ВИНО ЯК ГІГІЄНІЧНИЙ І ЖИВИЛЬНИЙ НАПІЙ

Між «горілчаними виробами і виноградним вином існує велика відмінність. Тоді як горілка є водним розчином етилового спирту з домішкою невеликих кількостей вищих спиртів (сивушних масел), а інколи (при виготовленні настойок, лікерів і наливок) фруктових соків, різних есенцій і ароматичних речовин, вино, не будучи продуктом перегонки, містить ряд живильних і біологічно активних речовин, необхідних для організму людини [1].
До речовин, що мають дієтичне значення, відносяться органічні речовини, що знаходяться в провині в легко засвоєній формі: органічні кислоти (винна, лимонна, янтарна і ін.), органічно зв’язаний фосфор, азотисті з’єднання (протеїни, амінокислоти), пектинові речовини, цукор (у десертних винах), гліцерин, а також мінеральні речовини (калій, кальцій, магній, залізо та інші).
Окрім перерахованих, в провині знаходяться також такі речовини, які при вельми незначному їх вмісті мають важливе живильне і лікувальне значення. До цих речовин належать вітаміни, мікроелементи і радіоактивні речовини.
Багаточисельні дослідження радянських [2, 3, 4] і зарубіжних [би, 6] авторів показали, що у винограді і отриманому з нього вині знаходиться цілий ряд вітамінів. Виявлена присутність -антицинготного вітаміну С (аскорбінова кислота), анти-невричеcких вітамінів групи Ст
Вітаміни групи Р (флавоновые речовини) містяться у винограді і провині у формі катехіну [7] і надають специфічну дію на проникність кровоносних капілярів, відновлюючи їх еластичність.
Вітамін РР (нікотинова кислота) має антипелагричну дію і підвищує активність аскорбінової кислоти в організмі людини.
Як правило, в провині міститься значно менша кількість вітамінів, чим у винограді, з якого виготовлено вино, причому кількість всіх вказаних вітамінів у виноградному соку і провині варіює залежно від сорту, зрілості винограду і технології.
Вміст вітамінів, окрім Р, зменшується в суслі при бродінні, а в провині – в результаті обробки, зокрема, під впливом сірчистого ангідриду і витримки.
Так, за даними французького енолога Фланси, в провині міститься наступна кількість вітамінів (у мг/л):
Вітамін С (аскорбінова кислота).. від 1 до 10
В4 (тіамін)……………………………………… від 8 до 86
В2 (рибофлавін)……………………………… від 80 до 450
РР (нікотинова кислота) ….. від 0,7 до 2

Не дивлячись на те, що вміст (вітаміну С в провині в порівнянні з виноградом трохи, антицинготна дія вина сповна встановлена.
Грунтуючись на даних біологічних методів дослідження [7] можна укласти, що найбільше фізіологічне значення в провині має вітамін В2.
Окрім згаданих вище вітамінів, встановлена також присутність в провині в незначних кількостях (інколи у вигляді слідів) «вітамінів А, D, Е, В6 і В12.
Дослідження ряду авторів (Фролов-Багрєєв [8], Троїцкий, Андрієвськая) показали, що у винограді знаходиться ціла серія мікроелементів: марганець, залізо, мідь, цинк, кобальт, миш’як, бор, бром, фтор, йод та інші, які, мабуть, беруть участь в обміні речовин як біокаталізатори, активізуючі дію гормонів і ферментів.
Встановлено також (Надсон, Кювье), що вина володіють радіоактивністю [9], яка визначається для білих вин в межах 0,03-0,1 і для червоних, – 0,042-0,60 мікрокюрі!. Вказані межі показують, що вина по своїх радіоактивних властивостях близькі до мінеральних лікувальних радіоактивних вод.
Вина білі і червоні в помірній кількості застосовуються як профілактичний і лікувальний засіб [б] при багатьох захворюваннях: шлункових, обміну речовин, анемії, коліті, астенії – і при видужуванні. Білі вина рекомендуються при гіпертонії, млявості печінки і як діуретичний і послаблювальний засіб; червоні вина – при гіпотонії, розладі живлення, ожирінні і як тонічний засіб. Загальновідома виключно благотворна дія червоних вин як попереджувального засобу при епідемічних шлункових захворюваннях.
Про терапевтичну цінність виноградних вин заслужений професор І. Ф. Голубов писав: «Навряд чи може підлягати сумніву, що вино, вчасно і в належному вигляді дане хворому, є лікувальним чинником високого значення».
Разом з дієтичними і лікувальними властивостями виноградні вина володіють також антисептичною і бактерицидною дією, яку ряд дослідників [5] приписує впливу молочної кислоти, що затримує розвиток бактерій, рН (нижче 3,5) і особливо вмісту полифенолов і аглюконов червоних фарбувальних речовин, які, по дослідженнях Е. Ганзена [5], мають великі бактерицидні властивості, чим стандартний розчин фенолу (1:10 000). Звідси червоні вина володіють більш вираженою бактерицидною дією, ніж білі.
У 1918 р. в Анналах Угорського ампелографического інституту опубліковані результати вивчення стійкості тифозних бацил відносно вина. Встановлено, що у винах білих і червоних з вмістом спирту від 8,5 до 10,1 % о. і кислотністю, що титрує, від 5,78 до 6,95 г/л тифозні бацили гинуть протягом терміну, не що перевищує 15 мин., а при розведенні (10 мл вина і 5 мл води) бацили тифу гинуть в строк від 15 до 30 мин. Дослідження французького ученого Галатье [6] показали, що у виноградних винах в різні терміни, залежно від їх складу, гинуть туберкульозні бацили. Васt. nili nimmuni зупиняється в своєму розвитку у винах з вмістом 4-6% про. спирту. Васt. tiphi – при 8% про., Vibrio cholerul – при 3% про., Васt. ?aratiph. – при 4% про.
Все сказане про живильних, лікувальних, бактерицидних і інших властивостях виноградного вина свідчить про те, що вжиток вина в помірній кількості корисно для людського організму.
Ця думка, підтримувана багаточисельними авторитетними медиками [5], ясно висловлена Пастера: «Вино може бути що розглядається з повним правом як найздоровіший гігієнічний напій». Не можна не погодитися з думкою багатьох авторитетних учених і громадських діячів, що витіснення шкідливих алкогольних напоїв таким гігієнічним і живильним продуктом, як виноградне вино, є важливим засобом боротьби з алкоголізмом.
Ця думка підтверджується статистичними даними, що говорять про те, що у виноробницьких районах, де населення віддає перевагу виноградному вину над іншими алкогольними напоями, відсоток населення, страждаючого алкоголізмом, незрівнянно менше, ніж в районах вжитку переважно міцних алкогольних напоїв.

«Технологія вина» Українська мова

social position