом перших років проводять при вищою, ніж для столових вин, температурі (16-18°), яка прискорює повільний процес дозрівання вин вказаних типів. Останній період дозрівання, проте, і для цих вин вимагає нижчої температури, приблизно такий, яка застосовується для червоних їдалень вив. У цих умовах вони набувають тонкості смаку і букета і остаточно оформляються.

«Технологія вина» Українська мова

social position