Рідкий сірчистий ангідрид

Рідкий сірчистий ангідрид

Є сірчистим ангідридом, що згущує під тиском. Сірчистий газ, що згущує, зберігається в залізних балонах різної ємкості, частіше всього 25 і 50 кг.
Зміряти кількість введеного у вино газу можна по зміні ваги балона. Такий спосіб введення рідкого сірчистого ангідриду треба визнати найпростішим і зручнішим для сульфітування сусла і вина у великих ємкостях, коли потрібна значна витрата рідкого сірчистого ангідриду. При сульфітації малих кількостей цей спосіб не дає точних результатів.
Точніший спосіб дозування – застосування спеціальних отмерівателей-сульфітометров (мал. 53).

сульфитометр

Прилад складається з скляного циліндра з діленнями. Циліндр поміщений в мідну оправу з кранами. Через кран знизу рідкий сірчистий ангідрид приймається в циліндр, а через інший – прямує для використання. Кран, що знаходиться зверху, сполучає циліндр з трубочкою, що проходить збоку. По цій трубочці віддаляється повітря з циліндра, коли в нього входить рідкий сірчистий ангідрид. Сульфітометр сполучають з балоном, наповненим рідким сірчистим ангідридом. Надходження рідини регулюють верхнім краном, уповільнюючи, прискорюючи або зовсім припиняючи її рух. Коли потрібна кількість рідини поступила в циліндр, верхній кран закривають, а за допомогою нижнього вхідного крана припиняють повідомлення з балоном. Тоді відкривають вихідний кран, після чого рідкий сірчистий ангідрид направляють у вино. За допомогою сульфітометра можна легко і точно ввести у вино будь-яку кількість сірчистого ангідриду.
Вдосконалений, зручний для користування сульфітометр запропонований інж. Аліком (мал. 54).

сульфитометр Алика

сульфітометр Аліка є циліндр, що зроблений з металу або пластмаси, сполучається з іншим, розташованим рядом мірним скляним циліндром, вставленим в металеву оправу. Всередину металевого циліндра вставляється алюмінієва капсула 4 з рідким сірчистим ангідридом. При натиску гвинта 1 штифт 5 проколює капсулу, а сірчистий ангідрид під дією тиску усередині капсули виходить через отвір а штифті по трубці 7 у вимірювальний циліндр, а з нього по гумовій трубці в сусло або вино.
За допомогою сульфітометров можна вводити сірчистий ангідрид в порожні бути і бочки. Для цієї мети гумову трубку, сполучену з вивідним краном, опускають прямо в порожню бочку. Рідкий сірчистий ангідрид, що поступив в бочку, швидко переходить в газоподібний стан і діє на всю внутрішню поверхню бочки.
У виноробницькій промисловості в даний час застосовуються сульфодозірующие апарати, приєднані безпосередньо до балона з So2.
Рідкий сірчистий ангідрид має багато переваг перед обкурюванням сірчаним гнітом. Переваги ці наступні:
1) точно встановлюється кількість введеної сірчистої кислоти;
2) сірчисту кислоту вводять в сусло або вино без їх переливки;
3) разом з рідкою сірчистою кислотою не вносяться ніякі сторонні речовини, які впливають на смак вина;
4) приміщення не наповнюється шкідливим для здоров’я сірчистим газом, який при спалюванні гніту отруює повітря.
У практиці виноробства застосовують також водні розчини сірчистого газу. Готують їх розчиненням 1 кг рідкого сірчистого ангідриду в 10 л холодної кип’яченої води. Ці розчини неміцні, оскільки розчинений у воді сірчистий газ під впливом кисню повітря швидко переходить в сірчану кислоту.
Тому на практиці ними треба користуватися зараз же після їх приготування. Для сульфітування сусла і вина водні розчини сірчистого газу не можна рекомендувати, оскільки при їх вживанні доводиться вводити у вино воду.
Користуватися водними розчинами сірчистої кислоти зручно для дезинфекції дерев’яних і інших ємкостей, устаткування, шлангів і т. п.
Перед вживанням водних розчинів сірчистої кислоти необхідно перевірити їх насиченість сірчистою кислотою. Пріпомощи ареометра ми можемо визначити вміст сірчистої кислоти в розчині, користуючись таблиці. 12.

вміст сірчистої кислоти в розчині

Розчинами сірчистого ангідриду найчастіше користуються при обробці скляного посуду, зокрема пляшок, перед наповненням їх стерильним виноградним соком через СФ фільтр. Пляшки при цьому обполіскуються 1-2%-ним розчином сірчистого ангідриду.
Для обробки пляшок розчинами сірчистої кислоти виготовляються спеціальні апарати. Апарат «Стела» Зейтца (мал. 55) має форму колеса, ув’язненого в металевий кожух. Пляшки розташовані по периферії що знаходиться в центрі судини з 1%-ним розчином сірчистої кислоти. При обертанні колеса пляшки обполіскуються сірчистою кислотою і, пройшовши один оборот, виймаються з апарату і замінюються новими.

Апарат «Стела» Зейтца

«Технологія вина» Українська мова

social position