ЗАКУПОРЮВАННЯ ПЛЯШОК

ЗАКУПОРЮВАННЯ ПЛЯШОК

Хороше закупорювання пляшок є дуже важливою умовою для збереження якостей вина. Нещільне закупорювання, що спричиняє за собою проникнення повітря в пляшку, є причиною помутніння вин і втрати ними аромату і букета.
Особливу увагу необхідно звернути на якість пробки, від якої головним чином і залежить якість закупорювання.
Пробка. Пробки мають циліндрову форму і виготовляються декількох розмірів: діаметром 23-24 мм і завдовжки 40-45 мм або діаметром 18-20 мм і завдовжки 32-40 мм. Для вин, що закладаються в колекцію на зберігання протягом багатьох років, необхідна довша пробка (до 55 мм). Для пляшок з вином, що випускаються в продаж з урахуванням реалізації їх протягом короткого періоду часу, застосовують пробку завдовжки 30-35 мм. Коротші пробки у всіх випадках не можна рекомендувати.
Головне достоїнство пробок – еластичність, яка гарантує повну ізоляцію вина в пляшках від дії зовнішнього повітря.
За якістю пробки розділяються на оксамитових, напівоксамит і звичайні (середні). Оксамитові пробки готують з кращих сортів пробкової кори: вони не мають пір і володіють хорошою еластичністю. Для пробок напівоксамита допускається дрібна пористість. Звичайні пробки можуть мати крупнішу пористість, що не порушує, проте, щільності, непроникності і еластичності пробки. Не допускаються ніздрюватість, червоточина, прожилки і тріщини. Це особливо відноситься до нижньої плоскості пробки, так званого дзеркала, дотичного з вином.
Пробка має бути чистою, мати тілесний колір, не володіти яким-небудь стороннім запахом, не мати темних смуг, вказуючих на пошкодження її цвілевими грибками, які повідомляють провину неприємний плісневий присмак, відомий у винарів під назвою пробкового присмаку.
Для очищення пробок від забруднень і для додання ним більшій еластичності прийнято перед укупоріванієм їх пропарювати. Для цього пробки поміщають в спеціальні вербові корзини крупного плетіння і, накривши їх кришкою, опускають в бак з киплячою водою. Для кращого обмивання корзину кілька разів підводять і струшують. Після пропарювання пробки обдають холодною водою. Пропарені і промиті пробки рекомендується можливо швидше спожити на закупорку, у жодному випадку не залишаючи на декілька днів, щоб уникнути появи цвілі. Запліснявілу пробку дуже важко промити і привести в придатний стан. Щоб уникнути появи цвілі, рекомендується промиту пробку обробляти 2%-ним розчином сірчистої кислоти.
Вказаний спосіб обробки пробок можна рекомендувати при закупорці вин, що підлягають реалізації протягом короткого часу. Для вин, призначених для витримки в пляшках і для зберігання в колекцій, пропарювати або обробляти пробку дуже гарячою водою небажано, оскільки це сприяє розчиненню основної речовини пробки – суберіна. Пробка при цьому втрачає свою еластичність і після стискування в шийці пляшки не повертається до свого колишнього об’єму У такому разі вона стає через деякий час твердою і приймає, як говорять винарі, форму гатить. Втрата пробкою еластичності і зменшення її об’єму нерідко спричиняє за собою проникнення повітря в пляшки і навіть витік вина. Тому при підготовці пробок для закупорювання якісних вин необхідно їх обробити так само, як і пробки для шампанського виробництва. Пробки поміщають в корзини, де їх зволожують 3 рази на день протягом 5 діб, окропляючи з крана холодною водою і струшуючи для рівномірного зволоження. Кожна операція повинна тривати не менше години. Замочувати пробки в підставах або перетинах з холодною водою не слідує, оскільки при цьому можливе зайве зволоження пробок. Якщо допускати замочування пробок в холодній воді, то воно не повинне продовжуватися більше 12 годин.
У разі потреби більшого розм’якшення пробок перед вживанням їх можна обробити протягом півгодини теплою водою, що має температуру не вище 45°. Вища температура, по висловлених вище міркуваннях, небажана.
Поліетиленова пробка. Останнім часом велике застосування як в зарубіжних країнах, так і в Радянському Союзі для укупоріванія пляшок з вином і іншими рідинами отримали пробки з різних пластичних мас. Особливо широкого поширення набули пробки, що виробляються з поліетилену (нейлону). Поліетиленові пробки, як показала практика, володіють достатньою еластичністю, герметично закривають пляшки і цілком можуть замінити натуральну пробку. Завод поліетиленових пробок, побудований в Москві, задовольняє потребу виноробницької промисловості СРСР. Для укупоріванія пляшок при розліве різних напоїв (пиво, мінеральних і фруктових вод і ін.) застосовують також кронен-пробки, що є тонкими металевими ковпачками з пробковою прокладкою усередині. Для укупоріванія пляшок з вином не можна рекомендувати кронен-пробки, оскільки в пляшках залишається велика повітряна камера, що шкідливо впливає на качесгво вина.
Укупорочниє машини. Наповнені вином пляшки поступають на закупорювання в спеціальних дерев’яних ящиках, розділених на гнізда. Якщо розлів ведеться у великому масштабі, пляшки з розліва подаються до укупорочной машини за допомогою стрічкового конвеєра.
На підприємствах, що розливають в зміну 10-15 тис. пляшок, широко поширена напівавтоматична укупорочная машина (мал. 138).

полуавтоматічеськая укупорочная машина

Напівавтоматична укупорочная машина (конструкції Шпітального, Телятникова і Кисельова). На триніжній підставці /, забезпеченою колесами для пересування, укріплена основна кругла стійка 2, що несе весь механізм машини; дві направляючі стійки 3 і стійка 4, службовка для регулювання положення мотора, є допоміжними.
Вверху машини знаходиться змонтований на підставці 5 барабан з обоймами, в які закладають по дванадцяти пробок в кожну. Від барабана йде рукав 6, по якому пробка потрапляє в обтискувальний пристрій, укріплений за допомогою кронштейна на стійці 3. На цій же стійці змонтована підставка для пляшок 7, що складається з укріпленого на стрижні диска з гумовим килимком. Підставка може переставлятися вище і нижче відповідно до розміру пляшки.
З пуском мотора машина приводиться в дію і барабан отримує обертальний рух Пробки з обойми падають у відвідний канал, що направляє їх в обтискувальний пристрій Звідси пробка ударом штовхача 8 забивається в шийку пляшки.
Укупорочний автомат УАЗ-2. У автоматичну лінію включається однопатронний укупорочний автомат УАЗ-2 з приводом від електромотора.
Автомат складається з наступних основних частин: чавунної станини, бункери для пробок з механізмом для автоматичної подачі їх в пробковод і механізмах дистанційного (переміщення пляшок під укупорочний патрон. забивання пробок в шийку пляшок і зрізає пробок, промовців над віночком пляшки.
Принцип роботи автомата (мал. 139) полягає в наступному.

кинематічеськая схема укупорочного автоата УАЗ-2

Пляшки, що йдуть по транспортеру, зірочкою подаються в автомат, де по одній потрапляють у виріз розетки 2. Поворотом навколо осі розетка переміщає пляшку з транспортера на стакан підйомного штока 3 під укупорочний механізм. Переміщаючись на стакан, пляшка відхиляє ролик 9 автоматичного включення каретки, який через систему важелів включає важелі 6 приводу каретки. В цей же час встановлена на стакан пляшка завдяки кулачку 7 піднімається штоком 3 і упирається шийкою в направляючий дзвоник 8 патрона. Одночасно каретка опускається і приводить в рух подаватель пробки, внаслідок чого пробка з бункера 4 по пробководу 5 поступає під укупорочний патрон / і забивається в шийку пляшки. Укупоренная пляшка опускається, знімається розеткою із стакана і ставиться під механізм для того, що зрізає виступаючої частини пробки. Наступним поворотом розетки пляшка ставиться на конвеєр.
Бракеражний автомат АБ-1 (мал. 140) пристосований для роботи з пляшками різної ємкості (0,5; 0,75; 0,8; 1 л).

бакеражний автомат АБ-1

Основною частиною автомата є диск, що обертається (робочий), з двома діаметрально розташованими прямокутними вирізами, в кожному з яких поміщається по чотири пляшки. При обертанні диска пляшки в певному положенні утримуються двома стрижнями з товстого дроту. Перед диском, що обертається, нерухомо укріплений інший, що захищає диск з вікнами-вирізами, співпадаючими під час зупинки з вирізами диска, що обертається.
До включеного в автоматичну лінію розліва бракеражному апарату безперервно подаються по конвеєру наповнені вином пляшки. Після надходження в автомат чотирьох пляшок диск автоматично повертається на 180° і поміщає перевернуті шийкою донизу пляшки проти світлового екрану, що освітлюється люмінісцентнимі лампами. Поки робітниця проглядає пляшки, що знаходяться у верхньому вирізі (протягом 5 секунд), і повертає на конвеєр дефектні, в нижній виріз поступає нова партія з чотирьох пляшок. Обертанням диска ці пляшки переміщаються вгору, до світлового екрану, а нижній виріз заповнюється новою партією з чотирьох пляшок і так далі Продуктивність бракеражного автомата – 3000 пляшок в годину.
Осмолочно-опечатывающий автомат ОАМ-3.

осмолочно-опечативающий автомат ОАМ-3

Основним вузлом осмолочно-опечатывающего автомата (ріс.141) є карусель з десятьма механізмами захоплення пляшок 2, розташованими по її колу. Карусель насаджена на головний вал 3. Всі вузли змонтовані на чавунній станині 4, усередині якої встановлений електромотор потужністю 0,27 кет, що приводить в рух всі вузли автомата за допомогою черв’ячної пари, головного валу і шестерень. Автомат працює таким чином. Завантажувальна зірочка 5 знімає з конвеєра і передає на карусель пляшку, де, затиснута захопленнями, вона продовжує рухатися по колу каруселі, перевертаючись на 180° шийкою вниз). Після того, як пляшка пропише приблизно одну третину кола каруселі, її головка занурюється в один з трьох ковшів 6 з розплавленим смолінням, піднятий ланцюгом Галля. Потім ківш опускається і пляшка продовжує свій шлях.
При підході до конвеєра пляшка за допомогою спеціального механізму знов перевертається на 180е і в положенні шийкою вгору передається зірочкою на стрічку конвеєра, яка підводить її до механізму нанесення друку. Штемпель для опечатання пляшки закріплений в резервуарі з льодом або водою, який переміщається вгору і вниз синхронно з рухом пляшки з таким розрахунком, щоб штемпель міг опуститися на обсмолену головку пляшки в той момент, коли її вісь збігається з віссю штемпеля. Після опечатання штемпель піднімається, зірочка звільняє пляшку, і вона продовжує рух по конвеєру у напрямку до етикетувального автомата.
Етикетувальний автомат (мал. 142).

етікетіровочний автомат

що Поступають по стрічці конвеєра / укупоренниє і опечатані пляшки з вином відсікачем 2 рівномірно, по одній, передаються з конвеєра на автомат, захоплюються водільнимі важелями 3 і передаються на робочі майданчики 4 і 5 При цьому кожного разу, коли пляшка, ведена важелем 3, проходить робочий майданчик 4 і підходить до прорізу в центрі столу, вона стикається з головкою етікетопередатчика 6 і знімає з нього етикетку, яка утримується на корпусі пляшки губкою притискного важеля 7. Під час подальшого руху пляшки по робочому майданчику 5 вона проходить між щітками 8, які притискують і розгладжують етикетку на пляшці. Після виходу з щіток робочого майданчика 5 пляшка з приклеєною до неї етикеткою захоплюється розвантажувальною вилкою 9 і передається на стрічку конвеєра 1 для укладання в ящик.

«Технологія вина» Українська мова

social position