ТУРКМЕНСЬКА ССР

Клімат в Туркменії континентальний з різкими коливаннями температури при низькій вологості. Невелика кількість опадів випадає в зимово-весняний період. Сума активних температур 4000-5300°.
У зв’язку з періодичними пониженнями температури виноградники у всіх районах за винятком південних і південно-західних, вкривають. Виноградники поливні. У зв’язку з малою кількістю води полив виноградників виробляється в недостатній мірі. Грунти в основному бідні, пустинні, і лише вузькими смугами по долинах річок зустрічаються родючі земли- лесові і глинисті.
Виноградарство і виноробство в Туркменській РСР в даний час розвинені майже виключно в Ашхабадської області, в останніх областях вони розвинені мало, але безумовно мають перспективи.
Основне значення у виноробстві Туркменської РСР має білий сорт Тербаш, що становить 60% всіх насаджень. З нього в районах Туркменії готують більшість вин: мадеру, херес, портвейн і лікерне вино типа токайского, при цьому не можна не відзначити, що всі ці вина виходять високої якості. Чорний сорт Кара узюм ашхабадський, такий, що становить 22% виноградних насаджень Туркменії, менш застосовується у виноробстві. Вина готуються також з інших місцевих і завезених європейських сортів, але зважаючи на їх малу кількість промислового значення вони не мають.
На підставі майже тридцятирічного виноробницького досвіду Туркменської РСР можна визначити напрям її виноделия- виробництво міцних і десертних вин, переважно останніх.
Столові вина в Туркменії з необхідною свіжістю не виходять. Всі вони дуже екстрактні, міцні і плоски.
Міцні вина типа мадери і портвейну виходять з невластивим їм десертним характером. На особливу увагу заслуговують лікерні вина з сорту Тербаш.
Із столових сортів в Туркменії культивуються Халілі бе лый і чорний, що дозрівають до кінця червня, Хусайне. Чарас, Катта-курган і дли сушки Кишмиш білий і чорний.
Вельми обмежений промисловий сортимент винограду в Туркменії не дає можливості використовувати її виняткові природні можливості. Тому вельми бажане введення у виноградні насадження Туркменії нових сортів для десертних вин, таких, як Сапераві, Ркацителі, Муськати, сортів (Фурмінт і Гарс Льовелю) токаю і сортів дли столових вин – Баян широчіні і Бішти.

«Технологія вина» Українська мова

social position